Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Iwona Ludwinek
|
aktualizacja

Inteligentni ludzie unikają multitaskingu. Są badania, które dowodzą, jak źle wpływa on na mózg

25
Podziel się:

Przyjęło się uważać, że multitasking jest tym rodzajem umiejętności, którą warto nabyć. Tymczasem naukowcy odkryli, że nie dość, że wielozadaniowość jest mało efektywna, to na dodatek może wpływać szkodliwie na nasz mózg. Jak to możliwe?

Inteligentni ludzie unikają multitaskingu. Są badania, które dowodzą, jak źle wpływa on na mózg
Multitasking nie jest ani optymalny, ani zdrowy. Są badania naukowe, które to udowadniają (Getty Images, MoMo Productions)

Współczesny świat stawia nam na co dzień wiele wyzwań. Starając się sprostać wszystkim obowiązkom, często uważamy, że multitasking to wyjście idealne. Dlatego jednocześnie sprzątamy, korzystamy z telefonu, czytamy maile, a w międzyczasie jeszcze zdarza się nam zerkać na telewizję.

W pracy jest podobnie. Za sprawą firmowych komunikatorów nierzadko odbieramy wiadomości od kilku osób w tym samym czasie. Próbujemy szybko przeskakiwać z jednego pilnego wątku na drugi, zerkając na smartfon i parząc kawę. Jak się jednak okazuje, ten sposób funkcjonowania nie jest ani optymalny, ani zdrowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odrzuciło go KFC. Teraz jest bogaty

Wpływ multitaskingu na efektywność

Naukowcy z Oksfordu zaangażowali do badań setkę studentów. Podzielili ich na dwie grupy – na tych, którzy zadeklarowali, że są wielozadaniowcami oraz tych, którzy multitaskingu unikają.

Eksperyment był niezwykle prosty. Wszystkim zaprezentowano zestawy dwóch czerwonych prostokątów. Część z nich występowała samodzielnie, pozostałe otaczały prostokąty niebieskie — dwa, cztery lub sześć. Figury były dwukrotnie podświetlane. Uczestnicy mieli zwrócić uwagę, czy czerwone prostokąty przy drugim podświetleniu zmieniły swoją pozycję.

Wszystkich poproszono o zignorowanie prostokątów niebieskich. Entuzjastom multitaskingu sprawiało to jednak dużą trudność. Niebieskie prostokąty rozpraszały ich uwagę, w efekcie nie byli w stanie określić położenia prostokątów czerwonych.

Drugie zadanie polegało na zapamiętywaniu sekwencji liter. I tutaj wielozadaniowcy zawiedli. Problemy mieli szczególnie w momencie, gdy litery się powtarzały. O wiele lepiej poradziły sobie pozostałe osoby.

Niższe IQ, stany lękowe. Wpływ multitaskingu na mózg

Niska efektywność multitaskingu to jednak nie wszystko. Badacze z Uniwersytetu w Sussex odkryli, że regularne korzystanie z kilku urządzeń elektronicznych równocześnie skutkuje mniejszą gęstością istoty szarej w jednym z ośrodków mózgu — przedniej części kory zakrętu obręczy (anterior cingulate cortex, ACC), odpowiadającej m.in. za funkcje poznawcze i emocjonalne.

Do badań wykorzystali rezonans magnetyczny, przyglądając się strukturze mózgu u 75 osób.

Odkrycie to potwierdza wcześniejsze badanie, które wykazało, że multitasking może wpływać na pojawianie się stanów lękowych i depresyjnych.

Londyńscy naukowcy przekonują również, że uczestnicy eksperymentu, wykonując kilka czynności jednocześnie, doświadczyli obniżenia poziomu IQ nawet o 15 punktów. To mniej więcej tyle, ile "traci się" po nieprzespanej nocy.

