Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

GUS odpowiada osobom LGBT+. Zmiany w formularzu

271
Podziel się:

Pismo interwencyjne organizacji społecznych ws. formularza Spisu Powszechnego przyniosło połowiczny sukces. Od teraz osoby żyjące w jednopłciowym związku małżeńskim zyskują możliwość zaznaczenia tego w formularzu. Co z pozostałymi postulatami?

GUS odpowiada osobom LGBT+. Zmiany w formularzu
Decyzja GUS to krok w stronę normalności dla osób LGBT+ (Getty Images, MilosStankovic)

W kwietniu ponad 40 organizacji społecznych działających na rzecz praw osób LGBT+ domagało się wprowadzenia zmian w formularzu Spisu Powszechnego. Ten bowiem nie uwzględniał potrzeb osób niebinarnych i transpłciowych. Urząd częściowo przyznał im rację.

GUS dopuścił bowiem zaznaczenie twierdzącej odpowiedzi na pytanie dot. stanu cywilnego przez osoby żyjące w jednopłciowym związku małżeńskim. Niestety, osoby transpłciowe i niebinarne nadal pozostaną bez możliwości zaznaczenia właściwej płci.

Zmian domagały się m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Grupa Stonewall, Kampania Przeciw Homofobii, Miłość Nie Wyklucza, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Tolerado.

Zobacz także: Money.To się liczy_Szczyt Klimatyczny

Brak zmian oznacza, że osoby transpłciowe przed formalnym uzgodnieniem płci przez urząd - jak również osoby niebinarne - są zmuszone wpisywać "oficjalne dane", które dopuszcza urząd.

Powód? Przy wypełnianiu formularzu oprócz numeru PESEL należy także podać płeć osoby wypełniającej spis. System elektroniczny nie uwzględnia natomiast rozbieżności między płcią, która widnieje w dokumentach, z tą, którą dana osoba uznaje za właściwą.

Przypomnijmy, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(271)
Maniek
rok temu
Anetka i Antos dalej nie umieją podac linków do tych super nowoczesnych badan. Tylko każą się doedukowac I samemu sobie znaleźć. Innymi słowy argumentów brak.
Damian
rok temu
Skoro dopuszcza się w UE tolerancję dewiacji seksualnych i uznaje się to za dobro niepojęte to czemu tak zajadle zwalcza się te same zwyrodnienia w Kościele? To są OK czy nie? A może są ok jedynie gdy występują poza Kościołem? Hm. Dziwna to logika.
Aneczka A JED...
rok temu
A JEDNAK ziemia jest płaska - wystarczy przecież wystawić dzioba za okno i sprawdzić jaka jest ziemia. Takie są efekty religii w szkołach i braku edukacji seksualnej. Tak edukuje kato-prawica ! PIS z zblatowanym z nim Kościołem katolickim już całkowicie wyprowadził Wolskę poza cywilizację !
A jednak
rok temu
osoby transpłciowe i niebinarne powinny sprawdzić co mają między nogami i po sprawdzeniu wpisać płeć. System elektroniczny nie uwzględnia natomiast rozbieżności między płcią, która widnieje w dokumentach, z tą, którą dana osoba, np. jakiś Napoleon, uznaje za właściwą. I bardzo dobrze! Nie dajmy się zwariować.
roan
rok temu
Płeć jest fizyczna cechą człowieka. Niebinarnosc to coś innego, inna cecha....
...
Następna strona