Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jadwiga Emilewicz obiecuje, że nie zostawi przedsiębiorców samych z czynszami

Rząd będzie rozmawiał ze spółkami Skarbu Państwa o możliwości przesunięcia terminów zapłaty czynszu dla najemców sklepów dworcowych, a także terminów zapłaty rachunków za energię.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jadwiga Emilewicz przekonywała, że najemcy powierzchni np. na dworcach kolejowych mogą się spodziewać pomocy w uiszczaniu czynszu (Fot: Piotr Molecki/East News)

Przedsiębiorcy zastanawiają się, jak zapłacić ciążące na nich zobowiązania: wynagrodzenia pracowników, podatki, składki, ale też czynsze za wynajmowane pomieszczenia. Rząd przekonuje, że o składki nie powinni łamać sobie głowy, bo w ustawie antykryzysowej przewidziano ich umorzenie na kilka miesięcy. Tyle zapowiedzi, bo samemu projektowi samo zainteresowani zarzucili, że przewiduje niewystarczającą, a momentami wręcz iluzoryczną pomoc. Pisaliśmy o tym m.in. w tym tekście, gdzie przedsiębiorca wprost nazwał tarczę "betonowym kołem ratunkowym".

Jadwiga Emilewicz w trakcie videorozmowy z użytkownikami Facebooka uspokajała przedsiębiorców, że rząd pracuje nad tym, by ulżyć im w płatnościach czynszu. Ma pewne pole manewru w odniesieniu do wynajmujących będących spółkami Skarbu Państwa.

- Myślę, że tak jak umówiliśmy się z bankami na to, żeby udzieliły klientom wakacji kredytowych, tak i tutaj spróbujemy umówić się ze spółkami Skarbu Państwa, np. z PKP, która udostępnia przestrzeń na terenie dworców, aby takich wakacji czynszowych udzieliła najemcom - powiedziała minister rozwoju.

Obejrzyj: Koronawirus w Polsce. Marek Kacprzak o obradach Sejmu: rewia mody

Dodała, że resort postara się zająć ta sprawą w najbliższym tygodniu - dodała.

Również samorządy decydują się na obniżenie lub wręcz całkowite umorzenie opłat czynszowych. Zwolnienie dziesiątek (a w przypadku dużych miast – nawet setek) najemców z czynszu odbędzie się jednak kosztem realizacji innych potrzeb, na które w nieodległej przyszłości może zabraknąć pieniędzy. Ponadto zwolnienie najmujących od miast mogłoby faworyzować ich w stosunku do przedsiębiorców, którzy prowadza działalność w lokalach najmowanych od podmiotów prywatnych, a to też nie jest pożądana sytuacja.

Emilewicz została też zapytana o możliwość odroczenia terminu płatności rachunków za energię i gaz. PGNiG już zapowiedziała, że udzieli "wakacji rachunkowych".

- Spróbujemy takie porozumienie osiągnąć z dystrybutorami energii elektrycznej, zarówno wśród spółek Skarbu Państwa, jak i komercyjnych – powiedziała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-03-2020

AnnaNie boje się koronawirusa, boje się rządu :(

27-03-2020

PolakNajcenniejsze dla systemu są firmy na VAT + liniowy 19%, tj. te, które płacą podatki. Im nie zaoferowano NICZEGO. Kosmetyczki, mechanicy, lekarze, … Czytaj całość

27-03-2020

logicznyPo emeryturach bez podatku Kosiniaka, darmowych mieszkaniach Zandberga, fundowaniu 500+ przez Prezesa , Emilka stworzy fundacje opłacającą czynsze ? … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (35)