Notowania

inwestycje
10.01.2019 19:28

Gróbarczyk szykuje odpowiedź dla Brukseli. Wspomina o rosyjskim piśmie

Polska szykuje odpowiedź na pismo, które Komisja Europejska skierowała do naszego kraju w związku z planem przekopu Mierzei Wiślanej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Wizualizacja kanału przez Mierzeję Wiślaną

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował PAP, że kierowany przez niego resort przygotowuje odpowiedź na pismo, które ws. przekopu Mierzei Wiślanej skierowała do Polski Komisja Europejska. Urzędnicy z Brukseli zaapelowali bowiem o wstrzymanie prac do czasu, aż przyjrzą się decyzji środowiskowej wydanej dla projektu. Gróbarczyk przypomniał, że w dokumencie stwierdzono, iż przekop nie wpłynie negatywnie na środowisko.

- Przygotowujemy odpowiedź na pismo KE. Mamy nadzieję, że prośba Komisji nie jest pokłosiem pisma, które do KE wysłał jakiś czas temu rosyjski wiceminister rolnictwa, ponieważ Komisja w piśmie powołuje się na zobowiązania rządu PO-PSL z 2013 roku oraz lipca 2015 roku, że Polska będzie konsultować projekt z Brukselą - dodał Gróbarczyk.

Zobacz też: Przekop Mierzei Wiślanej będzie kosztował 880 mln zł

Przekop do 2022 roku

Przetarg na wykonanie przekopu przez Mierzeję Wiślaną został ogłoszony 31 grudnia 2018 roku. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk liczy na to, że wykonawca zostanie wyłoniony przed końcem marca.
Inwestycja ma kosztować 880 mln zł i będzie w całości finansowana z budżetu państwa. Resort Gróbarczyka planuje zakończenie robót budowlanych i oddanie do użytkowania kanału żeglugowego w 2022 roku.

13 lipca 2018 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odwołał ze stanowiska szefową RDOŚ w Gdańsku Danutę Makowską, która podpisała się pod negatywną opinią z 28 czerwca 2018 roku na temat przekopu Mierzei Wiślanej. Powodu tej decyzji nie podano do publicznej wiadomości.

Nowa decyzja

Zgodnie z nową decyzją środowiskową, budowniczowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną będą musieli przesadzić hektary szuwarów, wstrzymywać roboty na czas migracji węgorzy, ustawiać budki i gniazda dla ptaków, a nawet odławiać i przenosić ryby. Jak jednak ostrzegają niektórzy eksperci, 142 warunki związane z ochroną przyrody czynią to przedsięwzięcie prawie niemożliwym do wykonania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestycje, mierzeja wiślana, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-01-2019

PO to dnoSowietom zależy aby ta inwestycja nigdy nie powstała, a burki z eurocyrku za kasę robią co oni im powiedzą

10-01-2019

JaśBędzie przekop zniknie mierzeja. Brawo pis!

10-01-2019

Buksy Na SeluBruksela dobrze wie ,ze jestesmy europejskim liderem w budowie ekranow akustycznych . Bruksela nie powinna miec zadnych watpliwosci ze przekop … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (536)