Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gazprom chce zaskarżyć decyzję UOKiK. Chodzi o duże pieniądze

8
Podziel się:

Rosyjski koncern zamierza zaskarżyć decyzję UOKiK, nakładającą na niego karę za brak współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.

Gazprom odwoła się od decyzji UOKiK.
Gazprom odwoła się od decyzji UOKiK. (Materiały prasowe)
bECLzsth

Polski urząd nałożył na Gazprom prawie 213 mln złotych kary. Chodzi o trwające postępowanie w sprawie utworzenia konsorcjum finansującego budowę gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody Prezesa UOKiK.

Jak twierdzi polski urząd, rosyjski koncern nie przekazał informacji o zawartych kontraktach.

- W mojej opinii to działanie umyślne, które miało utrudnić prowadzone postępowanie. Zdecydowałem w związku z tym o nałożeniu na Gazprom blisko 213 mln złotych kary. To maksymalna sankcja przewidziana przepisami prawa za nieudzielenie informacji na żądanie Prezesa Urzędu, stanowiąca równowartość 50 mln euro - informuje UOKiK.

bECLzstj
Zobacz także: Oglądaj też: Bon turystyczny. Słabe zainteresowanie przedsiębiorców

W poniedziałek Gazprom opublikował oświadczenie, z którego wynika, że decyzję UOKiK zamierza zaskarżyć.

"Po przestudiowaniu oficjalnej decyzji UOKiK, Gazprom podejmie działania mające na celu obronę swoich interesów, włączając w to zaskarżenie decyzji w sądzie. Tam to UOKiK będzie musiał udowodnić prawdziwość swoich racji. W wypadku zaskarżenia kary do sądu, nie podlega ona egzekucji aż do momentu uprawomocnienia się wyroku sądu" - czytamy w komunikacie rosyjskiej spółki.

bECLzstp

W 2015 r. do UOKiK wpłynął wniosek sześciu spółek o zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2. W 2016 r. Urząd wydał zastrzeżenia do koncentracji, w których uznał, że planowana transakcja mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji i przedstawił zastrzeżenia. Przedsiębiorcy wycofali wniosek, co w praktyce oznaczało zakaz połączenia.

Tymczasem niedługo potem w mediach pojawiły się informacje, że niedoszli uczestnicy transakcji podpisali umowę na finansowanie gazociągu. W związku z tym wszczęto postępowanie przeciw Gazpromowi i jego pięciu kontrahentom o dokonanie transakcji bez zgody Prezesa UOKiK.

Za naruszenie zakazu dokonania koncentracji bez uzyskania zgody Prezesa UOKiK grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Ponadto, jeżeli koncentracja została dokonana, a przywrócenie konkurencji na rynku nie jest możliwe, Prezes Urzędu może nakazać zbycie całości lub części majątku przedsiębiorcy, udziałów lub akcji zapewniających kontrolę nad przedsiębiorcą, a także rozwiązanie spółki, nad którą przedsiębiorcy sprawują wspólną kontrolę.

bECLzstq

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECLzstK
KOMENTARZE
(8)
Ryszard
rok temu
O ile mi wiadomo to ta rura nie przebiega przez teren Polski wiec czego nasi madrale teraz szczekaja??Wszystkie kraje sie zgodzily na rurociag tylko my nie i ktoregos dnia obudzimy sie z reka w nocniku jak zamkna rurociag jamalski!!
rol
rok temu
A nie trzeba było się obrażać a tylko rozmawiać.
aras
rok temu
gorzej bedzie jak wkoncu sie Putin wkurzy i przyjdzie mu namysl wysadzenie tego rurociagu pelnego paliwa na dnie oceanu co spowoduje niezle tsumami i zaleje cala europe i pozostana tylko amerykanie do wyciszenia z ktorymi rowniez sobie poradza .
bECLzstL
Rus
rok temu
Rusofobia pada pszekom na głowę. Są już tak śmieszni i zarazem żałośni ...Ciekawe jakie były by komentarze jakby Rosjanie nałożyli na pszeków karę za to ,że ci nie chcą powiedzieć ile będą musieli bulić swoim amerykańskim panom za ich gaz. Pewnie każdy normalnie myślący popukałby się w głowę...
S.Wokólski
rok temu
....no no ...tylko zostawić mi Gazprom w spokoju...zamierzam być udziałowcem....i sprzedawać gaz całej Europie....Stanisław Wokólski....