Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ile zarabia się w budownictwie? Zobacz wyniki badania wynagrodzeń

0
Podziel się:

W 2019 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięły udział 9854 osoby pracujące w budownictwie, z czego jedynie 36 proc. stanowiły kobiety. Mediana wynagrodzeń w tej branży wyniosła 5 tys. zł brutto. Luka płacowa osiągnęła poziom 13,7 proc., co oznacza to, że kobiety zarabiały o 715 zł mniej niż mężczyźni.

Wynagrodzenia na stanowiskach starszych specjalistów w firmach zagranicznych były o około 30 proc. wyższe niż w firmach polskich
Wynagrodzenia na stanowiskach starszych specjalistów w firmach zagranicznych były o około 30 proc. wyższe niż w firmach polskich (Pixabay.com)

Analiza wybranych kryteriów pokazała, że wynagrodzenia w budownictwie są bardzo zróżnicowane. W 2019 roku najwyższe zarobki w budownictwie otrzymywały osoby zatrudnione w województwie mazowieckim. Mediana ich miesięcznych wynagrodzeń wyniosła 6 tys. zł. Z kolei osoby pracujące w firmach zagranicznych w tym województwie zarabiały aż o ponad 27 proc. więcej, tj. 7641 zł. W pozostałych województwach było podobnie: mediana wynagrodzeń zatrudnionych w firmach z przewagą kapitału zagranicznego była znacznie wyższa niż mediana zarobków osób zatrudnionych we wszystkich firmach.

Kto w zagranicznych firmach budowlanych zarabia najwięcej?

Spójrzmy jeszcze głębiej w uzyskane dane i zobaczmy, jak wyglądały wynagrodzenia osób pracujących w zagranicznych firmach budowlanych na poszczególnych szczeblach organizacji w 2019 roku. Nie jest zaskoczeniem, że najwyższe zarobki w firmach zagranicznych w budownictwie otrzymywali dyrektorzy. Mediana ich miesięcznych zarobków osiągnęła poziom 19,4 tys. zł brutto i była ponad czterokrotnie wyższa niż mediana wynagrodzeń pracowników szeregowych. Z kolei specjaliści w zagranicznych firmach budowlanych zarabiali 5750 zł, a kierownicy 10 tys. zł.

A jak wyglądały wynagrodzenia w firmach zagranicznych na wybranych stanowiskach typowych dla branży budowlanej na poziomie starszego specjalisty? Pokazuje to poniższy wykres. Wynagrodzenia na stanowiskach starszych specjalistów w firmach zagranicznych były o około 30 proc. wyższe niż w firmach polskich.

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2019 roku

Zobacz także: Obejrzyj: Wielka płyta w nowej odsłonie. "Ta technologia jest innowacyjna, dokładna, oszczędna"

Autor: Maria Hajec, Sedlak & Sedlak

praca
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(0)