Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Brexit z opóźnionym zapłonem. Konsekwencje odczujemy później

247
Podziel się

Konsekwencje brexitu dla polskiej gospodarki mogą być olbrzymie. Ale plus jest taki, że na razie ich nie odczujemy. To, co najgorsze, może zdarzyć się za niecały rok. Straty? Te liczone są już w miliardach złotych.

Po brexicie polska gospodarka może mocno stracić
Po brexicie polska gospodarka może mocno stracić (East News, Jacek Klejment/East News)
bEgBHyEl

Eksperci od dłuższego czasu twierdzą, że skutki brexitu odczujemy dopiero za jakiś czas. Na pewno nie będzie bowiem tak, że w sobotę 1 lutego obudzimy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Okres przejściowy potrwa przez 11 miesięcy i zakończy się wraz z 2020 rokiem.

- Wielka Brytania będzie do tego momentu nadal uczestniczyć we wspólnym rynku i unii celnej, bo w tym okresie UE będzie traktować Zjednoczone Królestwo jako państwo członkowskie - tłumaczy Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP.

Jak dodaje, do Londynu nadal będzie można wyjechać bez paszportu, a ze sklepów nagle nie znikną brytyjskie produkty. Po prostu Wielka Brytania przestanie formalnie być członkiem UE, nie będzie też brała udziału w jakichkolwiek procesach decyzyjnych Wspólnoty.

bEgBHyEn

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Będzie mogła zawierać nowe umowy handlowe, ale będą one mogły wejść w życie dopiero po zakończeniu okresu przejściowego - dodaje ekspert Pracodawców RP.

Konsekwencje dla przedsiębiorców

Najbliższe 11 miesięcy to negocjacje dotyczące umowy Brytyjczyków z Unią. To tam mają znaleźć się wszystkie zasady współpracy po ustaniu okresu przejściowego.

bEgBHyEt

To jednak nie znaczy, że Polska nie odczuje konsekwencji brexitu. Zwracają na to uwagę eksperci Pracodawców RP. Szczególnie że Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski.

"Prawdopodobnie zostaną wprowadzone kontrole na granicy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. Przedsiębiorcy będą mieć m.in. obowiązek dopełnienia standardowych formalności celnych. (...) Oznacza to np. konieczność zarejestrowania się w usłudze Krajowej Administracji Skarbowej "e-Klient", składania zgłoszeń i deklaracji celnych oraz regulowania należności" - czytamy w komunikacie, przesłanym do naszej redakcji.

- Dla przedsiębiorców zaangażowanych w wymianę handlową z Wielką Brytanią kluczowe będzie posiadanie numeru EORI, czyli tzw. certyfikatu celnego. To warunek konieczny dla dokonywania zgłoszeń celnych. Wewnątrz Unii Europejskiej numer EORI nie jest potrzebny - dodaje Piotr Wołejko.

bEgBHyEu

Sektor spożywczy ucierpi najmocniej

Najmocniej ucierpią firmy z branży elektromaszynowej, ale również chemicznej czy rolno-spożywczej.

To właśnie artykuły spożywcze są jednym z najpopularniejszych towarów, sprzedawanych przez polskie firmy do Wielkiej Brytanii. Stanowią aż 20 proc. całego eksportu.

Po wyjściu Brytyjczyków z Unii i wprowadzeniu ceł, obroty prawdopodobnie spadną. "Niższe obroty handlowe spowodowane brexitem z umową mogą obniżyć wartość dodaną w tym sektorze o około 0,3 mld zł oraz skutkować obniżeniem liczby miejsc pracy o prawie 5 tys. Liczby te wyniosą odpowiednio 0,5 mld zł i ponad 8 tys. miejsc pracy w scenariuszu brexitu bez umowy" - czytamy w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego z końca 2019 roku.

bEgBHyEv

Cała polska gospodarka również straci. Spadek eksportu wywołany przez brexit obniży PKB Polski nawet o 0,14 proc. (ok. 3 mld złotych).

Jeśli do końca 2020 roku UE nie dogada się z Wielką Brytanią, to dojdzie do "twardego brexitu" i będzie jeszcze gorzej. Przy takim scenariuszu polska gospodarka może stracić nawet 0,24 proc. To blisko 5 mld zł. Czyli prawie 2 miesiące wypłacania świadczenia 500+.

To, jakie konsekwencje dotkną polską gospodarkę po brexicie przekonamy się jednak dopiero w praniu, czyli w ciągu najbliższego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgBHyEO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(247)
UK
rok temu
mnie brexit nie odpowiada bo bede musial zmienic i kupic nowe tablice rejestracyjne samochodu - bez unijnych gwiazdek i zamiast nich Union Jack- poza tym to wszystko OK!!
stefan
rok temu
angole nie dają sie skubać ...tyle w temacie
zagłoba sum
rok temu
Większość z was ma takie pojęcie o tych sprawach, jak krowa o fizyce kwantowej. W, Brytania mnóstwo importuje, więc w interesie Niemiec, Francji czy Hiszpanii jest doprowadzenie do jak najszybszego ustalenia nowych zasad i to Brytyjczycy trzymają kraje Unii za gardło. Gdzie Niemcy będą eksportować tysiące swoich BMW i VW a Francuzi Renaulty, Peugeoty, Citroeny, swoje sery czy wina? Jeśli te samochody z powodu cen staną się zbyt drogie, dla UKnie problem zawrzeć korzystną umowę celną z Koreą czy Japonią, gdzie samochody są równie dobre a nawet lepsze niz np. niemieckie. Dla porównania: analogiczna sytuacja jest zzadłuzeniem USA w Chinach na kwotę chyba 2 bln dolarów. Z tego powodu to nie USA mają problem, tylko CHIŃCZYCY. MYSLCIE zanim coś napiszecie.
bEgBHyEP
Wijas
rok temu
Kto to jest ekspert Pracodawców RP lub Polskiego Instytutu Ekonomicznego ? To ktoś, kto we wtorek wytłumaczy dlaczego mylił się w poniedziałek i za oba teksty weźmie wynagrodzenie.
ekonomiki Rod...
rok temu
a niby dlaczego po wyjściu z unii nie będziemy mogli jako suwerenny Kraj nawiązać stosunki z Anglią korzystniejsze bez pośredników unijnych
...
Następna strona