Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Górnicy buntują się przeciwko decyzji rządu. Resort mówi o nieporozumieniu

1892 reakcje
56
978
628
Podziel się

"Minister Aktywów Państwowych wierzy też, że stanowisko wyrażone w liście Panów Przewodniczących jest wynikiem nieporozumienia lub nieprawidłowej interpretacji" - tak minister Jacek Sasin odpowiada na list związkowców, którzy nie chcą zamknięcia kopalń na Śląsku.

Ministerstwo Aktywów Państwowych reaguje na list górniczych związkowców. "To nieporozumienie" - czytamy w oświadczeniu resortu
Ministerstwo Aktywów Państwowych reaguje na list górniczych związkowców. "To nieporozumienie" - czytamy w oświadczeniu resortu (PAP)
bCNbFgPp

Związkowcy z "Solidarności" w Polskiej Grupie Górniczej stawiają się rządowi. Ich zdaniem decyzja o zamknięciu kopalń jest niezrozumiała i narazi spółkę na straty. I piszą w tej sprawie list do premiera Morawieckiego, o czym informowaliśmy w oddzielnym materiale.

"Każdy, kto ma elementarną wiedzę na temat funkcjonowania kopalń węgla kamiennego, wie, że tego typu zakładów nie można zatrzymać z dnia na dzień bez odpowiedniego zabezpieczenia technologicznego. Co więcej, żeby górnicy po tak długiej przerwie mieli do czego wracać, kopalnia musi działać co najmniej na 50 proc. swoich mocy" - napisała "Solidarność" do premiera. Resort aktywów zapewnia, że do takiej sytuacji nie dojdzie i "prowadzane będą prace i roboty niezbędne do zabezpieczenia zakładu".

Górnicy zwracali też uwagę na kwestie trudnej sytuacji finansowej spółki, którą teraz obciąża się jeszcze wypłatą 100 proc. postojowego.

bCNbFgPr

Kopalnie przez trzy tygodnie zamknięte. Odbije się to na finansach samorządów

Oberwało się również Jackowi Sasinowi. "Panu ministrowi brakuje podstawowych kompetencji i umiejętności do sprawowania prawidłowego nadzoru właścicielskiego nad sektorem wydobywczym" - napisali związkowcy. Dlatego poprosili o bezpośredni nadzór premiera.

Na odpowiedź resortu aktywów państwowych nie trzeba było długo czekać. W opublikowanym na rządowych stronach oświadczeniu czytamy o tym, jak to Ministerstwo dba o sektor wydobywczy i że kopalnie na pewno nie będą zamykane.

"Decyzja o czasowym wstrzymaniu wydobycia w 12 kopalniach Polskiej Grupy Górniczej S.A. oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. podyktowana jest wyłącznie względami bezpieczeństwa zdrowotnego górników, ich rodzin oraz mieszkańców Śląska" - napisał resort.

bCNbFgPx

Zapewnia, że nie ma mowy o stałym wstrzymaniu wydobycia czy likwidacji miejsc pracy. "Górnictwo węgla kamiennego jest ważnym sektorem gospodarki. Ministerstwo Aktywów Państwowych jest zdeterminowane by sytuację w górnictwie jak najszybciej wyprowadzić na prostą i doprowadzić do stabilizacji" - czytamy dalej.

100 proc. postojowego. Tylko kto zapłaci?

Resort ponownie podkreśla, że górnikom przysługiwać będzie 100 proc. wynagrodzenia postojowego. Nie precyzuje jednak, kto miałby je wypłacać. A właśnie na to zwracają uwagę związkowcy w liście do premiera Morawieckiego. Nie podoba im się bowiem, że wypłatą pensji w takiej sytuacji miałaby zostać obciążona Polska Grupa Górnicza.

"Obciążenie tymi kosztami PGG przy jednoczesnym pozbawieniu spółki możliwości uzyskiwania przychodów, wygenerowałoby w ciągu miesiąca stratę PGG na poziomie około 500 mln zł" - ocenili związkowcy.

