Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Imponujący wzrost oszczędności. Tak wypadamy na tle innych krajów

59
Podziel się:

Wzrost oszczędności Polaków w ciągu ostatniego roku na tle innych państw jest imponujący. Kiedy zacznie się się otwieranie gospodarki, zapewne ruszymy na zakupy. A to napędzi wzrost cen.

Imponujący wzrost oszczędności. Tak wypadamy na tle innych krajów
Imponujący wzrost oszczędności. Tak wypadamy na tle innych krajów. (Adobe Stock)

Mimo, że Polacy wycofują pieniądze z lokat ze względu na niskie oprocentowanie, puchną zwykłe i oszczędnościowe konta bankowe. W ciągu roku na rachunkach gospodarstw domowych przybyło 95 mld zł.

Oszczędzaniu sprzyja wymuszone restrykcjami odraczanie wydatków. Nie możemy chodzić do restauracji, kina czy teatru. W ciągu ostatniego roku mniej wyjeżdżaliśmy, czy to ze względu na lockdown czy obawy o zdrowie. To powoduje, że przekładamy cześć takich wydatków.

"Financial Times" pokazał wykres, na którym widać, że wzrost oszczędności Polaków w ciągu ostatniego roku na tle innych państw jest imponujący.

Zobacz także: Likwidacja OFE. Rząd potrąci nam 15 proc. pieniędzy z kont

Na wykresie pokazano wzrost stopy oszczędności gospodarstw domowych w 2020 roku w porównaniu ze średnią z at 2000-2019. Średnia stopa oszczędności to część bieżącego dochodu, którą oszczędzamy.

Kiedy zacznie się się otwieranie gospodarki, a sytuacja epidemiczna poprawi się na skutek szczepień, można przypuszczać, że Polacy będą chcieli wydać część odłożonych pieniędzy i ruszą na zakupy. Nie trudno sobie wyobrazić, że to napędzi wzrost cen.

Sygnały o tym, że inflacja przyspieszy, słychać z różnych stron. Łukasza Hardt, członek RPP ocenił we wtorek, że odczyt inflacji za kwiecień może wynieść 4 proc. (w marcu przebił oczekiwania i wyniósł 3,2 proc. rok do roku).

Hardt zwrócił też uwagę, że nieco proinflacyjnie działa osłabienie kursu złotego, szczególnie biorąc pod uwagę koszty energii i wysokich cen praw do emisji CO2, które przekroczyły 40 euro za tonę.

Ekonomiści prognozują też, że niebawem w górę pójdą ceny żywności. Według najnowszych danych GUS, ceny skupu produktów rolnych wzrosły średnio o ponad 5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
Gazda
3 lata temu
Ja emeryckie oszczędności skutecznie spożytkowałem, gdyż z dnia na dzień traciły wartość w bankach. Polikwidowałem wszystkie karty i głowę mam wolną. Dzieciom i wnukom dałem pieniądze, niech się cieszą.
geee
3 lata temu
A do tej pory z czego w takim razie była inflacja?
antypłask
3 lata temu
Skoro ludzie tracą pracę, inflacja szaleje, nic dziwnego, że mniej wydają.
puchną
3 lata temu
to z głodu dzieci w Afryce
Nuta
3 lata temu
Cały system padnie. Nie trzymajcie kasy. Inwestujecie !!!
...
Następna strona