Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gazprom
03.08.2020 20:46

Gazprom chce zaskarżyć decyzję UOKiK. Chodzi o duże pieniądze

Rosyjski koncern zamierza zaskarżyć decyzję UOKiK, nakładającą na niego karę za brak współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Gazprom odwoła się od decyzji UOKiK.

Polski urząd nałożył na Gazprom prawie 213 mln złotych kary. Chodzi o trwające postępowanie w sprawie utworzenia konsorcjum finansującego budowę gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody Prezesa UOKiK.

Jak twierdzi polski urząd, rosyjski koncern nie przekazał informacji o zawartych kontraktach.

- W mojej opinii to działanie umyślne, które miało utrudnić prowadzone postępowanie. Zdecydowałem w związku z tym o nałożeniu na Gazprom blisko 213 mln złotych kary. To maksymalna sankcja przewidziana przepisami prawa za nieudzielenie informacji na żądanie Prezesa Urzędu, stanowiąca równowartość 50 mln euro - informuje UOKiK.

Oglądaj też: Bon turystyczny. Słabe zainteresowanie przedsiębiorców

W poniedziałek Gazprom opublikował oświadczenie, z którego wynika, że decyzję UOKiK zamierza zaskarżyć.

"Po przestudiowaniu oficjalnej decyzji UOKiK, Gazprom podejmie działania mające na celu obronę swoich interesów, włączając w to zaskarżenie decyzji w sądzie. Tam to UOKiK będzie musiał udowodnić prawdziwość swoich racji. W wypadku zaskarżenia kary do sądu, nie podlega ona egzekucji aż do momentu uprawomocnienia się wyroku sądu" - czytamy w komunikacie rosyjskiej spółki.

W 2015 r. do UOKiK wpłynął wniosek sześciu spółek o zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2. W 2016 r. Urząd wydał zastrzeżenia do koncentracji, w których uznał, że planowana transakcja mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji i przedstawił zastrzeżenia. Przedsiębiorcy wycofali wniosek, co w praktyce oznaczało zakaz połączenia.

Tymczasem niedługo potem w mediach pojawiły się informacje, że niedoszli uczestnicy transakcji podpisali umowę na finansowanie gazociągu. W związku z tym wszczęto postępowanie przeciw Gazpromowi i jego pięciu kontrahentom o dokonanie transakcji bez zgody Prezesa UOKiK.

Za naruszenie zakazu dokonania koncentracji bez uzyskania zgody Prezesa UOKiK grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Ponadto, jeżeli koncentracja została dokonana, a przywrócenie konkurencji na rynku nie jest możliwe, Prezes Urzędu może nakazać zbycie całości lub części majątku przedsiębiorcy, udziałów lub akcji zapewniających kontrolę nad przedsiębiorcą, a także rozwiązanie spółki, nad którą przedsiębiorcy sprawują wspólną kontrolę.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gazprom, uokik, gazociąg nord stream 2, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-08-2020

CZARNOWIDZPO CO TE EMOCJE - Liczą się Interesy, Kasa a nie Polityka - Rura 2 jest już na ukończeniu - Pierwszy GAZ popłynie na początku Stycznia 2021 - USA może … Czytaj całość

04-08-2020

ubawiona Polkamozecie NASKAJAC. na PUĆ. gaxpromowi.

04-08-2020

CZARNOWIDZPO CO TE EMOCJE - Liczą się Interesy, Kasa a nie Polityka - Rura 2 jest już na ukończeniu - Pierwszy GAZ popłynie na początku Stycznia 2021 - USA może … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)