Co na to resort Jacka Sasina? "Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami podjęte zostaną wszelkie niezbędne działania by sytuację w górnictwie ustabilizować oraz żeby żaden z górników nie stracił pracy." - napisało ministerstwo.

bCNbFgPy

Sam minister z kolei "wierzy, że stanowisko wyrażone w liście Panów Przewodniczących jest wynikiem nieporozumienia lub nieprawidłowej interpretacji informacji przekazanych podczas spotkania".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bCNbFgPS
Źródło:
money.pl
628
56
978
19
26
17
168
KOMENTARZE
(628)
Rozsądny
2 miesiące temu
Niech się buntują, ale jeżeli się wszyscy pozarażają to spędzą na kwarantannie więcej niż trzy tygodnie, te procedury trwają, mi to miesiąc zajęło, także niech nie narzekają i tak pensje dostaną.
as
2 miesiące temu
Ci zbieracze danin to solidarność chyba z PISEM.
andrzej56
2 miesiące temu
górnicy 100% postojowego a reszta narodu 40% pensji . Oni mogą przyjść do Warszawy z mutrami o oponami i policja nie zabroni . A prywaciarzy spałują i pogonią
bCNbFgPT
Twój nick
2 miesiące temu
Kopalnie już się nie otworzą.
OOLO
2 miesiące temu
sasim TO NIE DOUK CZEGO SIE CHWYCI TO SPI====LI , ZACZOL OD SMOLENSKA GDZIE ZGINELO 98 OSOB TYLE SIE PRZY TYM NAPRACOWAL ZE BYLA KATASTROFA TERAZ ZA NASZE PIENIADZE URZADZIL SOBIE DRUKOWANIE ULOTEK ZA 70 MILIONO .. I ON JEST NA WOLNOSCI ???? JEGO MIEJSCE OD DAWNA POWINNO BYC W WIEZNIU
Najnowsze komentarze (628)
grześ
2 tyg. temu
Bajzel pozamykać, związkowców do łopaty za 2200 miesięcznie / obecnie 10-12 tysięcy/górników przekwalifikować. Patrz W. Brytania i premier Margaret T. Wystarczył rok i wszystko zadziałało.
freto
2 tyg. temu
Sasin z bożej łaski ministerku masz jedyną szansę zreformować górnictwo a ty piszesz listy.
Polak
2 miesiące temu
a ja się buntuję przed daniem 100% płatnego postojowego górnikom. co to jest !!!!!!
Citizen
2 miesiące temu
ZZGwP Knurów, kwiecień 2020 - deputat węglowy 4500 na rękę każdy, naprawdę górnicy klepią biedę, nie pojmuje jak żyć
oooo
2 miesiące temu
Człowiek Nieporozumienie
Anti
2 miesiące temu
Pryszczaty - ty jesteś nieporozumienie, ale spokojnie, rząd się zmieni i pójdziesz siedzieć za drukowane karty wyborcze!!!
wieslaw
2 miesiące temu
Nieudacznik i skandalista
aaaaa
2 miesiące temu
Nieporozumieniem jest właśnie facet z wielkim nochalem sasin. Pis niech nam daje jak najwięcej pieniędzy wszystko przyjmiemy ale ale na dudę na pewno nie zagłosujemy. Pis niech rozliczy się ze 100 przekrętów z szydlo na czele.
bCNbFgPL
AJ
2 miesiące temu
Pan Sasin jest wielkim nieporozumieniem. To jest człowiek absolutnie niekompetenty.
pol
2 miesiące temu
To jest nieporozumienie, ja wyrzuciłem w błoto 69ml, nie 690. O co cała afera.
dziwny kraj
2 miesiące temu
Nieporozumieniem jest Sasin.
112
2 miesiące temu
sasin do szafy i nie wkurzaj obywateli swoim widokiem
susek
2 miesiące temu
Sasin to jedno wielkie nieporozumienie. Trochę mi go żal bo jest popychadłem pisu, ale chyba jakiś rozum posiada?
buldok
2 miesiące temu
sasin to partacz czego się nie dotknie to spartoli ciamajdy
...
Następna strona