Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Inflacja w listopadzie spadnie. Tak uważają ekonomiści największego polskiego banku

53
Podziel się:

Inflacja w listopadzie wyniesie 17,6 proc. w porównaniu do listopada ubiegłego roku - prognozują analitycy PKO BP. Jeśli sprawdzą się ich oczekiwania, będzie to oznaczało pierwsze od wielu miesięcy spowolnienie wzrostu cen w Polsce. Jednak nie będzie to jeszcze stały trend - zanim dojdzie do takiego zjawiska, najpierw przyjdzie nam się zmierzyć z inflacją rzędu ponad 20 proc.

Inflacja w listopadzie spadnie. Tak uważają ekonomiści największego polskiego banku
Inflacja w listopadzie spadnie. Tak uważają ekonomiści PKO BP (WP, Tomasz Sąsiada)

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek inflacji w listopadzie. Choć drożyzna rozkręca się od wielu miesięcy, to z prognoz PKO BP wynika, że teraz możemy się spodziewać lekkiego spowolnienia tempa wzrostu cen.

Inflacja w listopadzie zwolni?

- Inflacja nie tylko okaże się niższa od oczekiwań rynku, ale także nieznacznie spadnie w relacji do października, kiedy wyniosła 17,9 proc. rok do roku - mówi w komentarzu dla PAP szefowa departamentu analiz ekonomicznych PKO Banku Polskiego Marta Petka-Zagajewska. Jak tłumaczy, oczekuje inflacji na poziomie 17,6 proc. w porównaniu z listopadem ubiegłego roku, głównie za sprawą korekty cen paliw i nośników energii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Złe wieści dla najuboższych Polaków. Ekonomista mówi o cenach w Polsce

Jeśli ta prognoza się sprawdzi, będzie to tylko chwilowe spowolnienie wzrostu cen. - Na głębszy i bardziej trwały proces dezinflacyjny przyjdzie nam jeszcze poczekać - przyznaje bowiem ekonomistka. Dojdzie do niego dopiero pod koniem pierwszego kwartału 2023 roku. - Oczekujemy, że w styczniu-lutym inflacja CPI przebije nieznacznie próg 20 proc. rok do roku, a od marca wejdzie w trwały trend spadkowy - wskazuje Marta Petka-Zagajewska.

Dodaje też, że jeśli chodzi o inflację bazową (bez cen żywności, paliw i energii) w listopadzie, to w jej ocenie będzie ona nadal rosła, sięgając 11,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Prognoza PKO BP jest dość śmiała. Ekonomiści Santander Bank Polska spodziewają się raczej, że w listopadzie inflacja wyniesie 18 proc. Z kolei według analityków Credit Agricole wzrost cen nie zmienił się w porównaniu do października i wyniesie 17,9 proc. rok do roku.

Wzrost gospodarczy hamuje

W środę GUS poda też wstępny szacunek polskiego PKB w trzecim kwartale. Z prognoz PKO BP wynika, że wzrósł on o 3,5 proc. wobec 5,8 proc. w drugim kwartale i 8,6 proc. w pierwszym kwartale tego roku.

- Sądzimy, że zakres spowolnienia gospodarczego był szeroki, objął zarówno konsumpcję prywatną, jak i inwestycje - komentuje Marta Petka-Zagajewska. W jej opinii tendencje te jeszcze się pogłębią, ponieważ duża niepewność i wysoka inflacja kosztowa skłania wiele firm do zamrożenia procesów inwestycyjnych, a spadek realnych dochodów ogranicza możliwości gospodarstw domowych do zwiększania konsumpcji. Jak ocenia ekonomistka, na początku 2023 może to "wręcz wymuszać jej ograniczenie".

Tymczasem inflacja w Niemczech w listopadzie wyniosła 10 proc. rok do roku – podał we wtorek niemiecki Federalny Urząd Statystyczny. To wynik nieco poniżej prognozy i trochę poniżej odczytu z października, który wyniósł 10,4 proc.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(53)
Autmex
rok temu
Inflacja spadnie .... nam na łeb i będziemy mieli z nią gigantyczny problem a Pinokio będzie mówił o nadwyżkach w budżecie!!! Każdy 1 punkt procentowy inflacji to dodatkowe 5 mld. zł w budżecie państwa ukradzione Polakom!!!
Emeryt
rok temu
Inflacja spadła na papierze w sklepach NIE !!! W grudniu inflacja pewnie 15 % bo zbliża się waloryzacja emerytur i rent !!!! Proste !!!
Inflacja zgod...
rok temu
Zgodnie z propagandą PiS inflacja musi albo wyhamować albo spaść. Jarosław musi mieć temat na swoje wyreżyserowane spotkania. A że GUS spełnia życzenia Jarka to będziemy mieli spadek inflacji. Oczywiście każdy kto kupuje w sklepie będzie wiedział że to ściema, ale Jarek nie chodzi na zakupy i nie będzie wiedział jakie są rzeczywiste ceny.
Hildek 50
rok temu
PKO BP i wszystko w temacie.Wiarygodnosc na poziomie Glapinskiego.
MARO
rok temu
Bank PKO BP jest bankiem państwowym i na samej górze zasiadają ludzie których PIS tam wsadził, tak więc powiedzą to co im każą!
...
Następna strona