Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał sponsorowany przez Otomistrz

Ile trzeba zapłacić za remont mieszkania? Analiza cen w największych miastach od Otomistrz

Podziel się:

Remont to spore wyzwanie. Proces ten wiąże się z bałaganem, stresem oraz niemałym wydatkiem. Szczególnie w ostatnich latach ceny popularnych usług remontowych poszły w górę. Jak zmienił się cennik na te usługi w Polsce i ile kosztuje remont mieszkania 2024?

Ile trzeba zapłacić za remont mieszkania? Analiza cen w największych miastach od Otomistrz
(materiały partnera)

Ile zapłacisz za remont mieszkania w Warszawie 2024?

Warszawa jest najdroższym miastem w naszym kraju, co nie jest zaskakujące. Dotyczy to także prac remontowo-budowlanych. Za pomocą informacji udzielonych przez specjalistów z Otomistrz możemy zobaczyć, jak zmieniał się cennik robocizny popularnych usług i sprawdzić koszt remontu.

Jednym z podstawowych etapów w trakcie remontu mieszkania są prace elektryczne. Jak wskazuje badanie, za montaż instalacji elektrycznej w domu o powierzchni 100 m2 w bieżącym roku musimy zapłacić od 9000 do 17000 złotych. Porównując do roku 2021 możemy zanotować wzrost o ponad 28 proc. Instalacje wodne są także ważnym etapem wykończenia. Analizując dane fachowców Otomistrz, zauważyliśmy także wzrost cen na tę usługę, jednak nieznaczny. Koszt podstawowych prac wykończeniowych, takich jak tynkowanie i malowanie ścian, także wzrósł. Za tynkowanie w 2021 roku zapłacilibyśmy około 40 zł za m2. Jest to wzrost o ponad 17 proc., porównując z rokiem bieżącym.

Z kolei koszt malowania ścian w Warszawie wzrósł z 20 zł za m2 w 2021 roku do 24 zł za m2.

Choć wydaje się, że nie jest to duża różnica, w skali całego lokum będzie to niemały wydatek, który wpłynie na to, ile kosztuje remont mieszkania. Pamiętajmy, że remont mieszkania to nie tylko prace wykończeniowe, a także wyposażenie. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają meble na wymiar. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, jednak wiele klientów decyduje się na nie ze względu na dopasowanie do naszych potrzeb i przestrzeni. Koszt tej usługi też ostatnio poszedł w górę, co wpłynie na to, ile kosztuje remont. Za meble kuchenne na wymiar w 2021 roku musieliśmy zapłacić od 2500 zł za m2, a w 2024 roku musimy wydać o prawie 15 proc. więcej, czyli od 3000 zł za m2. W przypadku szafy na wymiar notujemy wzrost o ponad 10 proc. W bieżącym roku koszt takiej szafy wynosi od 2000 zł

Jak zmieniały się ceny remontu mieszkania w Krakowie w ostatnich łatach?

Remont mieszkania należy zacząć od dokładnego zaplanowania budżetu. Jak już wspominaliśmy, w ostatnich latach notujemy wzrost cen usług remontowo-budowlanych. Na podstawie informacji fachowców z Otomistrz sprawdziliśmy, jak zmieniały się ceny w ciągu ostatnich czterech lat i jaki jest koszt remontu w Krakowie.

Jednym z najważniejszych etapów remontu są prace związane z elektryką. Usługi w tej dziedzinie też uległy zmianom. Za podłączenie elektryczne za jeden punkt w 2021 trzeba były wydać około 70 zł, natomiast w 2024 ta kwota wzrosła o ponad 17 proc., czyli obecnie trzeba zapłacić 85 zł za punkt. Jeżeli chodzi o instalację elektryczną w budynku o powierzchni 100 m2, to w bieżącym roku musimy liczyć na wydatek od 7200 zł. Cztery lata temu koszt tej usługi w Krakowie wynosił od 5400 zł. Kolejnym elementem remontu, który wpływa na to, ile kosztuje remont mieszkania, jest instalacja hydrauliczna. Jak wskazuje badanie, cena za instalacje wodne za jeden punkt wzrosła w okresie ostatnich lat o ponad 8 proc.. W roku bieżącym koszt takiej usługi wynosi około 828 zł.

