Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Podatki w dół. Kto i ile zarobi na propozycji Morawieckiego

425
Podziel się

Choć minister próbowała złagodzić przedwyborczą obietnicę, premier postawił na swoim. Będzie 17 proc. i kropka. Bez kombinowania. Tak w skrócie można opisać najnowszą historię obniżania najniższej stawki podatku dochodowego. Możemy już liczyć zyski.

Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Teresa Czerwińska ostatnio nie mogą się porozumieć.
Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Teresa Czerwińska ostatnio nie mogą się porozumieć. (flickr.com, Krystian Maj / KPRM)
bDzoIAMR

- Tak jak zapowiadałem, obniżka będzie powszechna o 6 proc., czyli 1 punkt procentowy. Znacząca, także dla emerytów i dla wszystkich - powiedział premier Morawiecki, mówiąc o obniżce PIT z 18 do 17 proc. Tym samym, pisząc kolokwialnie, "zaorał" propozycję minister Czerwińskiej.

Pani minister finansów i owszem, chciała 17 proc. podatku, ale tylko do progu 42 764 rocznie (3560 zł brutto miesięcznie), a nie do 85 528 zł (7130 zł brutto miesięcznie). Morawiecki zapewnił, że żadnego nowego progu nie będzie.

bDzoIAMT
Zobacz także: Obejrzyj rozmowę z premierem: Ulga podatkowa dla młodych. "Nie chcemy sytuacji patologicznych"

Jednocześnie w propozycji Czerwińskiej były wyższe koszty uzyskania przychodu, czyli nieformalny pierwszy, zerowy próg podatkowy miał być podniesiony do 3 tys. zł dla pracujących na jeden etat. W ten sposób propozycja Czerwińskiej szła w kierunku zmniejszenia opodatkowania pracy, kosztem niezmniejszania opodatkowania m.in. lepiej uposażonych emerytów. Każdy pracownik dostałby w ten sposób na rękę do 300 zł rocznie więcej.

- Będzie tak, jak zapowiedzieliśmy - stwierdził Morawiecki. Tym samym zamiast stawki 18 zapłacimy 17 proc. Premier nic jednocześnie nie powiedział o propozycji podniesienia kosztów uzyskania przychodu, więc uznajmy ją za niebyłą. Ile więcej zarobimy miesięcznie? To wyjaśnia grafika.

bDzoIAMZ

Z jednej strony zysk, z drugiej strata

Tak między wierszami, całą operację zmniejszania stawki podatkowej można potraktować jako złagodzenie kosztu, jaki poniesiemy przechodząc na Pracownicze Plany Kapitałowe.

bDzoIANa

Na PPK płacić mają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Wpłata podstawowa wyniesie 2 proc. pensji brutto od pracownika (może być zmniejszona do 0,5 proc. dla zarabiających 120 proc. płacy minimalnej) i 1,5 proc. od pracodawcy. Dodatkowo dostaniemy na zachętę dopłatę roczną 240 zł od państwa.

Tyle że na rękę będziemy mieli co miesiąc o 2 proc. mniej niż obecnie. Odbierzemy to sobie na emeryturze, ale teraz pobory spadną. Obniżenie stawki najniższego podatku ma to nam "osłodzić", choć tylko w połowie. Chyba że nie zdecydujemy się przystępować do PPK, wtedy będziemy "do przodu", tak jak wyliczyliśmy w tabeli powyżej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzoIANu
KOMENTARZE
(425)
płatnik vat
2 lata temu
Kiedy nasz vat bedzie jak w Czechach 20 % , Niemcy 19% , kiedy podatek Belki bedzie zlikwidowany?
Za
2 lata temu
Zarabiasz 20000 zł, a po opodatkowaniu dostajesz do ręki 11000 zł czyli złodziej państwo zabiera sobie 9000 zł to jest czyste złodzejstwo! Wszyscy zarabiający tyle powinni wyjechać z tego ZŁODZEJ PAŃSTWA! Abo to państwo trzeba obalić z jej elitami!!!!!!!!
piada
2 lata temu
kupią was za butelkę wódki , żal mi tego kraju
bDzoIANv
oszukany
2 lata temu
Ale kłamstwo .Podatki w dół ? Akurat ten rząd wprowadza mnóstwo nowych podatków ale pijarowsko podaje że będzie coś obniżał. Następne oszustwo rządu. Koszty utrzymania rosną praktycznie codziennie a oni podają jak jest dobrze . Ciemny lud to kupuje jak widać.
referenda int...
2 lata temu
Niedawno Indie podniosły kwotę wolną od podatku do 26 000 złotych ( w przeliczeniu na złotówki), Papua Nowa Gwinea 15 000. zł. , Namibia 14 250 zł, Bostwana 12 348 zł, Zambia 12 878 zł, Z naszego europejskiego podwórka: Niemcy - 9200 euro, Austria - 11000 euro, Finlandia - 16100 euro, Luksemburg - 11265 euro, Cypr - 19500 euro, Belgia - 8680 euro, Wielka Brytania - 9440 funtów=12000 euro ,nie mówiąc już o Hiszpanii 17 700 Euro. W Polsce 3090 zl tj. 700 Euro. Teraz już wiecie, kto najbardziej okrada Was ,wszystkich podatników ? Mafia zwana państwem. Zrobi wszystko, żeby przejąć wasze pieniądze i rozdawać według własnego uznania , najczęściej jako kiełbasą wyborczą. Nie chcemy łaski ,tylko naszych pieniędzy !!!!! W Niemczech małzenstwo ma 18 k eur kwoty wolnej czyli do 90tys pln nie płaci tam ani 1 zł podatku! U nas obiecywane 8 000 zł kwoty wolnej , której i tak realnie nikt nie ma, to kpina z Polaków , dno i metr mułu. Nie zagłosuję na żadnego posła który sam ma 30 tpln kwoty wolnej. Traktujecie Polaków gorzej niż niewolników. Kiedy w końcu ten naród dorośnie by walczyć o wdrożenie w Polsce e-voting / system referendów internetowych i zacznie kruszyć ten niewolniczy beton?
...
Następna strona