Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Gotował dla królowej, walczy o prawa imigrantów. "Nigdy się nie poddaję"

331
Podziel się:

Damian Wawrzyniak to najbardziej znany polski kucharz na Wyspach. Mimo że spędził tam 15 lat, miał problemy z uzyskaniem statusu osoby osiedlonej. Teraz walczy o innych. Już wiadomo, że jego petycja trafi do brytyjskiego parlamentu. - Zainteresowanie jest ogromne - mówi money.pl Wawrzyniak.

Damian Wawrzyniak zebrał już ponad 100 tys. podpisów Brytyjczyków pod swoją petycją
Damian Wawrzyniak zebrał już ponad 100 tys. podpisów Brytyjczyków pod swoją petycją (Damian Wawrzyniak, archiwum prywatne)

Dwa razy gotował dla rodziny królewskiej, był szefem kuchni londyńskich igrzysk, występował w programach BBC, prowadził własną restaurację w Wielkiej Brytanii. Mimo to Damian Wawrzyniak miał problemy, by uzyskać prawo stałego pobytu na Wyspach.

W sierpniu 2019 r. złożył podanie o status osoby osiedlonej. Jest on potrzebny, by po brexicie móc pozostać i pracować na Wyspach. Usłyszał jednak odmowę. Dopiero gdy wstawili się za nim zarówno Brytyjczycy, jak i Polacy, urzędnicy przyznali się do błędu. A Wawrzyniak ostatecznie prawo pobytu dostał.

Problemy z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń mają tysiące osób. A sporo unijnych obywateli wciąż nie złożyło podań. Polak uznał, że zawalczy o ich prawa.

Zobacz także: Inwestycje w tabor. PKP Intercity z nowymi umowami

"Wzywam, by obywatele państw UE oraz ich rodziny otrzymywali automatycznie status osoby osiedlonej" - taka petycja autorstwa Wawrzyniaka pojawiła się na stronie Change.org.

- Liczba podpisów rosła bardzo szybko. Było 70 tysięcy, potem 100 tysięcy. Teraz liczę, że uda się zebrać i 150 tys. - mówi w rozmowie z money.pl popularny kucharz.

I dodaje, że się cieszy z każdego kolejnego podpisu. Jednak od strony formalnej jego apel już teraz ma zapewnioną obecność w parlamencie. Zgodnie z brytyjskim prawem wystarczy do tego 100 tys. podpisów obywateli brytyjskich.

- Boris Johnson i Priti Patel [szefowa MSW Wielkiej Brytanii - przyp. red.] już dawno obiecali, że przyznawanie statusu będzie automatyczne. Chcę po prostu, by wywiązali się ze swoich obietnic - dodaje Wawrzyniak.

- Tylko w ten sposób będzie można uniknąć gigantycznego chaosu urzędniczego - uważa. Jak dodaje, samodzielne uzyskanie statusu może być problemem dla wielu grup społecznych - na przykład dla seniorów, niepełnosprawnych czy też dla ofiar przemocy domowej. Nie mówiąc już o ofiarach urzędniczych pomyłek.

"Zainteresowanie jest gigantyczne"

Damian Wawrzyniak mówi nam, że jego petycja spotkała się nie tylko z ciepłym przyjęciem wśród wielu Brytyjczyków, ale też z zainteresowaniem mediów. - Mogę powiedzieć, że sprawę opiszą brytyjskie gazety - zdradza nam szef kuchni.

Pytamy go, jakie są szanse, by brytyjskie władze przychyliły się do jego apelu. - Trzeba walczyć, ja się nigdy nie poddaję - mówi z uśmiechem.

Pytamy go też o jego pogląd na temat brexitu. Nie ukrywa swoich obaw. - Zwłaszcza koniec wolnego przepływu pracowników będzie problematyczny. Nie wiem, jak brytyjskie firmy sobie z tym poradzą - podkreśla Wawrzyniak.

Czy obawia się też o swoje biznesy, na przykład "Pierogi Kiosk"? Mówi nam, że choć w Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje, to przecież może działać też w innych krajach, a nawet na innych kontynentach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(331)
o m g
4 lata temu
Co za ciągle przekłamane informacje. Nie dostał statutu stałego bo prawdopodobnie nie dopełnił formalności. Trzeba udowodnić że się w Uk mieszka. Na rachunkach musi być jego nazwisko. Praca i podatki nie maja nic do tego. Mogą pomóc ale to wszystko. Może też nie przestrzegał terminów wyjazdów z Uk. Nie ma pojecia o prawie a bredzi. My ludzie wykształceni z Uk nie życzymy żeby nas reprezentował ten pan bez studiów i wiedzy.
Jak
4 lata temu
Tak ciężko wam zrozumieć że was tam nie chcą? Tak hak my nie chcemy Ukraińców bo nam rynek pracy niszczą (ukraiński mogą być tylko limit wieku do 30 lat) tak on Polakom mówią wypad
...
4 lata temu
Tacy jak tam wyjechali to lepiej żeby tu nie wracali. Prawie sam element i dla Polski to lepiej ze się ich pozbyliśmy. Najgorsze jest to...ze wracają.
Ted
4 lata temu
W takim układzie wyświetlić Anglików którzy mieszkają w innych krajach europejskich np.Hiszpania ,Włochy
angol
4 lata temu
ale dziouchy prowadzący lekki tryb zycia bezproblemu dostają pozwolenia, jeszcze doplacaja im socjal….
...
Następna strona