Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF: Prognoza inflacji 4 proc. na koniec roku aktualna

0
Podziel się:

Sierpniowe dane inflacyjne przybliżają do realizacji prognozy inflacyjnej na koniec 2004 roku zakładającej, że wskaźnik CPI ukształtuje się na 4 proc., a średnioroczna inflacja na 3,4 proc. - uważa Andrzej Jacaszek, wiceminister finansów.

Resort założył, że na koniec tego roku inflacja wyniesie 4 proc. rdr, a w grudniu 2005 roku spadnie do 2,8 proc. Natomiast średnioroczny wskaźnik CPI w 2004 roku ukształtuje się na 3,4 proc., by w przyszłym spaść do 3 proc.

Inflacja w sierpniu liczona rok do roku ustabilizowała się na poziomie lipcowym wynosząc 4,6 proc., a deflacja mdm w sierpniu wyniosła 0,4 proc.

"Zaczyna się rysować dobra tendencja. Widać, że nasza prognoza dotycząca inflacji na koniec 2004 roku oraz dotycząca średniorocznej inflacji ma szansę urzeczywistnić się" - powiedział PAP wiceminister.

Wiceminister dodał, że do niedawna rozchwiany rynek żywności zaczął stabilizować się, a czynniki proinflacyjne związane z wejściem Polski do UE pomału wygasają.

"Widać, że rynek żywności stabilizuje się i negatywne zjawiska, które zanotowaliśmy zaraz po wejściu do UE zaczynają wygasać" - powiedział Jacaszek.

Analitycy w ostatniej ankiecie PAP prognozowali w ujęciu miesięcznym deflację w sierpniu na 0,3 proc. i wzrost wskaźnika rdr do 4,65 proc. z 4,6 proc. w lipcu. Szacunki sierpniowej inflacji rdr wahały się w przedziale 4,5-4,7 proc.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 9,3 proc. w stosunku do sierpnia 2003 roku i spadły o 1,6 proc. w stosunku do lipca tego roku.

Ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych wzrosły o 2,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2003 roku, a wobec lipca 2004 roku wzrosły o 0,3 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)