Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|
aktualizacja

Górnicy walczą o emerytury pomostowe. Będą składać petycję do rządu

41
Podziel się:

19 października Zarząd Krajowy Związku Zawodowego "Przeróbka" wraz z organizacjami zrzeszonymi w OPZZ będzie protestował w Warszawie przeciwko likwidacji emerytur pomostowych i dyskryminacji pracowników zatrudnionych po 1999 roku. Związkowcy domagają się przywrócenia pracownikom przeróbki możliwości przejścia na emeryturę w wieku 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn.

Górnicy walczą o emerytury pomostowe. Będą składać petycję do rządu
Górnicy będą manifestować w sprawie emerytur pomostowych (Agencja Wyborcza.pl, Jakub Orzechowski)

Organizacje pracownicze będą manifestować w Warszawie w sprawie uchylenia wygasającego charakteru emerytur pomostowych oraz poszerzenia katalogu prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze.

Prawo do emerytury pomostowej

"Alarmujemy, że już dziś są osoby, które mając pracę mieszaną – nie mogą skorzystać z prawa do emerytury pomostowej. Wszystko przez to, że prawo do niej uzależnione jest od wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub pracy o szczególnym charakterze przed dniem 1 stycznia 1999 r. Każdy zatem, kto wykonuje taką pracę po tym dniu, jest tylko i wyłącznie dawcą składek na Fundusz Emerytur Pomostowych, gdyż nie będzie mógł skorzystać z prawa do przejścia na emeryturę pomostową", podaje Związek Zawodowy "Przeróbka" w apelu dotyczącym manifestacji.

Jak podaje organizacja, po 2042 roku nikt nie uzyska prawa do emerytury pomostowej pomimo utraty zdrowia z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

"Naszym zdaniem – emerytury pomostowe nie są żadnym przywilejem, chyba że za przywilej uznaje się ciężką i odpowiedzialną pracę z możliwością utraty swojego i innych zdrowia lub życia" - podano.

Związkowcy chcą utrzymania emerytur pomostowych tak długo, jak pracownicy będą narażeni na utratę zdrowia bez względu na datę rozpoczęcia pracy w tym charakterze.

Emerytura po 50. i 55. roku życia

"W trakcie manifestacji będziemy się też domagać przywrócenia pracownikom przeróbki mechanicznej węgla i wzbogacania rud metali – możliwości przejścia na zasłużoną emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalny: 50 lat – kobieta i 55 lat – mężczyzna w przypadku przepracowania co najmniej 20 lat pracy w szczególnych warunkach", czytamy w apelu ZZ "Przeróbka".

Według obserwacji górników jedynie 85 proc. pracowników przeróbki dożywa do wieku 60 lat, a do 65 lat dożywa zaledwie 70 proc.

Związkowcy przypominają również o emeryturach stażowych, których projekt ustawy trafił do sejmowej zamrażarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Aga
2 lata temu
Dla prezesów to jest bardzo wygodne, gdy cały hejt kumuluje się na zwykłych pracownikach dołowych. Nikt nie ponosi odpowiedzialności za złe zarządzanie, to jedyna branża w Polsce, gdzie pracownicy najniższego szczebla są obwiniani za niegospodarność i nieudolność zarządu. Nikt nie mówi o tym, że na dole brakuje rąk do pracy, a w biurach pracownicy się o siebie potykają, zarabiają więcej niż dołowi i mają te same dodatki - i nie mówię tu o kadrze zarządzającej. Już po pierwszym kwartale nie ma pieniędzy na inwestycje w wydobycie na kopalniach, brakuje sprzętu, nie ma kasy na niezbędne naprawy. Każdy kombinuje, żeby wykonać zleconą pracę. Może dziennikarze sprawdzą nie średnie zarobki na kopalniach ale dysproporcje, jakie tam panują, ile dostaje związkowiec za picie kawy w biurze, a potem idzie na emeryturę jakby pracował w ciężkich warunkach. Statystycznie jeśli głowę masz w lodówce a nogi w piekarniku, to temperatura jest idealna ...
Lubelski górn...
2 lata temu
Zapraszam do Bogdanki zobaczymy kto wytrzyma dniowke
taaa
2 lata temu
Gornicy efektywnie pracuja 3-4 godziny dziennie,reszta to przyjscie na kopalnie i przygotowania a zarobki nieadekwatnie zbyt wysokie i wiecznie im malo!
Stat
2 lata temu
Większość komentarzy jesttrafna. Sam byłem górnikiem..... Ana zimę wegla nie mam. Bo węgla nima i nibedzie
Robi wrażenie...
2 lata temu
Czytacie, pracownicy przeróbki
...
Następna strona