Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Gdzie i jak wyrzucać potencjalnie niebezpieczne odpady? Jest instrukcja dla obywateli, dla firm nie ma

118
Podziel się:

Przedsiębiorcy prowadzący tzw. rejestr odpadów nie dostali informacji o tym, co mają robić ze śmieciami, które mogły mieć kontakt z koronawirusem SARS-CoV19. Zadaliśmy odpowiednie pytania Ministerstwu Klimatu. Treść niespiesznej odpowiedzi nic w tej kwestii nie wyjaśnia.

- My naprawdę nie wiemy, jak w obecnej sytuacji mamy ewidencjonować na przykład kombinezony, maseczki i rękawiczki - mówi nam menedżer dużej firmy.
- My naprawdę nie wiemy, jak w obecnej sytuacji mamy ewidencjonować na przykład kombinezony, maseczki i rękawiczki - mówi nam menedżer dużej firmy. (PAP, PAP, Marcin Bielecki)

O sprawie pisaliśmy już kilkanaście dni temu. Olbrzymia liczba firm wykorzystuje obecnie rękawiczki, kombinezony i maseczki do ochrony swoich pracowników przed koronawirusem. Chodzi zarówno o pracowników sklepów, poczt, urzędów, jak i policjantów, konduktorów, kurierów, służby porządkowe. W zasadzie nie ma dziś firmy, która w jakimś stopniu nie korzystałaby z rękawiczek, maseczek i podobnych środków.

Jednocześnie każde przedsiębiorstwo (poza mikrofirmami i pewnymi wyjątkami) jest objęte systemem BDO. To Baza Danych Odpadowych - każda firma musi dokładnie informować o tym, co i gdzie wyrzuca. Za nieprzestrzeganie tych obowiązków grożą słone kary.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

- My naprawdę nie wiemy, jak w obecnej sytuacji mamy ewidencjonować na przykład kombinezony, maseczki i rękawiczki. Mogą być to odpady niebezpieczne, ale nie muszą. A może ubrania ochronne? A może odpady medyczne, chociaż nie jesteśmy szpitalem i teoretycznie nie mamy prawa takich odpadów produkować – mówi nam jeden z menedżerów dużej spółki z udziałem Skarbu Państwa. Nie chce, by wymieniać jej nazwę.

Sprawę teoretycznie powinno pilotować Ministerstwo Klimatu. 18 marca 2020 roku wysłaliśmy do ministerstwa pytania, jednocześnie nadmieniając, że obecnie jedynie osoby fizyczne wiedzą, co robić z tego typu śmieciami. Główny Inspektor Sanitarny opublikował zalecenia, by takie śmieci w swoim domu wyrzucać do "zmieszanych".

Pytaliśmy jednak o to, pod jakim kodem przedsiębiorcy mają kwalifikować odpady, aby być w zgodzie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów? 15 02 02, 15 02 03, 18 01 03, 18 01 04? Może inne? A jeśli 18 01 03 lub 18 01 04, to są to przecież odpady medyczne, których teoretycznie takie podmioty nie mogą wytwarzać, bo nie udzielają świadczeń zdrowotnych oraz nie prowadzą badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny.

Odpowiedź, jakiej po 9 dniach czekania udzieliły nam – i tysiącom przedsiębiorstw – służby prasowe Ministerstwa Klimatu, można byłoby uznać za mało śmieszny żart.

"Informujemy, że zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego, odpady wytwarzane przez osoby przebywające na kwarantannie domowej z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 lub chorych na COVID-19, ale przechodzących proces leczenia w domu (objętych jednocześnie kwarantanną), należy umieścić w dodatkowym worku (tj. w dwóch workach) i wyrzucić do śmietnika/altany śmietnikowej, gdzie gromadzone są odpady komunalne. Worek ten należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane" – to cała odpowiedź Ministerstwa.

Nie wiadomo jednak na jakie pytanie, bo nie pytaliśmy o to, co mają zrobić zwykli ludzie w swoich domach. Ba, sami napisaliśmy w piśmie do ministerstwa, że oni jako jedyni wiedzą, co robić ze śmieciami "pokoronawirusowymi". Problem ciągle nie jest rozwiązany, firmy nie mają informacji o tym, gdzie i jak wyrzucać rękawiczki i maseczki i jak to rejestrować.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(118)
Anna
4 lata temu
Wrzucamy do worka , a potem znowu do worka z odpadami zmieszanymi .
cris
4 lata temu
Jeśli są jakiekolwiek problemy to najlepiej skonsultować to z ekspertem jakimś.W tym wypadku głos powinna zabrać Greta Tunberg.
wertyuiop
4 lata temu
Albo będzie bezwzględny zakaz opuszczania mieszkań i kary za nie dostosowanie się w wysokości 50 000 zł . Przy vczym wojsko będzie dostarczać żywność , albo koronawirus wykończy nas robiąc to co we Włoszech
🎃
4 lata temu
Takie ministerstwo jaki klimat wirusowy 🏏🏏🏏
rozwaga
4 lata temu
część umrze z powodu koronawirusa ,reszta udusi się odpadami po niby ochronie .Duża zachorowalnośc wśród medyków oraz w szpitalach kiepsko świadczy o ochronie oraz masakrycznie o procedurach w czasie pandemii Jednorazowe kombinezony oraz rękawice nie podlegają dezynfekcii -a juz winne być kombinezony z-materiałów mogących być wyjaławiane wysoką temp lub środkami np detergenty , etanole 70 czy inne środki chemiczne.
...
Następna strona