Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

GOPR rusza z internetową zbiórką na sprzęt. "Przecież w podobny sposób działa WOŚP"

96
Podziel się

"Jestem z gór" - to nazwa nowej internetowej zbiórki dla GOPR. Ratownicy proszą o pieniądze, bo od jakości sprzętu zależy zdrowie i życie turystów. Czemu jednak takich wydatków nie może wziąć na siebie państwo? - To tak, jakby GROM zbierał przez internet na sprzęt - mówią krytycy.

Ratownicy mogą kupować sprzęt dzięki pomocy sponsorów, ale i dzięki datkom zwykłych Polaków
Ratownicy mogą kupować sprzęt dzięki pomocy sponsorów, ale i dzięki datkom zwykłych Polaków (GOPR)
bDIfGKiJ

Akcję "Jestem z gór" zainicjowała firma BMW, która przekazała GOPR-owi 12 nowych aut terenowych. Pojazdy jednak nie wystarczą, by ratować ludzi w górach, stąd pomysł na zbiórkę przez internet.

Na razie można przekazywać darowizny, ale już niebawem ruszą kolejne odsłony akcji. - Będzie też projekt e-commerce, w którym będzie można kupować produkty i usługi od partnerów po cenie katalogowej, a całość przychodu ze sprzedaży wesprze ratownictwo górskie - opowiada money.pl Roman Dziedzic, wiceprezes Fundacji GOPR. Co to będą za produkty? Na przykład ubezpieczenie lub kurs bezpiecznej jazdy.

Na co pójdą środki? Dziedzic podkreśla, że na pewno nie na wynagrodzenia dla ratowników. - Przede wszystkim na sprzęt. Na przykład kupując nowe, lekkie nosze, nie tylko zapewniamy poszkodowanemu większy komfort, ale możemy też zredukować ryzyko pogłębienia urazu podczas transportu w trudnym terenie. Podam inny przykład. Wiele osób odwiedza niższe partie gór, by leczyć choroby sercowe. I u takich osób jest ryzyko zawału, zatrzymania akcji serca. Jeśli posiadamy lekkie defibrylatory AED, to zwiększamy szansa na szybsze dotarcie ratownika i skuteczną pomoc poszkodowanemu - mówi wiceprezes Fundacji GOPR.

bDIfGKiL
Zobacz także: Spadł z 15-metrowego klifu. Uratował go helikopter. Obejrzyj wideo:

Nie jest tajemnicą, że ratownictwo górskie jest w Polsce niedofinansowane. Tylko około 60 proc. budżetu GOPR i TOPR pokrywa państwo. Beata Sabała-Zielińska, dziennikarka oraz autorka książki "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć", mówi wprost: to niepoważne.

- Ratownicy GOPR czy TOPR to naprawdę specjaliści z najwyższej póki. A muszą sami zabiegać u sponsorów o pieniądze. To przecież pokazuje słabość państwa - mówi.

bDIfGKiR

- Wyobraźmy sobie, że w USA rusza zbiórka na żołnierzy Marines. Albo że w Polsce zbieramy przez internet pieniądze na karabiny dla żołnierzy GORM. Zbiórka na GOPR to właściwie coś podobnego - mówi money.pl Sabała-Zielińska.

Co na to Roman Dziedzic? - Nie nam oceniać, czy państwo powinno mocniej wspierać ratownictwo górskie. Zakładamy, że państwo wspiera GOPR na takim poziomie, na jakim aktualnie może. My organizujemy się tak, jak potrafimy najlepiej, aby zapewnić profesjonalną pomoc na najwyższym poziomie każdemu, kto tej pomocy potrzebuje w górach - mówi.

- Proszę zauważyć, że w podobny sposób wsparcie jest świadczone innym, często nieporównywanie większym instytucjom, znacząco wspieranym przez np. WOŚP - dodaje wiceszef Fundacji GOPR.

bDIfGKiS

Ile zarabia się w GOPR? Są podwyżki, ale niewystarczające

Nawet jeśli akcja "Jestem z gór" odniesie wielki sukces, to nie rozwiąże jednego z głównych problemów GOPR-u - niskich zarobków ratowników.

- Ratownik, który przychodzi do nas pracować na etat, może zwykle liczyć na 2,2-2,3 tys. zł na rękę - opowiadał w zeszłym roku money.pl Mariusz Grudzień, szef szkolenia Grupy Sudeckiej GOPR. Bardziej doświadczony ratownik mógł liczyć na więcej, ale i tak zwykle nie więcej niż 3,5 tys. zł na rękę. Jak jest teraz?

W styczniu rząd ogłosił podwyżki - po 873 zł brutto podwyżki dla każdego ratownika i nowe etaty. Cztery dla TOPR-u, siedem dla GOPR-u. Ratownicy jednak nie wywalczyli sobie zmniejszenia wielu emerytalnego, o co bardzo walczyli. Ciągle muszą pracować do 65. roku życia, co w przypadku tak wymagającej fizycznie pracy, nie zawsze jest możliwe. Zdecydowana większość ratowników górskich to jednak ochotnicy, którzy w ogóle nie dostają pieniędzy za niesienie pomocy.

bDIfGKiT

Beata Sabała-Zielińska jest przekonana, że państwo powinno wziąć pełne finansowanie GOPR-u i TOPR-u na swoje barki - i zapewnić ratownikom nie tylko sprzęt, ale i przyzwoite zarobki.

A tak ratownicy muszą wciąż zabiegać o fundusze na niezbędny sprzęt. Akcji było zresztą już sporo. Na początku roku internauci zrzucali się na przykład na karetkę dla Grupy Podhalańskiej GOPR. Poprzez serwis zrzutka.pl zebrano niemal 100 tys. zł.

Naczelnik TOPR Jan Krzysztof mówi money.pl, że dzięki wsparciu sponsorów i Polaków, którzy przekazują 1 proc. na Fundację TOPR, nie jest z tym najgorzej. Jednak zawsze trzeba zabiegać o nowe fundusze. Teraz na przykład zbliża się termin remontu śmigłowca, który przeprowadza się raz na 8-10 lat. Potrzeba aż 18 mln zł, a Jan Krzysztof mówi, że już rozpoczyna rozmowy na ten temat.

bDIfGKiU

Nie wiadomo jednak, czy tym uda się przekonać polityków, czy znów trzeba będzie prosić o pomoc sponsorów i organizować następne zbiórki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDIfGKjm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
zonk
7 miesięcy temu
Jednemu ministrowi pis ostatnio zapodziało się 70 milionów. Może znajdzie ?
sss
7 miesięcy temu
Miliony turystów rocznie w Tatrach a tu jakieś śmieszne zbiórki.Wystarczy 5zł opłaty od każdego odwiedzającego Tatry i pieniądz by był na bieżąco .U nas tylko dziadowanie ,od czego mamy rząd
Góral
7 miesięcy temu
Pierwsze co powinno być wprowadzone to odpłatność za akcje ratunkowe, może to choć trochę rozumu ludków nauczy. Nowoczesna panienka i gej w szpilkach na Giewont łażą, czy to jest normalne?
bDIfGKjn
Ja
7 miesięcy temu
Państwo z dykty i papieru !! na nic nie ma pieniędzy, na wszystko trzeba się składać!! Jest pożar to na straż, jest pandemia na szpitale i na sprzęt, na leczenie dzieci zbiórka!! Ale 2 mld na TVP było, 70 mln na pseudo wybory było!!! nie wspomnę o 300 mln do prywatnych kieszeni na respiratory których nigdy nie będzie!! Czy ktoś wreszcie stanie przed Trybunałem Stanu za to ???? i żeby była jasność gówno mnie obchodzi kto, czy lewica, czy prawica (PO i czy PIS) dla mnie to jedna banda!!!
Matt
7 miesięcy temu
Czy możemy w końcu przestać wyręczać Państwo obywatelskimi zbiórkami na wszystko? Przecież w TVP codziennie mówią jak jest świetnie i bogato.
...
Następna strona