Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orłowski o rosnącej inflacji

0
Podziel się:

Witold Orłowski, doradca prezydenta do spraw ekonomicznych, uważa, że stosunkowo wysoka inflacja, jaką zanotowano w maju, jest spowodowana przede wszystkim wzrostem cen ropy naftowej, ale jest także objawem poprawiającej się sytuacji finansowej Polaków. Gość "Sygnałów Dnia" w Programie I-szym Polskiego Radia powiedział, że to, czego większość mieszkańców naszego kraju na razie nie widzi, widzą ekonomiści, którzy twierdzą, iż Polacy mają coraz więcej pieniędzy i coraz więcej kupują.

Profesor Orłowski powiedział, że potwierdzeniem prawidłowo rozwijającej się gospodarki są zwiększone wpływy do budżetu państwa z podatku CIT dla przedsiębiorców. "To wszystko są efekty pojawiającego się boomu gospodarczego" - ocenił Witold Orłowski dodając, że na razie widzą go przede wszystkim przedsiębiorstwa, a zanim dotrze do gospodartstw domowych minie trochę czasu. Profesor zwrócił uwagę, że zwiększone wpływy z CIT biorą się z większych zysków przedsiębiorców.

Gość "Sygnałów Dnia" stwierdził, że jednym z czynników rosnącej inflacji, lecz nie decydującym, jest też wzrost cen niektórych produktów, głównie mleka i wołowiny. Doradca prezydenta podkreślił, że ekonomiści przewidzieli to, jednak uważali, że proces wzrostu cen tych produktów będzie bardziej rozłożony w czasie. Dodał, że kiedy ceny mleka i wołowiny w Polsce i w Niemczech zrównają się, wówczas spekulacja zakończy się. Orłowski podkreślił, że chociaż wiekszość Polaków nie może być zadowolona ze wzrostu cen, to jednak powody do radości mają producenci.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)