Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ile zarobi DJ podczas karnawału?

4
Podziel się:

Karnawał kojarzy się z zabawą. Liczne bale czy koncerty od lat towarzyszą nam podczas okresu od święta Trzech Króli do Środy Popielcowej. Jednak karnawał nie dla wszystkich oznacza rozrywkę. Te kilka pierwszych tygodni w roku to czas wzmożonej pracy dla DJ-ów. Stawki DJ-ów są mocno zróżnicowane i zależą od wielu zmiennych. Wpływ na wynagrodzenie ma wielkość imprezy, jakość sprzętu, popularność, dodatkowe usługi.

Ile zarobi DJ podczas karnawału?
(East News, Karol Makurat/REPORTER)

Każdy bal karnawałowy nie obejdzie się bez dobrego jedzenia i muzyki. Kiedyś mocny nacisk kładło się na amatorskie kapele, które przygrywały bawiącym się na parkiecie gościom. Obecnie utrzymuje się trend zatrudniania profesjonalnych zespołów i coraz częściej DJ-ów.

Wynajem sprzętu od DJ?

Osoby zawodowo zajmujące się muzyką posiadają bogate zaplecze sprzętowe. Nagłośnienie, lampy, stroboskopy, mikrofony bezprzewodowe czy urządzenia do wytwarzania dymu to tylko niektóre urządzenia, którymi dysponuje DJ. Oprócz samej działalności twórczej, DJ może czerpać zysk z wynajmu sprzętu. Ceny są dostosowywane indywidualnie w zależności od czasu trwania wynajmu czy wartości sprzętu.

Wynajęcie podstawowego zestawu profesjonalnego sprzętu przez DJa to przychód rozpoczynający się od 500 PLN. Powyższe ceny są orientacyjne i najczęściej cena wynajmu sprzętu jest ustalana indywidualnie.

Zobacz także: Obejrzyj także: Ukraińcom wiedzie się coraz lepiej. Część nie chce wracać do Polski

DJ na karnawał

Cena wynajęcia DJ’a zależy od wielu zmiennych: doświadczenia, jakości nagłośnienia i oświetlenia, popularności czy dodatkowych usług. Stawki podczas grania w karnawale są podobne do tych, które DJ ustala podczas wesela. Nie ma co liczyć na tańsze oferty, gdyż bale karnawałowe wraz z sylwestrem są najdroższymi terminami w całym roku. Przyjmijmy, że chcemy wynająć doświadczonego DJa , która będzie grał w godzinach od 18:00 do 04:00. Jakich kwot możemy się spodziewać?

Skąd wynikają różnice w cenach? Wydarzenia różnią się od siebie liczbą osób, prestiżem miejsca jak i samej imprezy, liczbą godzin trwania balu. Konkursy integracyjne, które polegają na zabawie z nagrodami i prezentami dla gości czy karaoke podnoszą koszt usługi. Częstą usługą dodatkową jest wypożyczenie dużych świecących napisów. Niektórzy DJ oferują nawet kompletne przebrania do na przykład „karnawału w Rio”.

Opłata ZAIKS i kilometrówki

Koszty dojazdu DJ’a na bal są ustalane indywidualnie. Najczęściej stosuję się przelicznik kilometrówki, czyli 0,83 PLN/km. Przykładowo dojazd DJ na imprezę karnawałową z Krakowa do Katowic w obie strony wyniesie około 133 PLN.

Ostatnia rzecz, która jest ustalana z DJ’em to opłata ZAiKS. Czym jest ta opłata? ZAiKS jest to Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wykorzystywanie i odtwarzanie cudzych utworów w celach komercyjnych wymaga zgody autora oraz uiszczenia stosownej opłaty za to. W celu formalizacji powstał ZAiKS, który jako organizacja zbiorowo zarządza licencjami na komercyjne odtwarzanie muzyki. Taką opłatę ponosi DJ lub osoba zamawiająca usługę. Koszt licencji jest zależny od charakteru imprezy i jej wielkości. Szacunkowy koszt wykupu licencji na bal karnawałowy o wielkości 100 osób to około 500 PLN. Jeśli DJ nie posiada wykupionej takiej licencji należy ją doliczyć do rachunku usługi.

Podsumowanie

W roku 2020 na karnawał przypada 7 weekendów. DJ, który zagra na 7 balach karnawałowych może zainkasować od 17 500 PLN wzwyż. Wszystko jest uzależnione od wielkości imprezy i zawartych w umowie usług dodatkowych. Przy balach powyżej stu osób zarobki DJ’a mogą wynieść nawet 40 000 PLN za okres karnawału.

Dominik Czesak
Sedlak & Sedlak

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(4)
Jacek
4 lata temu
za tyle to chyba grają gwiazdy te stawki są nie do osiągnięcia w mniejszych miastach
A77
4 lata temu
Mikser za „do 250pln”? W zyciu nie dam nikomu no Rane72 za 1700€ pod wynajem za mniej niz 50€, i to jeszcze amatorom. PioneerVM10 (club standard hahaha, podobno by chcieli) kosztuke 3600€ wiec z kad te kpiny. Kupienie sobie jakiegos syfu za 200pln nie robi z was djow
Pol987
4 lata temu
Polska wieś
plu
4 lata temu
cpo