Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Górnictwo. Albo porozumienie, albo trudna restrukturyzacja

10
Podziel się:

- Alternatywą dla porozumienia ze związkami górniczymi jest restrukturyzacja poszczególnych spółek górniczych, ale ona nie będzie przebiegała w duchu zgody społecznej – powiedział Artur Soboń, komentując decyzję o zamykaniu kopalń.

Górnictwo. Albo porozumienie, albo trudna restrukturyzacja
Artur Soboń jest zdania, że gwarancje zatrudnienia górników to nie wyraz szczodrości rządu, lecz bilans zysków i strat (PAP, PAP, Darek Delmanowicz)

Zgodnie z wypracowanym z górnikami porozumieniem, ostatnia kopalnia w Polsce ma zostać zamknięta w 2049 r., ale wiele zostanie wygaszonych znacznie szybciej. Górnicy zgodzili się na likwidację polskiego górnictwa pod kilkoma warunkami, a jednym z nich jest gwarancja pracy aż do emerytury lub objęcie programami osłonowymi.

 Komentujący to porozumienie zadają pytanie: czy Polskę stać na to, by gwarantować dużej grupie zawodowej zatrudnienie i czy jest to uczciwe wobec innych ludzi, którzy gdy tracą pracę, mogą liczyć tylko na siebie?

- Eksperci, którzy tak mówią, przekonają się do tego pomysłu, gdy pokażemy im dopracowaną umowę społeczną. To nie jest kwestia hojności. Nie jesteśmy szczodrzy wobec górnikom, to kwestia arytmetyki. Policzyliśmy, ile osób będzie pracowało w grupach górniczych, kiedy będą przechodzić na emeryturę, jak będzie ich ubywać w kolejnych latach, jak alokować górników z zamykanych kopalni w innych – przekonywał na antenie Polskiego Radia 24 Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Zobacz także: Górnictwo węgla kamiennego czeka kryzys. "Fatalne zarządzanie branżą, festiwal populizmu"

 Mówił, że jeśli zamykanie kopalń zostanie prawidłowo zaplanowane na kolejne lata, to umożliwienie górnikom pracy do emerytury nie nadwyręży budżetu.

- Będziemy tak konstruować porozumienie, by przekonać Komisje Europejską. Alternatywą jest restrukturyzacja poszczególnych spółek górniczych, ale ona nie ma prawa się odbyć w zgodzie społecznej – twierdził polityk odpowiedzialny za negocjacje.

 Przypomniał, że zastosowanie pomocy publicznej dla górnictwa będzie wymagało notyfikacji Komisji Europejskiej, ale "UE już to przećwiczyła na przykładzie Niemiec".

Artur Soboń unikał odpowiedzi na pytanie, czy Polska określi się, kiedy osiągnie neutralność energetyczną.

- To wynika z tego, kiedy zbudujemy własny miks energetyczny. Dziś polska energetyka w coraz większym stopniu opiera się na imporcie, to niekorzystne – powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Gornik
4 lata temu
Mozecie mnie cmoknac mam47 lat i 6200 netto emerytury teraz za miesiac po wczasach ide do firmy gorniczej 2500 na konto 4000 w kopercie i mozecie skamlec ile chcecie
J.J
4 lata temu
O mój Śląsku umierasz mi w biały dzień....
Khfghj
4 lata temu
Pozamykać i pozwalniac jak najszybciej i spokój będzie
ZK590
4 lata temu
I co panowie górnicy, dalej zapraszacie to trudniej, niebezpiecznej, źle opłacanej pracy w górnictwie? gdzie przyjmują na etat ? Ja uczciwie zapraszam na budowę. Właściciel płaci 15 zł/h i żadnego socjalu, nawet płatnego urlopu wypoczynkowego.
Hajer
4 lata temu
Musze dorobić brakuje mi 10lat do emerytury kasa się zgadza za niedługo barburka a wy społeczniaki mi się na nią złorzycie i tyle w temacie ha ha ha