Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Stasiak
|

Gigantyczne straty Polski. Zaskakujący raport o LGBT

88
Podziel się:

Do ciekawych wniosków doszli badacze z organizacji Open For Business. Ich zdaniem Polska każdego roku może tracić nawet 9,5 mld zł rocznie z powodu dyskryminacji społeczności LGBT+. Wśród powodów wymienia się między innymi odpływ wykwalifikowanej kadry za granicę.

Gigantyczne straty Polski. Zaskakujący raport o LGBT
Ile kosztuje Polskę dyskryminacja osób LGBT+? (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Raport wskazuje jasno - emancypacja osób LGBT+ może zwiększyć stabilność ekonomiczną w krajach, które do tej pory traktowały je po macoszemu. I odwrotnie - ich dyskryminacja pociąga za sobą koszty społeczne i finansowe. Czy to sygnał dla Polski?

Głównymi czynnikami, które mogą wpływać na generowanie strat, są zniechęceni inwestorzy z zagranicy i mniejszy napływ talentów do kraju - podaje Deutsche Welle.

Dyskryminowane osoby mają się także borykać z niższymi zarobkami, co z kolei przekłada się na mniejszą krajową produktywność. Tylko ten aspekt według badaczy może to kosztować rodzimą gospodarkę nawet 4,4 mld zł rocznie.

Open For Business szacuje, że wykluczanie społeczności LGBT+ kosztuje Polskę, Węgry, Ukrainę i Rumunię ponad 7,1 mld euro rocznie. Nad Wisłą dyskryminacja ma generować nawet 9,5 mld zł, czyli aż 0,43 proc. PKB.

Wysoko wykwalifikowane kadry pracowników mają od nas uciekać z Polski do bardziej otwartych i tolerancyjnych społeczeństw - głównie do Niemiec, Szwajcarii czy Holandii. To z kolei przyczynia się do spadku konkurencyjności i innowacyjności regionu.

Jak wskazuje raport, mowa o pracownikach reprezentujących zawody przyszłości, zawodach przyszłości, wśród nich m.in. informatykę, nauki ścisłe czy finansowość.

Zobacz także: Rzeszów "strefą wolną od LGBT"? Co zrobi Marcin Warchoł, jeśli wygra? Jest odpowiedź
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(88)
Wujek
3 lata temu
Z powodu "dyskryminacji" polegającej na braku upaństwowienia związków wyjeżdżają niektórzy absolwenci studiów. Cóż mogę im powiedzieć... z Bogiem!
kajataprawdz
3 lata temu
Nie słyszałam, że wśród osób-reprezentantów takich zawodów, jak: informatycy, fizycy, matematycy czy ekonomiści przeważają osoby lgbtq. I to one uciekają z Polski przed prześladowaniami. No i te straty z tego powodu, wyliczane w mld złotych. Szok poznawczy.
Mati
3 lata temu
To prawda, wyjechaliśmy w tym roku po studiach mojego partnera. Do Niemiec. Moja koleżanka lekarka również w tamtym miesiącu wyprowadziła się do Niemiec z dziewczyną 😊 wiele osób pyta na czym polega dyskryminacja osób LGBT w Polsce... to oczywiste, bez związków partnerskich nie ma przywilejów z nimi związanych. Poza tym tutaj nie czuję na sobie wzroku innych i krzywych min jak ubiorę ogrodniczki. Małe rzeczy, a zmieniają całe życie.
wciwwdow
3 lata temu
jaka "dyskryminacja" pytam się? Jest jakieś prawo, które w PL ich dyskryminuje - to znaczy mają mniejsze prawa niż wszyscy inni? "Dyskryminacja" to taka mowa trawa. Oznacza w praktyce to co ktoś chce żeby oznaczała. A tu konkretnie chodzi o naciski żeby było tak jak lobby chce. Zresztą ilu ludzi ten "problem" dotyczy? Tych kilkuset aktywistów co przewijają się na każdej demonstracji?
Janek
3 lata temu
żeby nie dopuścić do takich sytuacji przy przyjęciu na jakiekolwiek studia powinna być brana pod uwagę opinia moralna wystawiana przez proboszcza parafii o kandydacie, a także informacja psychologa o jego preferencjach seksualnych .
...
Następna strona