Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Izba Gmin zagłosowała. Poprawka Letwina przyjęta, nie będzie głosowania nad umową brexitową

134
Podziel się:

Izba Gmin przyjęła poprawkę Letwina. To oznacza, że brexit nie powinien być przeprowadzony 31 października, ale najwcześniej 31 stycznia. Premier Johnson nie był zadowolony z wyniku głosowania i groził, że przeprowadzi brexit zgodnie z wcześniejszymi planami.

Izba Gmin zagłosowała. Poprawka Letwina przyjęta, nie będzie głosowania nad umową brexitową
(east, KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News)

Izba Gmin zebrała się w sobotę rano na nadzwyczajnym posiedzeniu w sprawie przyjęcia umowy brexitowej, która została w czwartek wynegocjowana przez Borisa Johnsona w Brukseli. Na sali było momentami bardzo burzliwie. Już w trakcie posiedzenia okazało się, że najważniejsze głosowanie wcale nie będzie dotyczyło umowy, lecz poprawki zgłoszonej przez sir Olivera Letwina i Hilarego Benna. Jej celem jest uniknięcie "przypadkowego brexitu bez umowy", czyli sytuacji, w której posłowie poparliby porozumienie, ale ustawa nie przejdzie całego procesu legislacyjnego przed 31 października.

Kilka minut przed 16 odbyło się głosowanie nad poprawką. Ostatecznie poparło ją 322 członków Izby, przeciw było 306 posłów.

Przyjęcie poprawki oznacza, że zgodnie z ustawą o wyjściu z UE (tzw. ustawą Benna) Johnson będzie się musiał zwrócić do Brukseli o przesunięcie terminu do 31 stycznia 2020 r. W tej sytuacji według rządu głosowanie nad poparciem porozumienia w sobotę byłoby bezcelowe.

Premier Johnson nie był zadowolony z wyniku głosowania i groził, że przeprowadzi brexit zgodnie z wcześniejszymi planami. Po głosowaniu członkowie Partii Konserwatywnej ostentacyjnie zaczęli opuszczać salę.

Umowa wynegocjowana przez Johnsona

W czwartek na porozumienie wyrazili zgodę europejscy przywódcy. Głównym punktem nowej umowy jest rozwiązanie kwestii tzw. backstopu, czyli granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Zgodnie z porozumieniem, "twarda granica" nie powstanie, a Irlandia Północna pozostanie w brytyjskiej procedurze celnej. Na towary przeznaczone na unijny rynek cła będą nakładane zgodnie z zasadami unijnymi, natomiast na towary, którą mają trafić poza rynek UE, cła będą nakładane zgodnie z prawem brytyjskim.

- Nie ma lepszego rozwiązania niż to, do którego przekonuję - mówił Johnson.

Poza tymi dwoma postanowieniami, umowa jest bardzo podobna do tej wynegocjowanej w zeszłym roku przez poprzedniczkę Johnsona, Theresę May.

Wynik głosowania od początku był trudny do przewidzenia. Rządząca Partia Konserwatywna nie ma większości w Izbie Gmin, a oprócz DUP głosowanie przeciw porozumieniu zapowiedziały wszystkie partie opozycyjne. O przyjęciu bądź odrzuceniu umowy zadecydowały pojedyncze głosy posłów niezależnych.

Theresa May poparła porozumienia wynegocjowane przez Johnsona

Zabierająca w Parlamencie głos Theresa May, była brytyjska premier, zdecydowanie poparła porozumienie z Unią Europejską wynegocjowane przez jej następcę Borisa Johnsona.

Była brytyjska premier kategorycznie opowiedziała się przeciw nowemu referendum w sprawie brexitu. Tłumaczyła, że nie można powtarzać głosowania "dlatego, że ludziom po prostu nie podobają się wyniki pierwszego".

- Głosowanie za porozumieniem jest jedynym sposobem na uniknięcie brexitu bez porozumienia – powiedziała.

Wersja umowy, którą wynegocjował jej rząd, jest bardzo podobny do umowy wynegocjowanej przez Johnsona. Usunięto z niego jeden kluczowy element - tzw. irlandzki backstop, który według krytyków groził tym, że Wielka Brytania na stałe zostanie związana unijnymi regulacjami celnymi.

W południe na ulice Londynu wyszły setki ludzi, którzy protestowali przeciwko przeciągającym się procedurom brexitowym. Brytyjczycy są już bardzo zmęczeni przeciągającym się brexitem i tym, że jego termin wciąż jest przekładany. Uczestnicy protestu domagali się, by uzgodnione z Unią Europejską porozumienie w sprawie warunków brexitu poddać pod głosowanie w referendum.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(134)
Rys
4 lata temu
Co za głupi naród głosowali przeglosowali teraz chcą stałe tylko głosować PREMIERZE POKAŻ SWOJE I WYJDŹ Z TEGO KOLCHOZU BO INNYM CHOĆBY CHCIELI WYJŚĆ NIE POZWOLĄ KASA KASA KASA OD WSZYSTKICH DLA NIEMCA CWANEGO
Ddddd
4 lata temu
Może w końcu unia im Pomorze i odwoła artykuł 50! Niech zrobią porządek z nimi..
Z22
4 lata temu
proponuję 2029 wtedy wszystkim będzie wszystko jedno z uwagi na kosmiczną zawieruchę.
Felix
4 lata temu
Ustawka na ulicach Londynu. Do roboty się wejście darmozjady!
Dodo stare
4 lata temu
A ja nam to w d. blondynom dwóm ubzdurało się , że są osią Wszechświata
...
Następna strona