Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o polskiej gospodarce. Eksperci wskazują, że będzie bolało

131
Podziel się:

PKB Polski w drugim kwartale 2022 r., według wyliczeń GUS, wzrósł o 5,5 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 8,5 proc. w poprzednim kwartale. To trochę więcej niż wstępnie szacowano. Mimo to widać, że gospodarka zaczyna hamować. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 2,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. To, jak zauważają eksperci, "duży spadek", a przed nami jest "bolesne spowolnienie gospodarcze".

Są najnowsze dane o polskiej gospodarce. Eksperci wskazują, że będzie bolało
GUS odkrył karty, są najnowsze dane o PKB Polski (Photo by Artur Widak/NurPhoto via Getty Images) (GETTY, NurPhoto)

Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale wzrósł o 5,5 proc. rdr (rok do roku) w porównaniu ze wzrostem o 8,5 proc. rdr w pierwszym kwartale - wynika z komunikatu GUS. Z danych wynika także, że inwestycje wzrosły o 7,1 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 6,4 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 7,2 proc. rdr. Ekspertów niepokoją jednak przede wszystkim dane wskazujące na znaczny spadek PKB kwartał do kwartału.

PKB w II kwartale 2022 r. – kwartał do kwartału "duży spadek"

W II kwartale 2022 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 2,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w II kwartale 2022 r. w porównaniu z poprzednim kwartałem zmniejszyła się realnie o 0,7 proc., w tym:

⦁ w budownictwie o 1,3 proc.,

⦁ w handlu i naprawach o 5,2 proc.,

⦁ w działalności finansowej i ubezpieczeniowej o 0,2 proc.

Zobacz także: Ostre hamowanie gospodarki. Sawicki: pieniądze z KPO są niezbędne

"Czeka nas bolesne spowolnienie PKB, ale też nowy szok energetyczny w CPI [inflacja konsumencka – przyp. red.] i silny impuls fiskalny" – skomentowali te wyniki eksperci z ING.

"Co to wszystko znaczy? Spodziewamy się dalszego hamowania PKB. Schodzenie z zapasów będzie implikować mniejszą produkcję. Konsumpcja wciąż trzyma się mocno, ale nie ma przesłanek za kontynuacją. Wysoka inflacja, niskie nastroje, niepewne saldo migracji" – w czarnych barwach zdiagnozowali obecną sytuację Polski ekonomiści mBanku.

Taki wynik to – jak podkreślali eksperci przy publikacji wstępnych danych –trzeci najgorszy wynik w historii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(131)
Stan
2 lata temu
Mam czyste sumienie. Nigdy na to złodziejstwo nie głosowalem.
Leń
2 lata temu
Paniw Zelenski . No War. No War Nie zaczynaj wojny o Krym . Boś ją przegral dawno, prawie 10 lat temu. My ci pomagamy i dzieci i kobiety chrońimy i kasę wyrywana od naszych złodziei w rządzie ofiarujemy niechcący . A ty bys chciał dwie pieczenie na jednym ogniu . Tamto przegrałeś tak jak my przegralismy Lwów i nikt z Polaków i Żydów w naszym rządzie puszki pandory z tego powodu nie otwiera i pamietaj korzystasz z cudzego sprzętu który od nas pożyczyłeś . Oddaj wiec go po obronie a nowych ofensyw sobie daruj.!!
robi1970
2 lata temu
Odliczam z niecierpliwością dni pozostałe do wyborów.
Mateusz
2 lata temu
A ja kocham PiS bobdal mi na węgiel.
Anna
2 lata temu
SZANOWNI PAŃSTWO TO CO WYPRAWIA TERAZ PIS TO JEST ZNAKOMITA NAUCZKA DLA WSZYSTKICH KTÓRZY NIE BYLI NA WYBORACH I WYBRALI TYCH NIEUDACZNIKÓW DO SPRAWOWANIA WŁADZY ..... JEDYNĄ SZANSĄ POWTARZAM JEDYNĄ SZANSĄ SĄ WYBORY ABY PRZEGONIĆ TĄ HOŁOTĘ Z POLSKI BO TO NIE SĄ POLACY TO SĄ LUDZIE KTÓRZY DBAJĄ O INTERESY NIE POLSKI..... DO ZOBACZENIA PRZY URNACH WYBORCZYCH OBYWATELE POLSKI..... WYBRALI POLACY PIS WYBRALI ROZDAWNICTWO WYBRALI KATASTROFA EKONOMICZNĄ I TERAZ MUSZĄ ZA TO ZAPŁACIĆ BĘDZIE BOLAŁO ALE BĘDZIE JESZCZE BARDZIEJ BOLAŁO JEŻELI ONI SIĘ UTRZYMAJĄ WŁADZY......
...
Następna strona