Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Głosowanie korespondencyjne - druga tura. Co zawiera pakiet wyborczy? Jak głosować?

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 już w niedzielę 12 lipca. Są wyborcy, którzy zagłosują korespondencyjnie. Jak zagłosować w taki sposób, co zawiera pakiet wyborczy?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały WP)
Druga tura wyborów prezydenckich 2020. Głosowanie korespondencyjne

Wybory prezydenckie 2020 druga tura. Głosowanie korespondencyjne - jak głosować?

II tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Nie każdy wyborca uda się do lokalu wyborczego, by oddać swój głos. Część osób zagłosuje w sposób korespondencyjny, jak głosować?

Tegoroczne wybory prezydenckie po raz pierwszy w historii odbywają się w sposób hybrydowy. Oznacza to, że można zagłosować zarówno udając się do lokalu wyborczego, jaki z domu - korespondencyjnie.

Termin na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego minął jednak 30 czerwca. Dlatego nie można już wybrać tego sposoby. Mogą to uczynić jedynie osoby, które zostaną poddane kwarantannie ze względu na pandemię koronawirusa.

Wyborca już przebywający w kwarantannie powinien zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do dnia 7 lipca 2020 r. Jeśli dopiero po tym terminie wyborca dowiedział się, że kolejne dni spędzi w domu, w kwestii wyborów nadal nic straconego. Będzie mógł zgłosić ten zamiar aż do 10 lipca 2020 r.

Każdy, kto w pierwszej turze wyborów 2020 zadeklarował chęć głosowania korespondencyjnego, dostanie pakiet wyborczy również na drugą turę.

Co zawiera pakiet wyborczy?

Każdy pakiet wyborczy zawiera:

  • kartę do głosowania,
  • kopertę na kartę do głosowania,
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu,
  • instrukcję głosowania,
  • kopertę zwrotną.

Po oddaniu głosu należy umieścić kartę wyborczą w kopercie, a następnie ją zakleić. Kolejnym krokiem powinno być wypełnienie oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Na kopercie zwrotnej należy umieścić adres oraz numer obwodowej komisji wyborczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz