Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Inflacja przestała spadać. "Uderzający wzrost cen paliw"

28
Podziel się:

Inflacja w Polsce jest wyższa, niż wynika to z wcześniejszych danych opublikowanych przez GUS. Wskaźnik CPI wyniósł w listopadzie 6,6 proc. rok do roku, w porównaniu do wcześniejszego szacunku na poziomie 6,5 proc. Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego, wskazuje na ceny paliw.

Inflacja przestała spadać. "Uderzający wzrost cen paliw"
Wzrost cen paliw wyhamował spadek inflacji (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Według ostatecznego szacunku GUS wskaźnik inflacji CPI wyniósł w listopadzie 6,6 proc. rok do roku wobec wstępnego szacunku na poziomie 6,5 proc. W ujęciu miesięcznym wstępny szacunek wskaźnika nie uległ rewizji i wyniósł 0,7 proc. - podkreśla Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? "Mamy inny niuansik"

Inflacja w listopadzie nie spadła. Komentarz

Jak podkreśla ekspertka, wśród głównych kategorii raportowanych przez GUS spadki cen w stosunku do października zanotowano w listopadzie w przypadku "wyposażenia mieszkań" (o 0,3 proc.), w "rekreacji i kulturze" (o 0,7 proc.) oraz w "łączności" (o 0,9 proc.). W pozostałych kategoriach miały miejsce wzrosty cen, w tym największe w przypadku "transportu" (o 5.1 proc.) i "żywności i napojów bezalkoholowych" (o 0,9 proc.). Inflacja bazowa, po wykluczeniu cen żywności i energii, obniżyła się w listopadzie – wg moich wyliczeń – do 7.3-7.4 proc.r/r z 8.0 proc.r/r w październiku.

Listopadowy odczyt wskaźnik CPI ostatecznie nie okazał się niższy od październikowego, ale też nie okazał się wyższy od listopadowego. Uderzający w listopadowych danych dotyczących inflacji jest wzrost cen paliw o prawie 9,0 proc.m/m, po tym jak miesiąc wcześniej miał tu miejsce spadek o 4,2 proc.m/m - pisze analityczka.

Podkreśla, że z danych GUS wynika jasno, że właśnie wzrost cen paliw w największym stopniu przyczynił się do wzrostu ogólnego wskaźnika cen towarów i usług o 0,7 proc.m/m (jego wkład to +0,46 pkt. proc.), na drugim miejscu zaś znalazły się warzywa (wkład na poziomie +0,16 pkt. proc.).

Co z inflacją w grudniu i w nowym roku?

W opinii Moniki Kurtek ceny paliw i warzyw zadecydują także o tym, jak ukształtuje się wskaźnik CPI w grudniu. "Na ten moment prawdopodobny wydaje się poziom nie wyższy niż 6,7-6,8 proc.r/r, ale nie można tez wykluczyć poziomu z października i listopada, czyli 6,6 proc.r/r." - wylicza Monika Kurtek.

Jej daniem średniorocznie inflacja w całym 2023 r. osiągnie 11,6 proc. "Od nowego roku będą wchodzić w życie rozwiązania, z których wiele będzie mieć charakter proinflacyjny (jak podwyżka płacy minimalnej, podwyżka świadczenia 500+ do 800 zł, czy wzrost niektórych opłat/podatków), natomiast bardzo wysoka baza odniesienia z początku bieżącego roku, przy braku powrotu VAT na żywność do wyższych poziomów i odmrażania cen energii, będzie powodować, że wskaźnik CPI do marca 2024 r. będzie się obniżać" - podkreśla.

Pytaniem otwartym pozostaje co stanie się dalej, a na to wpływ mieć będą decyzje administracyjne i rządowe. W całym 2024 r. średnioroczna inflacja, wg moich szacunków, może wynieść około 5,7 proc. - podkreśla Monika Kurtek.

Jej zdaniem dzisiejsze dane nie zmieniają nic z punktu widzenia styczniowej decyzji RPP. "Stopy procentowe co najmniej do marca 2024 r. będą utrzymywane na obecnych poziomach" - stwierdza ekonomistka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
irokez
4 miesiące temu
dla mnie każdy wzrost to jest masakra :/ a do tego jeszcze spłacam długi, więc w ogóle niefajnie. na szczęście kruk mi przyszedł z pomocą i ustalił mi spoko spłaty...
Observer
4 miesiące temu
Zaraz, jak to ? Baryłka kosztuje 75 USD a USD kosztuje 3,95 . Przy tych samych parametrach dwa lata temu benzyna kosztowała 4,5 zł. Co zatem jest grane?
Polak od 18-t...
4 miesiące temu
Nie smutcie się , pieniądze z Unii już płyną hihi
Marek kafarek
4 miesiące temu
Ekonomiści Banku Pocztowego to niech lepiej myślą jak klientów nie wkurzać i by zostali w tym banku. Pytanie jaki wpływ na infoacje ma 800 + , przecież nie jest to opodatkowane, ani nie pochodzi z kieszeni przedsiębiorców. Jak sami ludzie nie wykorzystają tego faktu to jedynie dane mikro się poprawia.
Edward
4 miesiące temu
Na dodatek "strefy czystego powietrza" które są kpiną, bo praktycznie nie poprawią jakości powietrza, a spowoduję jedynie utrudnienia dla ludzi chorych w dostępie do szpitali i placówek medycznych. Do tego wszystko zdrożeje. Polecam ostatni film na kanale Povagovani na youtube. Doskonale wytumaczone jak nam robią wodę z mózgu.
...
Następna strona