Multitasking a empatia

Dr Travis Bradberry, współautor książki "Emotional Intelligence 2.0" alarmuje, że wielozadaniowość może wpływać również szkodliwie na inteligencję emocjonalną. Przeglądanie e-maili podczas spotkań nie tylko jest niekulturalne, ale wskazuje też na niski poziom samoświadomości oraz świadomości społecznej. Zgadzałoby się to z wcześniejszymi badaniami dotyczącymi istoty szarej w przedniej części kory zakrętu obręczy. Ta część mózgu odpowiada bowiem również za empatię (umiejętność współodczuwania).

Brak skutecznej interakcji podczas rozmów obniża również nasze możliwości zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Warto zastanowić się zatem, czy aby na pewno zdolność multitaskingu wpisywać do CV.

Multitasking – i co dalej?

Multitaskingu można się oduczyć. Zdecydowanie warto, gdyż przez wykonywanie kilku rzeczy jednocześnie, wiele tracisz. Przestajesz dbać o szczegóły, zaczyna kuleć twoja organizacja pracy, masz problemy z koncentracją.

Długotrwała i nawykowa wielozadaniowość sprawia, że możesz mieć przeświadczenie o nieradzeniu sobie z codziennością, odczuwać ciągły niepokój oraz presję, aby robić jeszcze więcej w krótkim czasie.

Warto starać się pracować nad tym, aby multitasking przestał być twoim problemem. Zrobisz to, eliminując stopniowo niepotrzebne bodźce.

Jak walczyć z wielozadaniowością?

1. Ogranicz aplikacje w smartfonie do minimum. Dzięki temu nie będą cię wciąż rozpraszały liczne powiadomienia.

2. Staraj się świadomie podchodzić do każdego z zadań. Gdy masz spotkanie, schowaj telefon. Gdy zmywasz naczynia, nie oglądaj telewizji.

3. Ograniczaj media społecznościowe. Naprawdę nie musisz być cały czas online.

4. Jedz posiłki w skupieniu. Nie przeglądaj wiadomości, nie odpisuj na e-maile. Twój układ trawienny ci za to podziękuje.

5. Relaksuj się. Korzystaj z technik wyciszających – praktykuj jogę, wykonuj ćwiczenia oddechowe, medytuj. Rób to, co lubisz i co daje ci ukojenie.

Oprac. Iwona Ludwinek

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
asdasda
4 miesiące temu
Problem polega jak zwykle na badaniach pod teze, biorac pod uwage, ze to bylo kompletnie nowe zadanie dla tych osob i wykonywali je poraz pierwszy jest oczywiste, ze wyniki beda mieli niezadawalajace. Ale multi tasking w praktyce, to robienie 2-5 rzeczy, ktore mamy doskonale obcykane i w wiekszosci robimy je w zakresie nieswiadomej kompetencji tylko nadzorujac swiadomoscia proces. Badanie udowadnia tylko, ze multitasking rzeczy w obszarach nizszych kompetencji (Ktorych sie jeszcze uczymy) jest niemozliwy lub nieefektywny, co jest truizmem, bo to oczywiste.
vtt
8 miesięcy temu
Wspolczesni ludzie sa wielozadaniowi,. Codzienne czynności wymagają wielozadaniowości i podzielności uwagi. Przykład: prowadzenie samochodu. I wiekszosc z nas lubi to robic. A zaledwie nieco ponad 100 lat temu przed pierwszymi samochodami (pojazdy bez koni) MUSIAL biec człowiek z czerwona flaga, bo obawiano sie, ze prowadzący nie opanuje tego potwora; który pedzil w porywach 10 km na godz.
Riko
rok temu
Kolejny korpo wymysł, szkoda nawet czasu na czytanie takich rzeczy.
Fryda
rok temu
Współczesny świat stawia na maksymalne wykorzystanie, wyciśnięcie jak cytrynę i wyrzucenie, oto na co stawia swiat. Jak człowiek jest naiwny to uwierzy w różne bzdury, nie ma nic ważniejszego niż własne zdrowie i zdrowie bliskich. Nie sztuką jest się narobić jak osioł.
LeGrande bata...
2 lata temu
Mój dawny nauczyciel powiedział tylko raz multitasking.od tąd ma innych uczniów. Uważał że jestem leniwy A ja po prostu używałem autohipnozy tak jak mój przodek Karol
...
Następna strona