Notowania

gus
27.11.2018 10:07

Bezrobocie bez zmian. Ekonomiści przestrzelili prognozy

W październiku bez pracy było 5,7 proc. Polaków - informuje Główny Urząd Statystyczny. To ciągle najlepszy wynik od prawie 30 lat, choć ekonomiści liczyli na więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Photoshot/REPORTER/EAST NEWS)
Większość osób chcących podjąć pracę nie powinna mieć problemu ze znalezieniem oferty.

Na koniec października było 937,3 tys. zarejestrowanych bezrobotnych wobec 947,4 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 mln 69,5 tys. przed rokiem. Jeszcze 4 lata temu zarejestrowanych bezrobotnych było w Polsce ponad 2-krotnie więcej.

Najnowsze statystyki GUS potwierdzają bardzo dobrą kondycję polskiego rynku pracy, który bije rekordy. Po 1990 roku nie było mniejszego bezrobocia.

Wyniki są lekkim zaskoczeniem na minus, jeśli brać pod uwagę wcześniejsze prognozy ekonomistów. Średnia typowań zakładała minimalny spadek do 5,6 proc. Tym razem skuteczniejsze okazały się szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które dwa tygodnie temu szacowało, że bezrobocie utrzyma się na poziomie z września, czyli 5,7 proc.

W porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku widać progres. Z rejestru bezrobotnych ubyło około 1 pkt proc. Niewiele dalej trzeba sięgnąć pamięcią, żeby przypomnieć sobie, że na początku 2016 roku stopa bezrobocia była nawet dwucyfrowa.

Rząd chce wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Nie dla każdego

Dla Elżbiety Rafalskiej, szefowej resortu pracy, ostatnie dane GUS są powodem do dumy. Z nawiązką realizuje plan nakreślony w ustawie budżetowej na 2018 rok. Zakładał on, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie na koniec tego roku 6,4 proc. Nic nie wskazuje na to, żeby nie udało się zrealizować celu.

Poprzeczka będzie szła jeszcze wyżej, ale w mniejszej skali. W projekcie ustawy budżetowej na 2019 roku rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 5,6 proc. na koniec 2019 roku. Wystarczy więc praktycznie utrzymać obecny poziom.

Mowa oczywiście o średnim bezrobociu w kraju. W zależności od województwa sytuacja na poszczególnych rynkach pracy jest jednak znacząco różna. W październiku stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 3,1 proc. w wielkopolskim do 9,9 proc. w warmińsko-mazurskim.

Bezrobocie w Polsce w październiku

źródło: GUS

W porównaniu z wrześniem stopa bezrobocia zmniejszyła się w jedenastu województwach. Najbardziej w świętokrzyskim (o 0,2 pkt proc.). Wzrost stopy bezrobocia w skali miesiąca obserwowano w województwie zachodniopomorskim (o 0,1 pkt proc.), natomiast w województwach: lubelskim, opolskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim pozostała na poziomie sprzed miesiąca.

W porównaniu z październikiem ubiegłego roku stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, w tym w największym stopniu w warmińsko-mazurskim (o 1,7 pkt proc.), a w najmniejszym - w małopolskim, pomorskim, świętokrzyskim oraz wielkopolskim (po 0,7 pkt proc.)

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, bezrobocie, praca, zatrudnienie, wiadomości, gospodarka, inflacja i bezrobocie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-11-2018

lechWyślijcie jeszcze więcej Polaków na emerytury, to bezrobocie spadnie do zera.

27-11-2018

janko muzykantzabierzcie 500+ , a zobaczycie ilu jest bezrobotnych..

27-11-2018

Hmmm?Bezrobocia Zarejestrowanego. Jest to spora różnica. Ponieważ nie jest brana pod uwagę szara strefa i zbieracze itp.

Rozwiń komentarze (22)