Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Inflacja potężnie zaskoczyła. Co dalej z ratami kredytów?

961
Podziel się:

Inflacja w Polsce w sierpniu 2022 r. zaskoczyła wszystkich, przyspieszając do 16,1 proc. Ekonomiści są zdania, że to przesądzi podwyżkę stóp procentowych we wrześniu, a może nawet i październiku. Kredytobiorcy nie mogą jeszcze odetchnąć pełną piersią.

Inflacja potężnie zaskoczyła. Co dalej z ratami kredytów?
Inflacja zamiast się stabilizować, przyspieszyła. Kluczowe pytanie brzmi: co zrobi RPP? (Adobe Stock, GETTY, Mateusz Wlodarczyk, olekgraf)

Jak wskazuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego "tak dużego zaskoczenia w danych inflacyjnych jeszcze nie było". Inflacja w sierpniu, w ujęciu rocznym, nie tylko nie wyhamowała, ale wręcz szokująco przyspieszyła do 16,1 proc. Z opublikowanych przez GUS danych wynika, że w stosunku do lipca gwałtownie wzrosły w sierpniu ceny żywności (o 1,6 proc.) oraz nośników energii (aż o 3,7 proc.), zgodnie z oczekiwaniami zaś wyhamowały ceny paliw (o 8.3 proc.).

Co z takimi danymi może zrobić Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym wrześniowym posiedzeniu?

Inflacja potężnie zaskoczyła. Co dalej z ratami kredytów?

Na pewno najnowsze dane GUS spowodują burzliwą dyskusję wśród członków Rady, gdyż dla przykładu Monika Kurtek jest zdania, że inflacja nie wróci już poniżej 16 proc. w tym roku, tymczasem prof. Glapiński przekonywał niedawno, że będzie się ona obniżać do 14 proc. Czy to oznacza, że stopy procentowe poszybują w górę?

- Ponieważ inflacja gwałtownie przyspieszyła w sierpniu, RPP raczej zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych we wrześniu i teoretycznie mogłoby to być kolejne 50 pb. Zwłaszcza, że inne opublikowane dziś dane, tj. dotyczące struktury PKB w II kwartale tego roku, "pokazały" wciąż wysoki wzrost konsumpcji, a nawet przyspieszenie inwestycji. Przed przyszłotygodniowym posiedzeniem Rady opublikowany zostanie jednak jeszcze sierpniowy wskaźnik PMI, który prawdopodobnie ponownie spadł, co może być argumentem za nieco mniejszą podwyżką o 25 pb - szacuje ekspertka Banku Pocztowego.

Co więcej, według niej jeśli inflacja we wrześniu ponownie by przyspieszyła, możliwa jest jeszcze jedna podwyżka stóp o 25 pb i tym samym stopa referencyjna osiągnęłaby 7 proc.

Podobnie uważa Marcin Luziński z Santander Bank Polska:

"W kontekście polityki pieniężnej - prezes NBP wypowiadał się, że być może będzie podwyżka o 25 pb. Te dane wspierają tezę, że we wrześniu zobaczymy tę podwyżkę - prawdopodobnie o 25 pb"

Takiej samej wartości oczekuje Citi Handlowy. "Jeśli RPP będzie chciała zaznaczyć końca cykl podwyżek (a taki jest cel), to podniesienie stopy o 25 punktów bazowych. Docelowo dojdziemy do poziomu 7 proc." - czytamy w komentarzu.

PKB silne konsumpcją i inwestycjami. Będą podwyżki

Kontynuacji podwyżek spodziewają się także eksperci Banku Pekao. Zwracają oni szczególną uwagę na dane o PKB za II kw., który pokazał wzrost gospodarczy na poziomie 5,5 proc. i bardzo ciekawą strukturę tej dynamiki.

"Bardzo ciekawa struktura wzrostu: dużo inwestycji (po danych z sektora przedsiębiorstw było to b. prawdopodobne), dużo konsumpcji prywatnej, ujemna kontrybucja eksportu netto i ostry zjazd na zapasach" - wyjaśniają.

Ich zdaniem RPP na taką strukturę wzrostu PKB nie zareaguje gołębio (tzn. nie będzie wstrzemięźliwa w podwyżkach stóp). "Więcej konsumpcji, inwestycji i eksportu niż zakładano w lipcu. Więcej przestrzeni do podwyżek" - twierdzą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(961)
Emeryt
5 miesięcy temu
Jak zwykle biedni mają się zrzucić na bogatych. Najgorzej mają emeryci. Średnia emerytura traci do średniej płacy (przez urzędowe pompowanie płac) a po drugie tracą na inflacji. Są skazani na ochłapy.
stop bankowem...
5 miesięcy temu
Wzrost rat kredytów to wzrost inflacji. Te mądrale z GUS jak liczą inflację to po prostu nie dodają do niej wysokości rat za kredyty. Z mojego punktu widzenia to bez znaczenia czy podniosą mi o 500 zł koszt kredytu czy o 500 zł wzrośnie koszt zakupu żywności. Wyższy kredyt też jest dla mnie inflacją, ich kłamstwa w postaci nie wliczania tego do kwoty nic nie zmienią.
Chwalcie dale...
5 miesięcy temu
Hmmm. Jakich mamy "fachowców ekonomistów" - takie i zaskoczenie.
O jej
5 miesięcy temu
To fajnie ze inflacja nas dobija i podniosą stopy by jeszcze nas dobić co tam rata 1200wieksza dawajcie jeszcze… tylko nie podnoście opłać na Allegro za stołek i sznur bo może nie będzie mnie stać na jego zakup i powieszę się na pasku w parku.l
Darek
5 miesięcy temu
Jak w tym kabarecie neonowki, porobi,ą porobili, i będą robić, tak się kończy rozdawnictwo, bez sensu. Dobra państwo ma kasę, zamiast dofinansować mopsy, to dają kasę za głosy. A potem się dziwicie że taka inflacja.
...
Następna strona