Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|

Świat wstrzymał oddech, czekając na decyzję za oceanem

26
Podziel się:

Chociaż podwyżka stóp o 25 pb. bazowych w lipcu ma być prawie przesądzona, to analitycy na całym świecie będą oczekiwać sygnałów ze strony Fed, czy to już może być ostatnia podwyżka w tym cyklu. Decyzją poznamy w środę o godz. 20 naszego czasu.

Świat wstrzymał oddech, czekając na decyzję za oceanem
Szef Fedu Jerome Powell (GETTY, Alex Wong)

Jak zauważa w swoim środowym komentarzu Łukasz Zembik, analityk Oanda TMS Brokers, od marca 2022 r. w USA główną stopę procentową podniesiono już o 500 punktów bazowych, co daje największy wzrost od wczesnych lat 80-tych. Dziś prawdopodobnie nastąpi kolejny ruch w górę o 25 punktów bazowych.

Amerykańska gospodarka wykazuje duża odporność

Biorąc pod uwagę ten agresywny manewr (...), większość ekonomistów od pewnego czasu zakłada, że Fed wywoła recesję. Rynek obligacji jest podobnego zdania. Jak dotąd nie było jednak wielu dowodów rozpoczynającego się spowolnienia. Gospodarka USA w ostatnich miesiącach nadal rosła, a miesięcznie tworzono średnio prawie 280 tys. nowych miejsc pracy – zauważa ekspert.

W ocenie Zembika, zarówno w przypadku amerykańskiej instytucji, jak i europejskiej (Europejski Bank Centralny podejmie lipcową decyzję ws. stóp w czwartek) koniec cyklu jest bardzo bliski.

Lipcowa podwyżka w Stanach Zjednoczonych oraz na Starym Kontynencie jest niemalże w pełni wyceniona. Teraz rynek będzie chciał uzyskać odpowiedź, kto jest bliżej szczytuw cyklu podwyżek. W USA poczyniono postępy w walce z inflacją, z kolei w Europie obawy gospodarcze coraz bardziej wysuwają się na pierwszy plan, wskazały na to chociażby ostatnie dane PMI – ocenia Zembik.

Jak przypomina ekspert, po 10 podwyżkach Rezerwa Federalna w czerwcu zdecydowała się na pauzę i pozostawiła stopę funduszy Fed na niezmienionym poziomie 5,25 – 5,5 proc. Pomimo, że decyzja była jednogłośna, pojawiły się komunikaty sygnalizujące jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych w dalszej części roku. Prezes amerykańskiego banku centralnego Jerome Powell stwierdził, że choć inflacja spada, wciąż jest zbyt wysoka, a Fed nie może ryzykować, że przedwcześnie zakończy cały cykl.

To może być ostatnia podwyżka stóp w USA w tym cyklu podwyżek

Lipcowy ruch na stopach (w górę) będzie prawdopodobnie tym ostatnim, ale też nie można wykluczyć np. wrześniowej pauzy przed ewentualnym kolejnym ruchem w listopadzie (zależnym mocno od publikacji makro) – stwierdza ekspert.

Jeśli chodzi o pierwsze obniżki, rynek jego zdaniem zbyt optymistycznie zakłada możliwość cięcia stóp już w I kwartale 2024 r. czy nawet w końcówce tego roku. W jego ocenie raczej Powell będzie chciał mieć pewność, że inflacja faktycznie zmierza w kierunku 2 proc., dlatego też Fed może nieco dłużej utrzymywać stopy na niezmienionym poziomie.

Uwaga rynków skupiona będzie na tym, co zakomunikuje Powell. Albo otrzymamy sygnalizację kolejnej (lub kolejnych) podwyżki albo przekaz, że dalsze kroki będą zależne od danych. Ta druga opcja byłaby zmianą stanowiska i mogłaby być interpretowana jako delikatne wycofywanie się Fed-u z dalszego zacieśniania. To w ocenie Zembika spowodowało by znaczny spadek rentowności amerykańskich obligacji oraz osłabienie dolara w stosunku do euro.

W środę dolar traci do euro, za które po godz. 13:00 płaciło się 1,10 dol.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
eemmee
7 miesięcy temu
USA przystępuje do BRICS?
Darek
7 miesięcy temu
Powinno być krótko - kupować czy sprzedawać dolary :)
AxL
7 miesięcy temu
Halo! Co z tą decyzją? Bo ja dalej na bezdechu siedzę!
Baba
7 miesięcy temu
Sztuczna inteligencja nigdy nie dorówna naturalnej głupocie - dowód? Niniejszy artykuł
Dondzon
7 miesięcy temu
"szczytuw" - jeżeli ten artykuł jest tak profesjonalny, jak profesjonalną jest jego pisownia, to należałoby przygotować się na zupełnie odwrotną sytuację niż przekonuje autor tego artykułu
...
Następna strona