Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

NBP nie wybije okazjonalnej monety na 100-lecie Senatu. W parlamencie poruszenie

317
Podziel się:

Senat zwrócił się do NBP z prośbą o wybicie monety okolicznościowej na setną rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu, która przypada w 2022 r. W odpowiedzi prezes Adam Glapiński i jego ludzie odmówili. Na reakcję senatorów nie trzeba było długo czekać.

NBP nie wybije okazjonalnej monety na 100-lecie Senatu. W parlamencie poruszenie
Adam Glapiński zasiada za sterami NBP od 2016 rok, kiedy to na stanowisku zastąpił Marka Belkę (EASTNEWS, Tomasz Jastrzebowski)

- To niepoważne - komentuje decyzję Glapińskiego Andrzej Pająk, senator PiS. Jego kolega z klubu Jan Maria Jackowski mówi z kolei o "poprawności politycznej" obowiązującej w NBP.

Zapowiedź okrągłej, setnej rocznicy, ma być celebrowana przez izbę, którą rządzi aktualnie marszałek Tomasz Grodzki. Z tej okazji z wnioskiem do NBP o wybicie okolicznościowej monety zwrócił się Senat.

Odpowiedź Narodowego Banku Polskiego wpłynęła dwa tygodnie później. W dokumentach, do których udało się dotrzeć Interii, czytamy o "ograniczonej liczbie tematów" jakie NBP może uwzględnić w swoim planie.

Zobacz także: GUS: pensje rosną. Kiedy zacznie spadać inflacja?

"Dziękując za zgłoszenie inicjatywy emisyjnej i doceniając jej znaczenie uprzejmie informujemy, że zgłoszony temat nie został włączony do ww. planu (emisji kolekcjonerskich oraz monet okolicznościowych - red.)" - pisał z kolei do kancelarii Senatu Paweł Szałamacha, minister finansów w rządzie Beaty Szydło, który od 2016 r. zasiada w zarządzie państwowego banku.

Odpowiedź nie zadowoliła wielu senatorów, również tych z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. - Skoro przypada 100. rocznica, chętnie nabyłbym na pamiątkę taką monetę. Mam ósemkę dzieci, pewnie kupiłbym każdemu, żeby mieli pamiątkę po ojcu - wścieka się Andrzej Pająk, senator PiS. - Nie chciałbym być złośliwy, ale skoro można wydawać monety na cześć różnych wydarzeń, to dlaczego tej nie można? - dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się Jan Maria Jackowski, który należy do klubu, ale nie do partii PiS. W jego ocenie niektóre decyzje są podejmowane w sposób uznaniowy i zgodnie z obowiązującą aktualnie w danej instytucji poprawnością polityczną.

Przedstawiciele NBP w przesłanym money.pl komunikacie podkreślają jednak, że nie należy dopatrywać się w tej sytuacji złych intencji. Zaznaczają, że już w 2004 roku bank wyemitował monety upamiętniające Senat. Była to emisja z okazji 15-lecia Senatu III RP.

Przypomnijmy, że na pierwsze posiedzenie Senatu trzeba było czekać cztery lata po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Kadencja Izby trwała 5 lat i zasiadło w niej 111 senatorów. Po raz pierwszy w czasach II RP zebrali się 28 listopada 1922 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(317)
ojp
2 lata temu
No patrzcie państwo, a jak nastał kryzys na granicy to klakier od razu postanowił wypuścić i monetę i banknot... Niestety, gdy mały człowiek dostaje dużą władzę to zawsze są problemy. Co najlepiej widać po obecnej inflacji. Ale kij z inflacją, ważne, że rajstopy i inne gacie dobrze się w NBP reklamują... Ech...
Obserwator
3 lata temu
Czas by NBP SPRAWDZIŁ RÓWNIEŻ NIK, GDYŻ TAKIE KPINY Z TAKIEJ ROCZNICY SENATU, TO CAŁKIEM PODEJRZANY POWÓD UTAJNIONEJ WOJNY. DLATEGO TEŻ BARDZO ŹLE CZYNI TEN NAJWAŻNIEJSZY BANK W POLSCE, GDYŻ ZAMIAST BYĆ NIE POLITYCZNY I BYĆ BEZSTRONNY ZAJMUJE SIĘ JAK Z TEGO WIDAĆ POLITYKĄ. TO JEST ZŁE DLATEGO POWINIEN JESZCZE RAZ PRZEANALIZOWAĆ TE PLANY NA 2022 R. A NIE SENATOWI TAK ODPOWIADAĆ NIE POWAŻNIE.
lolo
3 lata temu
Polak potrafi !
Onyks
3 lata temu
Zlikwidować Sejm i zostawić tylko Senat! Senatorzy - nawet z PiS - są dużo lepsi od (p)osłów.
obs
3 lata temu
Na trzydziesto lecie radia maryja wybiją monetę, ale na stu lecie Senatu już nie. Żenada i prywata. I ta banda nazywa siebie patriotami. Chyba własnej partyjki.
...
Następna strona