Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Jacek Sasin zapowiada powstanie wielkiego koncernu. "Pierwsza połowa przyszłego roku będzie rozstrzygająca"

708
Podziel się:

Jacek Sasin zapowiedział, że fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG stanie się faktem w pierwszej połowie 2022 roku. Minister aktywów państwowych zachwalał pomysł powstania multienergetycznego koncernu. - Będziemy mieli firmę o ogromnym potencjale inwestycyjnym – powiedział Sasin.

Jacek Sasin zapowiada powstanie wielkiego koncernu. "Pierwsza połowa przyszłego roku będzie rozstrzygająca"
Sasin (Flickr, KPRM)

Jacek Sasin w radiowej Jedynce zapowiedział, że fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG stanie się faktem w pierwszej połowie 2022 roku.

- To nie państwo będzie budować sieci przesyłowe, nie państwo będzie zawierać kontrakty, (...) w dzisiejszych czasach te kontrakty są zawierane pomiędzy firmami, pomiędzy dużymi podmiotami. Dlatego taki koncern był potrzebny. (...) pierwsza połowa przyszłego roku będzie tym okresem rozstrzygającym, gdzie już będziemy mogli powiedzieć, że ten nowy koncern staje się faktem. Będziemy mieli (...) firmę o ogromnym potencjale inwestycyjnym, o ogromnym potencjale do zmiany, do transformacji energetycznej, do poszukiwania nowych źródeł energii, co dzisiaj jest absolutnie wyzwaniem podstawowym nie tylko dla gospodarki, ale również dla bezpieczeństwa Polski w każdym wymiarze – mówił w PR1 szef Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Orlen z wielkim potencjałem

Sasin podkreślał w radiu rolę budowy silnych marek w rozwoju gospodarczym kraju i w zapewnieniu niezależności energetycznej.

Zobacz także: Morawiecki wzbudza kontrowersje w UE. „Coraz mniej go rozumiem”

Zdaniem Jacka Sasina, Orlen jest polską firmą, która jest "najmocniejsza, ma największy potencjał". Zdaniem Sasina ten potencjał jest też zróżnicowany:

- Orlen nie działa tylko w jednym sektorze, jest dziś firmą wielosektorową – mówi w radiu Sasin.

Polityk PiS podkreślał też to, że Orlen otwiera się na nowe rynki — oprócz Litwy także w Czechach czy Niemczech.

Według szefa MAP działania Orlenu mają także wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całego regionu. Chodzi m.in. o zakup przez Orlen rafinerii w Możejkach oraz podpisana w zeszłym tygodniu przez Orlen Lietuva umowa z Petrofac ws. budowy instalacji pogłębionego przerobu ropy w Możejkach.

Polska gwarantem bezpieczeństwa energetycznego?

Zdaniem ministra dzięki tej inwestycji Polska mogłaby się stać gwarantem bezpieczeństwa energetycznego krajów bałtyckich, a także Ukrainy czy Mołdawii. Dodał, że elementem tej strategii jest dostawa gazu przez PGNiG do Mołdawii w związku z ograniczeniem dostaw gazu do tego kraju przez Gazprom.

- Mogę powiedzieć z satysfakcją, że dzisiaj już na wyciągnięcie ręki jesteśmy od tego momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy w ogóle uniezależnieni od gazu rosyjskiego. Co nie oznacza, że my nie będziemy tego gazu rosyjskiego być może w jakiejś części kupować, ale będziemy go kupować dlatego, że uznamy, że jest to dla nas ekonomicznie korzystne, a nie dlatego, że musimy – podkreślił w rozmowie Sasin.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(708)
El d
2 lata temu
Taa dziobaty mów se jeszcze wielosektorowy Orlen haha przejął Energę i produkcję parówek
Mietek
2 lata temu
A co na to UOKiK
śledź
2 lata temu
SUWERENIE! Trzymaj się za portfel, Sasin w akcji. Będzie bolało.
Gienia
2 lata temu
O,ten się znowu zabrał za robotę. Ciekawe ile tym razem stracimy.
Ala
2 lata temu
Tylko nie Sasin niech się za to nie bierze bo dno już mamy a drugiego nie ma
...
Następna strona