Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

GDDKiA wybrała ofertę na projekt i budowę kolejnego odcinak S12. I to nie najniższą

19
Podziel się:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do budowy trasy S12, która docelowo biec będzie od A1 w województwie łódzkim do granicy z Ukrainą. Jeśli wybór nie zostanie zakwestionowany, inwestycję zrealizuje konsorcjum Mirbud i Kobylarnia, czyli spółka matka i córka.

GDDKiA wybrała ofertę na projekt i budowę kolejnego odcinak S12. I to nie najniższą
Budowa autostrady A2. Droga ekspresowa S12 w woj. mazowieckim ma również powstać na terenach leśnych i rolnych (GDDKiA, © Krzysztof Pączkowski studiowizjer.pl)

Budowa drogi S12 rozkręca się na Podkarpaciu. W centrum Polski jest jednak wciąż wyłącznie w planach. Sytuacja powoli się jednak będzie zmieniać, ponieważ GDDKiA zbliża się do rozstrzygnięć w województwie łódzkim i mazowieckim.

Generalna w środę (20 marca) wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i budowę 15 km S12 między Przysuchą i Wieniawą w Mazowieckiem. Wybór GDDKiA padł na propozycję konsorcjum Mirbud Skierniewice i Kobylarnia.

W postępowaniu wystartowało siedmiu oferentów. Budżet opiewał na blisko 647 mln zł. Oferta zwycięskiego konsorcjum, opiewająca na 597,4 mln zł, była - co ciekawe - drugą najniższą. Najmniej za wykonanie zadania zażądała spółka Intercor - 521,8 mln zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek: Biznes Klasa #22

Teraz jest czas na ewentualne odwołania do rozstrzygnięcia. Wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał 43 miesiące na realizację w inwestycji, wyłączając z tego okres zimowy, trwający na kontraktach GDDKiA między 15 grudnia a 15 marca.

S12 lekiem na uciążliwe korki

Droga ekspresowa S12 biegnąca z województwa łódzkiego przez południowe Mazowsze w kierunku Lubelszczyzny będzie nową trasą i nie będzie się pokrywała z istniejącą drogą krajową nr 12. Powstanie w nowym śledzie, głównie przez tereny leśne i rolne. Połączy autostradę A1 pod Piotrkowem Trybunalskim z istniejącym i budowanym ciągiem ekspresowej dwunastki na Lubelszczyźnie.

Nowy odcinek o długości 14,4 km będzie prowadził przez teren gmin Gielniów i Przysucha. Powstaną dwie jezdnie po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy wraz z pasem awaryjnym. Obie jezdnie będą oddzielone pasem rozdziału o szerokości co najmniej 5 m.

Między Przysuchą i Wieniawą zaplanowano dwa węzły drogowe - Przysucha u zbiegu S12 z drogą wojewódzką 727 i Wieniawa na przecięciu z DK12, która docelowo będzie drogą wojewódzką. Zostaną wybudowane dwa Miejsca Obsługi Podróżnych – po jednym dla każdego kierunku jazdy.

Celem inwestycji jest odkorkowanie DK12 i wyprowadzenie tranzytu z miejscowości, które przecina "krajówka". Mieszkańcy domagają się tego od lat, ale inwestycja utknęła w martwym punkcie, ponieważ należalo - zgodnie z decyzją GDOŚ - jeszcze raz dokonać inwentaryzacji przyrody, aby np. dostosować infrastrukturę do szlaków migracyjnych wilków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Wacław
2 miesiące temu
To jest nasz miś i to nie jest nasze ostatnie słowo. A tak na poważnie to oni sobie chyba jaja robią. Ta trasą już tyle leży na deskach kreślarskich, że jej wykonanie powinno zająć dwa lata. Zamiast zbudować jedną trasę w całości to budują to tu to tam. Zanim oddadzą wszystko do użytku to stare odcinki będzie trzeba remontować i tak w kółko Macieju biznes będzie się kręcił.
Wiesław
4 miesiące temu
Żarty sobie robią? Zbudowali nowy most w Solcu nad Wisłą. Dzisiaj po stronie mazowieckiej, nie ma do niego odpowiedniej drogi. Po stronie lubelskiej, droga ekspresowa, po stronie mazowieckiej...droga krajowa, jednojezdniowa. SOLEC NAD WISŁĄ - LIPSKO - IŁŻA - I DLACZEGO NIE TĘDY!? Jest już droga, jest ślad, wystarczy przebudować, ominąć kilka wsi, i nie trzeba rąbać lasów, skupować ziemi, niszczyć przyrody.
Grobelny
4 miesiące temu
Nowy most w Solcu i... PO CO, dla ruchu lokalnego, kilkaset milionów??? Kolejna bezmyślna inwestycja. Dlaczego nie poprowadzą trasy na kierunku Iłża-Lipsko-Solec n/Wisłą??? Trasa ta, była planowana i obiecywana od 40 lat, i może być prowadzona obecnym "śladem", jest szeroko, prosto, nikogo nie trzeba wysiedlać, nie trzeba niszczyć przyrody.
smref
4 miesiące temu
polacy to dumny i mądry naród ! opracowali technologię budowy autostrad na śledziach !
smref
4 miesiące temu
to i śledzie tam będą !?