Przejdziemy do robót wykończeniowych. Jedną z popularnych usług jest tynkowanie ścian. Według naszego badania za tę usługę w 2024 roku musimy zapłacić około 46 zł za m2, co wskazuje na wzrost o ponad 17 proc. Koszty remontu mieszkania to nie tylko prace hydrauliczne, elektryczne czy wykończeniowe. Planując kosztorys, musimy także wliczyć wydatki na nowe meble. Klienci często stawiają na meble na wymiar, szczególnie podczas wykończenia kuchni. Cena mebli kuchennych na wymiar w Krakowie wzrosła o ponad 14 proc., w roku bieżącym wynosi od 2700 zł za m2. Za szafę na wymiar musimy zapłacić nieco mniej, około 1900 zł, natomiast w 2021 to był wydatek na poziomie 1700 zł, czyli wzrost o prawie 11 proc.

Jaki jest koszt remontu mieszkania we Wrocławiu 2021-2024?

Planując remont mieszkania, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. W ostatnich latach koszty remontu mieszkania szczególnie wzrosły z powodu inflacji. Na podstawie przekazanych informacji specjalistów z Otomistrz przeanalizowaliśmy, jak zmieniały się ceny na popularne usługi remontowe i ile kosztuje generalny remont mieszkania 2024.

Aktualizacja instalacji elektrycznej to jeden z pierwszych etapów remontu. Według badania cena podłączenia prądu we Wrocławiu wzrosła w okresie ostatnich czterech lat o ponad 17 proc. W 2021 na jeden punkt musieliśmy wydać około 69 zł, natomiast w roku bieżącym to już wydatek około 84 zł. W przypadku instalacji elektrycznej w domu o powierzchni 100 m2 zanotowaliśmy wzrost o prawie 30 proc. Montaż instalacji hydraulicznej to także jedna z kluczowych kwestii remontu. Według badania ceny w dziedzinie hydrauliki też uległy wzrostowi. Za jeden punkt instalacji musimy wydać w 2024 roku około 944 zł. Natomiast cztery lata temu wydatek za tę usługę wynosił 872 zł, co wskazuje na wzrost o ponad 7 proc.

Kolejnym etapem remontu, który ma wpływ na cenę remontu mieszkania za m2, są prace wykończeniowe. Jak wskazuje badanie przeprowadzone na podstawie

danych wykonawców z Otomistrz, koszt tynkowania we Wrocławiu wzrósł w okresie ostatnich czterech lat o ponad 18 proc. Składając kosztorys, pamiętajmy także o wydatkach na nowe meble. Na przykład koszt mebli kuchennych na wymiar wzrósł o ponad 15 proc. W 2024 za meble kuchenne na wymiar we Wrocławiu musimy wydać od 2600 zł za m2. W przypadku szafy na wymiar zanotowaliśmy wzrost o ponad 11 proc. z 1600 zł w 2021 roku do 1800 zł w 2024 roku. Warto zaznaczyć, że mimo rosnących cen remontu mieszkania prace remontowe warto powierzyć profesjonalistom. Zapewni to nam nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo w naszym domu.

O ile wzrósł koszt remontu mieszkania w Łodzi w ciągu ostatnich czterech lat?

Nie ważnie, czy zamierzamy przeprowadzić remont generalny, czy chcemy tylko trochę zmienić aranżację naszego mieszkanka, ten proces wiąże się ze sporymi wydatkami. Aby osiągnąć zadowalającym efekt, najpierw musimy przygotować kosztorys. Na podstawie udzielonych informacji wykonawców z Otomistrz sprawdziliśmy, jak zmieniały się ceny na popularne usługi remontowe i ile kosztuje generalny remont mieszkania w Łodzi.

