Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Grupa Bilderberg. Zwyczajne spotkanie przywódców, czy nieformalny rząd świata?

958
Podziel się

- Byłem na spotkaniu grupy Bilderberg – przyznał prezydent Warszawy oraz kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Chodzi o międzynarodowe stowarzyszenie polityków i ludzi biznesu, którzy za zamkniętymi drzwiami rozmawiają o najważniejszych sprawach świata. Niejawność i ekskluzywny charakter spotkań stały się wodą na płyn dla twórców teorii spiskowych.

Rozmowy za zamkniętymi drzwiami grupy Bilderberg mają dotyczyć istotnych światowych kwestii
Rozmowy za zamkniętymi drzwiami grupy Bilderberg mają dotyczyć istotnych światowych kwestii (Wikipedia)
bDZqRMaJ

Spotkania, które "pomagają budować wiedzę na temat wszystkich wyzwań, które są przed nami". Tak Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy oraz kandydat na prezydenta RP, opisał spotkania grupy Bilderberg i – jak podkreślił – sam w ubiegłym roku brał udział podczas jednego z nich.

- Uczestnicy spotkania rozmawiali z największymi autorytetami świata o cyberbezpieczeństwie, sztucznej inteligencji, o zagrożeniach ze strony Rosji i rywalizacji z Chinami – dodał włodarz Warszawy, który nadmienił, że zaproszenie na spotkanie dostał od byłego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego.

W corocznych spotkaniach grupy uczestniczy około 130 osób. Przeważnie są to najwyższej rangi politycy, członkowie zarządów globalnych korporacji, banków i instytucji. Ubiegłoroczne spotkanie Grupy Bilderberg odbyło się Montreaux w Szwajcarii. Pojawili się tam m.in. szef Światowego Forum Ekonomicznego Børge Brende, premier Holandii Mark Rutte, czy były premier Włoch Matteo Renzi.

bDZqRMaL
Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Spotkania odbywają się za zamkniętymi drzwiami, zaproszenie dostają tylko wyselekcjonowani dziennikarze, lecz pod warunkiem, nie zdadzą oni relacji z przebiegu ani treści rozmów. Nic więc dziwnego, że Radosław Sikorski zapytany przez nas, jak wyglądają takie spotkanie, odpisał krótko:

- Nie mogę, bo by mnie zlikwidowali - podkreślił były szef MSZ.

bDZqRMaR

Sikorski i Trzaskowski nie są jedynymi Polakami, którzy uczestniczyli w spotkaniach grupy. Spośród obywateli Polski udział wzięli w nich także: była premier Hanna Suchocka, Andrzej Olechowski – były minister finansów i szef MSZ, były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, a także były minister finansów Jan Vincent-Rostowski.

- W tych spotkaniach uczestniczy wielu ciekawych i inteligentnych ludzi. I niewątpliwie powołanie grupy przysłużyło się powstaniu NATO, a więc pośrednio rozwiązaniu Związku Radzieckiego. Poza tym spotkania grupy Bilderberg nie różnią się niczym od wielu innych konferencji. Dlatego uważam, że genialnym posunięciem PR-owym było wprowadzeniem poufności, ponieważ to sprawiło, że zainteresowanie pracami grupy wzrosło dziesięciokrotnie - podsumował Rostowski.

Co ciekawe, osobą, która zainicjowała spotkania, także był Polak, Józef Retinger – emigrant, pisarz, jeden z twórców Wspólnoty Europejskiej, i – co lubią wielbiciele teorii spiskowych – wolnomularz.

Ich zdaniem cała grupa wywodzi się właśnie od stowarzyszeń wolnomularskich. Dowodem na to mają być m.in. niejawność spotkań i znaczne wpływy posiadane przez zaproszone osoby. Niektórzy komentatorzy przypisują członkom grupy tworzenie nieformalnego rządu światowego.

bDZqRMaS

Grupa ma tajny charakter, ale też sztywną strukturę. Jak czytamy na oficjalnej stronie organizacji, składa się ona z Komitetu Sterującego, na którego czele stoi przewodniczący Victor Halberstadt, profesor ekonomii na Uniwersytecie w Lejdzie w Holandii.

Lista członków Komitetu robi wrażenie. Znajdziemy na niej: były szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, inwestor i twórca biznesowego sukcesu Facebooka Peter Thiel, były szef Google'a Eric E. Schmidt, Michale O'Leary – CEO linii Ryanair, a także ludzie mediów: redaktor naczelna "The Economist" Zanny Minton Beddoes oraz John Micklethwait – redaktor naczelny "Bloomberga".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDZqRMaT

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZqRMbm
KOMENTARZE
(958)
heniek
2 miesiące temu
Sikorski to wyjątkowo perfidny zdrajca.Jego niektóre wypowiedxi sa bulwersujące i nie ponosi zadnych konsekwencji.
heniek
2 miesiące temu
Sikorski to wyjątkowo perfidny zdrajca.Jego niektóre wypowiedxi sa bulwersujące i nie ponosi zadnych konsekwencji.
silver lucif
4 miesiące temu
Zgromadzenie NEW WORLD ORDER nic innego Swiatowy kneset tyle w temacie
bDZqRMbn
MatiToPrze......
6 miesięcy temu
Skoro sie martwia, to dlaczego zamiast blokowac dobre zmiany nie sprobuja naprawic cywilizacji? Dlaczego mamy epidemie zadluzajaca ludzkosc zamiast ratowania srodowiska?
xxx
6 miesięcy temu
"... brał udział podczas jednego z nich..." - chyba "...brał udział w jednym z nich ..." - polonisto.
...
Następna strona