Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Inflacja komplikuje plany Putina. Rosyjska gospodarka zagrożona przegrzaniem

Podziel się:

Rosnąca w Rosji inflacja, która prawdopodobnie będzie się utrzymywać powyżej celu inflacyjnego przez cały 2024 r., niemal na pewno zwiększy koszty finansowania wojny na Ukrainie - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

Inflacja komplikuje plany Putina. Rosyjska gospodarka zagrożona przegrzaniem
Rosja może mieć problem z finansowaniem kolejnej kampanii (Getty Images)

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że inflacja w Rosji wzrosła we wrześniu do 6 proc. z 5,3 proc. w sierpniu, co było spowodowane wzrostem cen towarów konsumpcyjnych, takich jak żywność i paliwa. Centralny Bank Federacji Rosyjskiej (CB RF) zareagował, podnosząc główną stopę procentową o 2 punkty procentowe, która wynosi obecnie 15 proc., co oznacza najwyższy poziom od maja 2022 roku.

Koszty wzrosną

Jak dodano, jest wysoce prawdopodobne, że CB RF utrzyma wysokie stopy procentowe do 2024 roku, a to zwiększy koszty pożyczek dla rosyjskich konsumentów i prawdopodobnie wpłynie również na koszty obsługi zadłużenia rosyjskiego rządu.

Ze względu na rosnący popyt, częściowo spowodowany znacznym wzrostem wydatków na obronność, wraz z ciągłą presją zacieśniającego się rynku pracy, rosyjska gospodarka jest prawdopodobnie zagrożona przegrzaniem.

Reorientacja rosyjskiej gospodarki

Jak zauważa brytyjskie ministerstwo obrony, jest wysoce prawdopodobne, że inflacja w Rosji w 2024 r. utrzyma się powyżej docelowego poziomu 4 proc.

Utrzymująca się wysoka inflacja prawdopodobnie zmniejszy realne wydatki rządowe, szczególnie w obszarach takich jak opieka społeczna, w których wydatki rosną poniżej inflacji. To jeszcze bardziej ilustruje reorientację rosyjskiej gospodarki, aby przede wszystkim napędzać wojnę - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP