Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

"Inflacja powoduje niepewność następnego dnia". Tusk mówi o stanach lękowych Polaków

58
Podziel się:

Lider PO Donald Tusk przypomniał, dług publiczny został podwojony i już teraz wynosi 1 bln 700 mld. Zwracając się do młodych ludzi mówił, że to ich pokolenie, każdy z osobna, ma do spłacenia 260 tys. zł, "tego, co PiS nam zafundował". - Trudno planować życie, kiedy wyrasta się w warunkach inflacji - dodał.

"Inflacja powoduje niepewność następnego dnia". Tusk mówi o stanach lękowych Polaków
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk przemawia na finałowej edycji wydarzenia z cyklu "Meet Up: Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej w Szkole Podstawowej nr 400 w Warszawie. (aldg) PAP/Mateusz Marek (PAP, PAP/Mateusz Marek)

- Trudno planować życie, kiedy wyrasta się w warunkach inflacji, gdy wszystko jest płynne i w każdej chwili może się zawalić - mówił w sobotę szef PO Donald Tusk. Nawiązując do niedawnych wypowiedzi szefa NBP Adama Glapińskiego stwierdził, że mamy "pierwszego w dziejach komika na czele banku centralnego".

Szef PO podczas sobotniego spotkania w Warszawie z cyklu "Meet up: nowa generacja Platformy Obywatelskiej" podkreślał, że drożyzna, inflacja jest jednym z powodów niestabilności społecznej.

Jeśli społeczeństwa, a my dzisiaj jesteśmy w takiej sytuacji, zapadają w lękowy stan niepewności, czasami depresji, jeśli młodzi ludzie bez wyjątku pytają o darmowy dostęp do (...) psychoterapii, bo przecież rzeczywistość wokół nich zdewastowała ich pewność siebie, to jednym z głównych powodów jest drożyzna. Nie tylko dlatego, że coś jest drogie, ale też dlatego, że inflacja powoduje niepewność następnego dnia, następnego miesiąca - mówił.

Podkreślił, że "trudno planować życie, kiedy wyrasta się w warunkach inflacji", bo "wszystko jest płynne, niepewne i w każdej chwili może się zawalić".

Rośnie dług publiczny

Lider PO stwierdził, rządzący obecnie "podwoili dług publiczny, teraz to jest 1 bln 700 mld". Zwracając się do młodych ludzi mówił, że to ich pokolenie, każdy z osobna ma do spłacenia 260 tys. zł, "tego, co PiS nam zafundował".

W tym trudny czasie - powiedział Tusk - dowiedzieliśmy się, że prezes NBP Adam Glapiński "czuwa i świetnie analizuje sytuację".

- Pan Adam Glapiński wyjaśnił nam jak jest naprawdę, powiedział: wziąłem notes, długopis, poszedłem do najbliższych sklepów i się bardzo zdziwiłem. Wbrew niektórym stacjom telewizyjnym cena chleba jest o wiele niższa niż tam się codziennie informuje. Cena masła jest o wiele niższa, itd. Warto to zrobić, (...) my robimy to też w Warszawie, ale oczywiście robimy takie badania na terenie całej Polski - mówił Tusk, odnosząc się do wypowiedzi szefa NBP podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Glapiński mówił wtedy, że "jeśli chodzi o żywność są sygnały, że następują pozytywne procesy, tylko one się z opóźnieniem będą przenosić na rynek, tak żebyśmy to zaczęli odczuwać w swoich kieszeniach". "Jak słyszą państwo różne alarmistyczne informacje to warto zacząć osobiście (...) chodzić do sklepu - mówił prezes NBP.

Mantra Glapińskiego

Tusk przywołał też inną wypowiedź Glapińskiego z tej konferencji. Szef NBP powiedział m.in., że polityka i gospodarka "są ważnymi rzeczami, ale nie są naprawdę najważniejsze z perspektywy życia, trzeba nakierować swoje myślenie na dobre elementy". - Jak odczuwamy brak miłości, a nie mamy w pobliżu kogoś atrakcyjnego, komu moglibyśmy zaufać, to kupcie sobie psa lub kota, i to bardzo uspokaja - powiedział Glapiński.

- Ja bym w życiu czegoś tak kapitalnego nie wymyślił. (...) to są oklaski dla pierwszego w dziejach komika na czele banku centralnego - stwierdził Tusk, w odpowiedzi na oklaski z sali.

Prezes Glapiński mimochodem dodał, że wydaje mu się, że ceny będą dalej rosły i w tym kontekście proponuje zakup psa albo kota - powiedział lider PO. Dodał, że "to jest i śmieszne, i straszne".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(58)
szara
rok temu
Ten człowiek bez honoru i krzty przyzwoitości funkcjonuje tylko dla tego, że omamił kilkaset tysięcy ludzi z pewnymi niedostatkami. Inaczej nie można wytłumaczyć poparcia dla niego.
Jan
rok temu
Ludzie maja krótka pamięć. heh
PatriotaII
rok temu
Ryży wieszcz znów głosi swoje brednie. Ale są tacy co mu wierzą. Żałosna paranoja!!!
Czacha
rok temu
Niech najpierw odda pieniądze z Ofe które ordynarnie ukradł ludziom, a potem kasę z VAT, z Amber Gold to może będzie mógł się mądrzyć, a póki co to niech milczy albo wraca do rodzinnych Niemiec
Dooneek
rok temu
Młodych Polaków musimy zjednoczyć... potem wyślemy ich do pracy w Niemczech. To mój plan
...
Następna strona