Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Tusk chybił? Polacy nie chcą pracować krócej

169
Podziel się:

Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytał Polaków, czy są za czterodniowym tygodniem pracy. Wyniki badania pokazują, że wcale nie jesteśmy chętni, aby pracować krócej. 54 proc. ankietowanych jest przeciw a 46 proc. z nas jest za taką zmianą - podaje w poniedziałek dziennik. Pomysł wprowadzenia krótszego tygodnia pracy przedstawił w lipcu przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Tusk chybił? Polacy nie chcą pracować krócej
Donald Tusk (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

- Może być wiele powodów niechęci do krótszego tygodnia pracy. Po pierwsze, większość z nas to osoby niepracujące np. emeryci i studenci, więc mogli odpowiedzieć przecząco. Wśród ankietowanych, którzy pracują, są zaś osoby odczuwające satysfakcję z pracy. Oni nie potrafią się bez niej obejść - tłumaczy dla "SE" socjolog Jarosław Flis.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mówił pozytywnie o Tusku. W tle ważne ustalenia

Czterodniowy tydzień pracy. Polacy o pomyśle Tuska

Pytanie zadane w sondażu ma związek z pomysłem byłego premiera, szefa PO Donalda Tuska. 9 lipca przewodniczący Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że partia do przyszłotocznych wyborów parlamentarnych przygotuje precyzyjny program pilotażu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Tusk zaznaczył, że dynamiczne zmiany rynku pracy, w tym postępująca automatyzacja wymusza dostosowanie się do nowych trendów. Wskazał, że są dwa modele tego rozwiązania - skracanie dnia pracy lub całego tygodnia, choć mówi się raczej o czterodniowym tygodniu pracy.

Pomysł skomentował m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, nazywając postulat Tuska "nierealnym". - Mamy wojnę, mamy podwyżkę cen nośników energii, więc myślę, że to akurat nie jest najlepszy czas na wprowadzanie czegoś takiego - stwierdził.

Krótszy tydzień pracy nierealny?

Niedługo później swój projekt ws. krótszego tygodnia pracy złożyła partia Razem. Jak wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" realizacja tych pomysłów musi poczekać na lepsze czasy, ponieważ skrócenie czasu pracy nie jest na pierwszym miejscu w piramidzie obecnych potrzeb pracowników i pracodawców.

Jak wskazuje "DGP", czterodniowy tydzień pracy w Polsce... już funkcjonuje. - Dzisiaj to najczęściej efekt różnych działań firm, które są odpowiedzią na obecną sytuację gospodarczą, a zwłaszcza na rosnącą w szybkim tempie inflację, wysokie ceny energii, spadek zamówień - mówi w rozmowie z dziennikiem Przemysław Ciszek, radca prawny, partner zarządzający w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(169)
Klum
rok temu
Niech wnusio dziadka z wermachtu powie kto wydał rozkaz strzelania do górnikow w obronie wieku emerytalnego. I kto POdpalił budke ruskiej ambasady i o czym rozmawiał ten malarz kominowy ze zbrodniarzem na molo w Sopocie
proste
rok temu
pracuję po 9 godzin dziennie i większość sobót w małych miejscowościach jest to norma że pracodawcy mają gdzieś prawo a gdy zorientowali się że obecny rząd nie ma zamiaru spełniać obietnicy że zrobi z tym porządek to jest coraz gorzej dlatego młodzi szukają pracy za granicą bo co im z jakiś obietnic jak pracodawcy i tak będą bezkarnie nimi tyrać jak wołami
szczur
rok temu
W sumie już dziś krótko pracujemy policzmy ilość dni wolnych od pracy i długich weekendów z tym związanych. W soboty też mało kto pracuje i tylko narzekamy że niema kasy jak państwo traci na tym krocie.
Tusk ma
rok temu
POmysł? Nieprawdopodobne, Tusk nie myśli!
Polak Mały
rok temu
nie zawężajcie pojęcia. to nie jakiś pomysł tuska jest niewypałem, ale sam tusk jest jednym wielkim totalnym niewypałem. jedyne co mu wypaliło, to jego odpały.
...
Następna strona