Zacznijmy od elektryki. W 2021 roku koszt podłączenia elektrycznego za punkt wynosił 65 zł. W roku bieżącym cena za taką usługę wynosi około 81 zł, co pokazuje wzrost o prawie 20 proc. Jeżeli chodzi o instalację elektryczną, zanotowaliśmy wzrost o ponad 22 proc. Przykładowo za instalację w domu z powierzchnią 100 m2 w 2021 roku trzeba było zapłacić od 5950 do 12750 zł, a w roku bieżącym od 7650 do 14500 zł. Dla komfortu naszego życia kluczowym aspektem jest także instalacja hydrauliczna. Jak wskazuje nasze badanie, remont mieszkania cena za m2 robocizna nieznacznie wzrosły w Łodzi. Za jeden punkt z 2021 trzeba było wydać około 828 zł, a w roku bieżącym około 900, czyli widzimy wzrost o ponad 8 proc.

Pewny wzrost cen także zauważyliśmy w tynkowaniu i malowaniu ścian. W 2021 roku koszt tynkowania wynosił około 34 zł za m2, a w roku bieżącym za tę usługę

musimy wydać 42 zł za m2, co wskazuje na wzrost o ponad 19 proc. Z kolei koszt malowania ścian za 1 m2 wzrósł o 20 proc. Cztery lata temu koszt malowania wynosił około 16 zł, a w 2024 20 zł za m2. Na cenę remontu mieszkania za m2 także wpływa wydatek na nowe meble do naszego mieszkania. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się meble na wymiar, szczególnie w przypadku wykończenia kuchni. W tej dziedzinie zanotowaliśmy wzrost o 16 proc., co znacząco wpływa na to, ile kosztuje remont. Wydatek za meble kuchenne na wymiar w 2021 wynosił od 2100 zł za m2, natomiast w 2024 roku to już koszt od 2500 zł. W przypadku szafy na wymiar cena uległa wzrostowi o ponad 11 proc.

Jak zmienił się cennik usług remontowych w Poznaniu?

Remont mieszkania to podjęcie wielu decyzji oraz spory stres i duże wydatki. Przed rozpoczęciem musimy dobrze przeanalizować każdy krok, aby efekt był zadowalający. Jednym z pierwszych jest planowanie kosztorysu. Niestety w ostatnich latach ceny poszły w górę. Za pomocą informacji od specjalistów Otomistrz przeanalizowaliśmy, jak przekształciły się ceny za usługi remontowe w Poznaniu w okresie ostatnich czterech lat.

Jednym z podstawowych etapów remontu są prace elektryczne. Jak wskazuje badanie, koszt podłączenia elektrycznego za punkt wzrósł w ostatnich latach o ponad 18 proc. W 2021 roku cena za tę usługę wynosiła 68 zł, a w roku bieżącym musimy wydać już 83 zł za punkt. W przypadku instalacji elektrycznej w Poznaniu zanotowaliśmy wzrost o ponad 22 proc. W roku bieżącym koszt instalacji elektrycznej w domu o powierzchni 100 m2 wynosi od 7380 zł. Teraz zwróćmy uwagę na ceny usług hydraulicznych. Koszt instalacji wodnej w 2021 roku wynosił od 810 zł za punkt, natomiast w 2024 to już wydatek około 879 zł, czyli notujemy wzrost o ponad 7 proc..

Koszt malowania ścian w Poznaniu także poszedł w górę w ostatnich latach. Według informacji wykonawców z Otomistrz w 2021 roku pomalowanie 1 m2 wynosiło od 19 zł, a w roku bieżącym musimy już zapłacić od 23 zł, co wskazuje na

wzrost o ponad 17 proc. Ostatnim etapem remontu mieszkania jest meblowanie. Cena mebli kuchennych na wymiar w 2021 wynosiła od 2400 zł za m2. Z kolei w roku bieżącym to już wydatek od 2800 zł za m2, czyli notuje się wzrost o ponad 14 proc., co wpłynie na remont mieszkania cena za m2.

Podsumowanie

Według badania przeprowadzonego na podstawie informacji specjalistów z Otomistrz remont mieszkania koszt znacząco wzrósł w okresie ostatnich czterech lat. Jak wskazują wyniki naszej analizy, najdroższym miastem do wykonania remontu jest miasto stołeczne Warszawa, co nie jest zaskakujące. Z kolei najtaniej okazało się w sercu Polski – Łodzi. Mimo wzrostu ceny remontu mieszkania wielu Polaków nadal decydują się na odświeżenie swoich mieszkań. Co ważne, aby efekt końcowy był zadowalający, warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Materiał sponsorowany przez Otomistrz

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl