Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PBE
|

OPZZ chce emerytur stażowych. "Stop pracy aż do śmierci" pod Pałacem Prezydenckim

68
Podziel się:

- Chcemy skorzystać ze swojej zasłużonej emerytury - apelowali w poniedziałek związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ), którzy spotkali się pod Pałacem Prezydenckim. Domagają się od Andrzeja Dudy spełnienia obietnicy wyborczej sprzed siedmiu lat.

OPZZ chce emerytur stażowych. "Stop pracy aż do śmierci" pod Pałacem Prezydenckim
Pikieta OPZZ w Warszawie Fot. Ola Skowron/East News (East News, Ola Skowron)

Podczas kampanii wyborczych w 2015 i 2020 r. Andrzej Duda postulował wprowadzenie emerytur stażowych. Tych nie ma do dziś, a Jarosław Kaczyński w ostatnich dniach jasno powiedział, że nie wiadomo, kiedy zostaną wprowadzone.

– Szanuję postulat wprowadzenia emerytur stażowych i pewnie któregoś dnia będzie zrealizowany, ale będzie trzeba chyba trochę zaczekać, gdyż w tym momencie nas na to niestety nie stać – stwierdził prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na sobotnim spotkaniu z mieszkańcami w Nowym Sączu. Wysłał w ten sposób jasny sygnał, że w najbliższym czasie nie ma co liczyć na zrealizowanie postulatu "Solidarności".

W Sejmie znajdują się obecnie dwa projekty ustaw dotyczących emerytur stażowych. Oprócz "S" swoje rozwiązania zaproponował też Andrzej Duda. Jego zdaniem emerytura stażowa powinna przysługiwać kobietom po 39 latach pracy, a mężczyznom – po 44 latach. Z kolei "Solidarność" oczekuje limitów na poziomie 35 i 40 lat.

Teraz związkowcy oczekują, że prezydent Duda wywiąże się ze swoich obietnic.

Wcześniejsza emerytura to żaden dar, zasiłek czy prezent. Wcześniejsza emerytura w dzisiejszym systemie kapitałowym to pieniądze, które przez okres pracy płaciliśmy do systemu ubezpieczeniowego. To żadna łaska. To nasze pieniądze i jako pracownicy powinniśmy mieć prawo do tego, kiedy chcemy z tych pieniędzy skorzystać - mówił Andrzej Radzikowki, przewodniczący OPZZ.

Polska jak "Folwark zwierzęcy"

OPZZ przypomniało, że dwa lata temu w tym samym miejscu organizowano happening, podczas którego czytano nowelę Gustawa Morcinka "Łysek z pokładu Idy". Tym razem był to "Folwark zwierzęcy" George'a Orwella, gdzie koń Bokser pomimo ciężkiej pracy i poświęcenia emerytury nie doczekał.

Tracimy nadzieję na wprowadzenie emerytur stażowych. 12 lat walczymy o wprowadzenie tego rozwiązania. Zebrano pod projektem ustawy 800 tys. podpisów i naszych postulatów nadal nie zrealizowano - dodawał Radzikowski.

Inny z mówców, który reprezentował kolejarzy, dodawał, że reforma z 2008 r. zabrała im możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. A po wielu latach ciężkiej pracy nie wszyscy jej doczekają. - Pan prezydent do swojej emerytury dojedzie, choćby na nartach. Ja po 40 latach pracy dorobiłem się niepełnosprawności.

Emerytury stażowe - koszt

Według wyliczeń OPZZ z emerytur stażowych mogłoby skorzystać 0,5 mln osób. W ciągu 20 lat mowa o 989 tys. osób.

Niestety rządzący biorą pod uwagę aspekty tylko i wyłącznie finansowe. To, że bardzo dużo trzeba by wypłacić w pierwszym roku, gdy najwięcej osób przejdzie na emerytury stażowe - dodawano.

Projekt Andrzeja Dudy, przy założeniu, że wszyscy uprawnieni skorzystaliby z nowego rozwiązania, kosztowałby ok. 2,5 mld zł w 2023 r. i 4,4 mld w kolejnym.

Wg OPZZ 26 proc. mężczyzn nie dożywa do emerytury. W Polsce mamy pracować 1,8 tys. godzin rocznie, podczas gdy we Francji i Niemczech to 1,3-1,5 tys. h.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
Bacia
5 miesięcy temu
A ja po 15 latach pracy nie odłożyłem nawet 1 zł. Nie będę łożył na pisy, peoły itd sam o siebie zadbam. I tak pewnie wyjadę nogami po 60-stce jedząc ten syf ze sklepów i oddychając czystym powietrzem szczególnie teraz kiedy ludzie nie mają czym palić.
Niki
5 miesięcy temu
Prawdopodobnie kaczor zabrał dudusowi długopis i nie ma czym podpisać ustawy
Jacek
5 miesięcy temu
Proponuję inny postulat - wysokość emerytur w 100% zależna od wielkości zgromadzonego kapitału i szacowanej pozostałej długości życia. Aktualnie wszyscy uczciwie płacący składki na ZUS dopłacają do tych którzy nie mają minimalnej emerytury (bo mają wiek emerytalny a nie chciało im się pracować), górników policjantów, prokuratorów sędziów, wojskowych i innych uprzywilejowanych grup.
Dorka
5 miesięcy temu
Jeżeli żadna z obecnie pierdzących w fotele sejmowe partii nie wprowadzi/nie zadba, by wprowadzono ES zagłosuję na świeżo zarejestrowaną partię Z Miłości do Koryta! Nie zmarnuję swojego głosu, nie zostanę w domu, nie dam komuś oszukać i zagłosować za mnie. Po ostatnich miesiącach na fejsie, twitterze (kontakcie z politykami) nie mam innego zdania ... KORYTO to jedyna rzecz, która dla nich wszystkich się liczy. Zagłosuję na kabareciarzy... ale nie jest mi do śmiechu!
Andrzej
5 miesięcy temu
Parkingowy policjant co przez 15 lat zajmuje się sprawdzaniem bilecików za szybą samochodów narobił się czy nie w swojej pracy i czy może przejść na zasłużoną emeryturę w wieku 40 lat bardziej niż ten co 44 lata w hucie ciężko haruje dzień i noc na zmiany i ma już 62 lata i odprowadzał przez te 44 lata wysokie składki ???Który bardziej zasługuje???Według PISu i ZUSu chyba ten pierwszy.
...
Następna strona