Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bezrobocie bez zmian. Ekonomiści przestrzelili prognozy

22
Podziel się

W październiku bez pracy było 5,7 proc. Polaków - informuje Główny Urząd Statystyczny. To ciągle najlepszy wynik od prawie 30 lat, choć ekonomiści liczyli na więcej.

Większość osób chcących podjąć pracę nie powinna mieć problemu ze znalezieniem oferty.
Większość osób chcących podjąć pracę nie powinna mieć problemu ze znalezieniem oferty. (Photoshot/REPORTER/EAST NEWS)
bCZsnysB

Na koniec października było 937,3 tys. zarejestrowanych bezrobotnych wobec 947,4 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 mln 69,5 tys. przed rokiem. Jeszcze 4 lata temu zarejestrowanych bezrobotnych było w Polsce ponad 2-krotnie więcej.

Najnowsze statystyki GUS potwierdzają bardzo dobrą kondycję polskiego rynku pracy, który bije rekordy. Po 1990 roku nie było mniejszego bezrobocia.

bCZsnysD

Wyniki są lekkim zaskoczeniem na minus, jeśli brać pod uwagę wcześniejsze prognozy ekonomistów. Średnia typowań zakładała minimalny spadek do 5,6 proc. Tym razem skuteczniejsze okazały się szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które dwa tygodnie temu szacowało, że bezrobocie utrzyma się na poziomie z września, czyli 5,7 proc.

W porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku widać progres. Z rejestru bezrobotnych ubyło około 1 pkt proc. Niewiele dalej trzeba sięgnąć pamięcią, żeby przypomnieć sobie, że na początku 2016 roku stopa bezrobocia była nawet dwucyfrowa.

Rząd chce wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Nie dla każdego

Dla Elżbiety Rafalskiej, szefowej resortu pracy, ostatnie dane GUS są powodem do dumy. Z nawiązką realizuje plan nakreślony w ustawie budżetowej na 2018 rok. Zakładał on, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie na koniec tego roku 6,4 proc. Nic nie wskazuje na to, żeby nie udało się zrealizować celu.

bCZsnysJ

Poprzeczka będzie szła jeszcze wyżej, ale w mniejszej skali. W projekcie ustawy budżetowej na 2019 roku rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 5,6 proc. na koniec 2019 roku. Wystarczy więc praktycznie utrzymać obecny poziom.

Mowa oczywiście o średnim bezrobociu w kraju. W zależności od województwa sytuacja na poszczególnych rynkach pracy jest jednak znacząco różna. W październiku stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 3,1 proc. w wielkopolskim do 9,9 proc. w warmińsko-mazurskim.

Bezrobocie w Polsce w październiku

źródło: GUS

bCZsnysK

W porównaniu z wrześniem stopa bezrobocia zmniejszyła się w jedenastu województwach. Najbardziej w świętokrzyskim (o 0,2 pkt proc.). Wzrost stopy bezrobocia w skali miesiąca obserwowano w województwie zachodniopomorskim (o 0,1 pkt proc.), natomiast w województwach: lubelskim, opolskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim pozostała na poziomie sprzed miesiąca.

W porównaniu z październikiem ubiegłego roku stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, w tym w największym stopniu w warmińsko-mazurskim (o 1,7 pkt proc.), a w najmniejszym - w małopolskim, pomorskim, świętokrzyskim oraz wielkopolskim (po 0,7 pkt proc.)

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

bCZsnyte
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Hmmm?
2 lata temu
Bezrobocia Zarejestrowanego. Jest to spora różnica. Ponieważ nie jest brana pod uwagę szara strefa i zbieracze itp.
janko muzykan...
2 lata temu
zabierzcie 500+ , a zobaczycie ilu jest bezrobotnych..
imo
2 lata temu
3mln Polaków za granicą, niech wrócą do kraju. Praca na nich czeka.
bCZsnytf
Przedsiębiorc...
2 lata temu
No i co z tego? Gdy by wszyscy pracowali w Polsce to byli byśmy najbogatszym krajem w Europie!! Niestety te dane to bańka mydlana!!
ollo
2 lata temu
HA HA HA i PONAD 5 MIL NA EMIGRACJI
Najnowsze komentarze (22)
Tym
2 lata temu
WP zawsze widzi minus ... w Polsce .. ale gdyby to było gdzie indziej byłby to sukces ...
Banda i Wanda
2 lata temu
Wina PISu!!!
oburzony
2 lata temu
Ja bym doliczył do tego 3,5 mln "pracowników" budżetówki bo oni żyją z pieniędzy tych którzy pracują To jest SKANDAL że zmusza się ludzi do utrzymywania TAK WIELKIEJ ARMII DARMOZJADÓW!
kukuryku
2 lata temu
Ja proponuję zapisać się do PiS. Dla każdego pisowca Jarosław Kaczyński przydziela dobrze płatną pracę. Będzie więc z Morawieckim przydzielał Polakom pisowcom pracę w całej UE. Problemem będzie to, że Polska zostanie Ukrainą i Kaczyński będzie musiał abdykować na rzecz Poroszenki . Zróbmy to Polacy! Zapiszmy się wszyscy do PiS! Stanowiska GWARANTOWANE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
hokus pokus b...
2 lata temu
Odkąd wprowadzili ten nowy sposób obliczania liczby bezrobotnych to jakoś małe to bezrobocie.
Ekonomista
2 lata temu
Na tym antypolskim portalu takie wiadomosci oczywiscie na koncu!
piada
2 lata temu
chcący pracować pracują pozostali "Kiepscy" a ich to i atomem nie wygonisz do roboty ( czyli dla Polski 5 - 6 % bezrobocie to naturalny stan )
ollo
2 lata temu
HA HA HA i PONAD 5 MIL NA EMIGRACJI
bCZsnysX
gosia
2 lata temu
gosia chcę pracować prace podejmę tylko dajcie uczciwie zarobić tak by starczyło na godne życie czyli opłaty i potrzeby życiowe mam wykształcenie średnie ale już swoje lata to poniżające brać każda prace mało płatna aby żyć a i tak nie starcza od do
woo
2 lata temu
PiS się słabo stara, pod rządami PO były to dwucyfrówki
mat
2 lata temu
Kolejny raz te głupie liczby, które tak naprawdę nie odzwierciedlają rzeczywistości. Te dane są dla ciemnego ludu, który łyka wszystko jak czapla.
Tomasz z Rodz...
2 lata temu
Kiedy rząd pracuje i dba o interesy kraju są efekty ,kiedy kradnie i korumpuje państwo tak jak koalicja PO-PSL,wszystko leci na pysk. To proste i oczywiste ,dlatego warto głosować na PiS i prawicę ,nie na jakiś tam lewackich obszczymurków.
aga
2 lata temu
Bo poszli na emerytury albo nie mają już zasiłków i nie figurują w statystykach
imo
2 lata temu
3mln Polaków za granicą, niech wrócą do kraju. Praca na nich czeka.