Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Hakerzy cię okradli? Pewnie to twoja wina, nie licz na wyrozumiałość fiskusa

0
Podziel się:

Przedsiębiorco, dałeś się okraść, więc przyjmij to honorowo i nie oczekuj, że fiskus zmniejszy z tego tytułu wysokość twoich zobowiązań. Nie zaliczysz straconej kwoty do kosztów podatkowych – tak opisać można rozumowanie fiskusa.

Fiskus odmawia przedsiębiorcom, którzy padli ofiarą hakerów, zaliczenia straconej kwoty do kosztów
Fiskus odmawia przedsiębiorcom, którzy padli ofiarą hakerów, zaliczenia straconej kwoty do kosztów (East News, Stanislaw Kowalczuk/East News)

O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Hakerzy ukradli z firmowego konta lekarza prawie 50 tys. zł. Ślad po nich urwał się na Litwie, gdzie zostały wypłacone. Prokuratura umorzyła sprawę wobec niewykrycia sprawcy. Bank również nie widzi swojej odpowiedzialności, bo zapewnił, że wszystkie procedury były zachowane.

Przedsiębiorca miał nadzieję, że choćby minimalnie obniży swoją stratę, jeśli zaliczy straconą kwotę do kosztów podatkowych. Argumentował, że przecież nie ponosi winy za to, co się stało: miał program antywirusowy, zastosował dwustopniowe logowanie – ale przestępcy i tak okazali się sprytniejsi.

Zobacz także: Obejrzyj: Młodzi na etacie zyskają nawet 3 tys. zł. Wiceminister zdradził dodatkowy cel zmiany

Mimo to fiskus uznał, że lekarz przyczynił się do szkody, bo korzystał z niewystarczająco silnego hasła. Skarbówka podkreśliła, że przedsiębiorca ponosi ryzyko prowadzenia działalności i nie może oczekiwać, że Państwo będzie w nim partycypowało.
Przedsiębiorca nie może wrzucić takiej straty w koszty – orzekł w interpelacji.

Takie obowiązki nie wynikają z ustawy

Doradcy podatkowi nie podzielają opinii fiskusa.

- Przepisy nie zakazują rozliczania strat pieniężnych w kosztach, nie wprowadzają też dodatkowych warunków, takich jak zaawansowane zabezpieczenia przed oszustami. Fiskus nie ma zresztą uprawnień do oceniania, czy stosowany przez przedsiębiorcę program antywirusowy jest wystarczająco aktualny – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w kancelarii PBC.

Niezależnie od tego rodzaju wątpliwości ekspertów, nie należy oczekiwać zmiany podejścia fiskusa. Kilka miesięcy temu odmówił firmie rozliczenia w kosztach strat, które wynikły z przestępczej działalności księgowej. Podawała kontrahentom własny numer rachunku i fałszowała wydruki historii rachunku.

Sądy również stają po stronie skarbówki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)