Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Gigant wskazał, kiedy zapotrzebowanie na ropę osiągnie szczyt. Już niedługo

6
Podziel się:

Międzynarodowy koncern naftowo-gazowy BP w najnowszym raporcie dot. zapotrzebowania na energię do 2050 r. wskazał, że jeśli chodzi o ropę, to szczyt nastąpi w przyszłym roku. W dwóch głównych scenariuszach popyt na ten surowiec maleje jednak w różnym tempie.

Gigant wskazał, kiedy zapotrzebowanie na ropę osiągnie szczyt. Już niedługo
Magazyn ropy koncernu BP (Adobe Stock, NuFa Studio)

Z najnowszego raportu BP Energy Outlook, który opisuje agencja Reutera, koncern zakłada, że popyt na ropę na świecie osiągnie w 2025 r. poziom 102 mln baryłek dziennie, co ma być szczytem zapotrzebowania na ten surowiec.

Na taki rozwój sytuacji wskazują dwa główne scenariusze. Pierwszy z nich zakłada utrzymanie obecnej trajektorii zmian popytu. Drugi (Net Zero) uwzględnia radykalne cięcia, zawarte w paryskim porozumieniu klimatycznym z 2015 r. Celem dokumentu jest ograniczenie światowej emisji gazów cieplarnianych o ok. 95 proc. do połowy tego stulecia.

Zgodnie z najnowszą projekcją BP, popyt na ropę naftową w pierwszym scenariuszu spadnie do ok. 75 mln baryłek dziennie w 2050 r. W przypadku drugiego obniżyć się ma do 25-30 mln baryłek w połowie XXI w.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tankujesz przy autostradzie? Prezes ujawnia ukrytą marżę

Prognozy dla gazu ziemnego i LNG

W przypadku gazu ziemnego koncern BP prognozuje, że w scenariuszu "bieżącej trajektorii" popyt będzie stale rósł, a w 2050 r. będzie o około 20 proc. wyższy niż obecnie.

"W scenariuszu Net Zero szczytowy popyt na gaz przypada na mniej więcej połowę tej dekady, a do 2050 r. osiągnie ok. połowę poziomu z 2022 r., co wynika z szybkiego przejścia na alternatywne źródła energii w gospodarkach rozwiniętych" - pisze Reuter.

Gigant naftowo-gazowy zakłada, że w scenariuszu bieżącej trajektorii zapotrzebowanie na skroplony gaz (LNG) wzrośnie o 40 proc. do 2030 r. względem 2022 r., a następnie przez 20 lat o kolejne 25 proc.

W przypadku scenariusza Net Zero, wzrost popytu na LNG do 2030 r. ma wzrosnąć o 30 proc., po czym stale topnieć, osiągając w 2050 r. 60 proc. zapotrzebowania z 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Reuters
KOMENTARZE
(6)
Rudy Niemiec.
13 godz. temu
Zasoby są wspólne a zużywają bogaci. Mamy szczęście nie nie urodziliśmy się w Indiach, Afryce czy Indonezji. Białas ma klawa życie.
Orkisz
13 godz. temu
Ja w ostatnie zimy zacząłem się do starej przytulać bo zimno. Może kupię tą pompę ciepła wreszcie. Nie jeden sąsiad pali jeszcze szmatami namoczonymi zużytym olejem. Ocieple se styropianem i pompę na wiosnę kupię.
Wilk
3 dni temu
Ja kupuję węgiel - takie bzdety, że trudno coś napisać....
Bubek
4 dni temu
Osobiście twierdzę, że wewnętrzny spokój zapewniają większe aktywa, gdy można inwestować. Ja zaryzykowałem - zacząłem od małej nieruchomości, dziś mam ich sporo i wynajmuję. Przy współpracy z zarządzającym nieruchomościami Polzen, biznes kwitnie
Eternit
4 dni temu
Ale tu chodzi o szczyt zapotrzebowania na ropę na świecie, czy tylko w Europie?