Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|

Jak być bardziej produktywnym? Oto sekrety Muska, Bezosa, Gatesa i innych słynnych prezesów

6
Podziel się:

Doba każdego człowieka trwa tylko 24 godziny. Jak więc swoim czasem zarządzają założyciele wielomiliardowych przedsiębiorstw? Niektórzy z nich, na przykład Elon Musk, są dyrektorami więcej niż jednej firmy. Jedno jest pewne – ci ludzie potrafią wykorzystywać dosłownie każdą minutę dnia.

Jak być bardziej produktywnym? Oto sekrety Muska, Bezosa, Gatesa i innych słynnych prezesów
Szef m.in. Tesli i SpaceX Elon Musk uważa, że zbyt częste i niepotrzebne spotkania to zmora dużych firm (East News, CARINA JOHANSEN)

Produktywność jest cechą, którą można w sobie wyćwiczyć. Najlepiej widać to na przykładzie założycieli wielkich przedsiębiorstw - Elona Muska, Jacka Dorseya czy Billa Gatesa. Od każdego z nich można nauczyć się paru zasad, dzięki którym zdecydowanie łatwiej będzie nam zwiększyć naszą produktywność. Część z tych rad można zastosować nie tylko w sferze zawodowej, ale także w innych obszarach życia. Wszystkie zebrał i opisał serwis CNBC Make It.

Jack Dorsey prowadzi "spotkania" z poziomu dokumentów Google

Jak podaje CNBC Make It, aż 71 proc. spośród 182 menedżerów badanych przez Harvard Business School i Uniwersytet Bostoński stwierdziło, że uważa spotkania za "bezproduktywne i nieskuteczne".

Jack Dorsey, współzałożyciel i były dyrektor generalny Twittera, organizuje nietypowe spotkania z pracownikami zespołów, którymi kieruje. Odbywają się one bowiem nie - jak można byłoby się spodziewać - poprzez wideokonferencje, ale z poziomu dokumentów Google.

- Większość moich spotkań jest teraz oparta na dokumencie Google, zaczynając od 10-minutowego czytania i komentowania bezpośrednio w nim. To sprawia, że wszyscy mają czas, aby znaleźć się na tej samej stronie. W taki sposób możemy też pracować z wielu miejsc oraz szybciej zaczynamy myśleć krytycznie - tweetował Dorsey w 2018 r.

Elon Musk bierze udział tylko w koniecznych spotkaniach

"Nadmierne spotkania są zmorą dużych firm" - stwierdził Musk w liście do pracowników z 2018 r., który w dużej mierze dotyczył właśnie produktywności.

Szef SpaceX, Tesli oraz kilku innych przedsiębiorstw radzi więc, by jak najczęściej rezygnować z częstych spotkań, chyba że dotyczą one jakiejś wyjątkowo pilnej sprawy. Kolejną zasadą, którą - według Muska - kierują się ludzie produktywni, jest to, by zakończyć swój udział w danym spotkaniu w tym samym momencie, gdy "jest już oczywistym, że nic do niego nie wnosisz".

Rada dotycząca skupiania się tylko na tym, co istotne, ma zresztą zastosowanie nie tylko w odniesieniu do spotkań. W 2014 r. Musk, w swoim przemówieniu na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, radził studentom:

Nie trać czasu na rzeczy, które tak naprawdę nie zmieniają niczego na lepsze.
Zobacz także: Elon Musk USC Commencement Speech | USC Marshall School of Business Undergraduate Commencement 2014

Jeff Bezos szybko podejmuje decyzje

"Prędkość ma znaczenie w biznesie" - powiedział dyrektor generalny Amazona w swoim liście do akcjonariuszy z 2016 r. Jak twierdzi Bezos, to, czy podejmiesz odpowiednią decyzję, może być mniej ważne niż to, żeby podjąć ją odpowiednio szybko.

- Wiele decyzji jest odwracalnych. Co więc, jeśli się pomylisz? Jeśli jesteś dobry w cofaniu swoich złych wyborów, pomyłka może być mniej kosztowna, niż myślisz, podczas gdy działanie zbyt powoli będzie na pewno drogie - stwierdził Bezos.

Steve Jobs wiedział, kiedy trzeba powiedzieć "nie"

Jobs dobrze wiedział, które z przedsięwzięć osiągną największy sukces i tylko im poświęcał swój czas i energię. Resztę pomysłów, nawet jeśli były one dobre, po prostu odrzucał.

Jest to zasada, którą wyznaje także legendarny inwestor Warren Buffett. "Różnica między ludźmi sukcesu a ludźmi, którzy odnieśli prawdziwy sukces, polega na tym, że ludzie, którzy odnieśli prawdziwy sukces, mówią "nie" prawie wszystkiemu" - powiedział kiedyś Buffett.

Bill Gates koncentruje się poprzez medytację

Wielu ludzi sukcesu, od Dorseya po miliardera z funduszy hedgingowych Raya Dalio, wprowadza medytację jako część swojej codziennej rutyny - czytamy na łamach CNBC Make It.

Gates uważa medytację za "świetne narzędzie do poprawy koncentracji". Współzałożyciel Microsoftu medytuje dwa lub trzy razy w tygodniu, za każdym razem poświęcając na tę czynność około 10 minut.

praca
rozwój osobisty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
robolbezrobot...
2 miesiące temu
więcej spać w pracy a po pracy isć na fuchę - sprawdzona Polska metoda
Prawda jest z...
2 miesiące temu
Tak naprawdę są to rady jak być korpo trooperem który wraz z innymi szczurami konkuruje o zaszczyt otwarcia kanału, dają takie rady bo chcą tak zwerbować naiwniaków aby dawali z siebie więcej niż jest to płacone.
Gghh
2 miesiące temu
Takie rady to wezmę pod uwagę jak bede mial firme i to taka gdzie sam sobie bede szefem. Pare razy juz probowalem byc szczery i odważny w komunikacji, jak zaleca scrum, i na moje słowa, ze nie potrzebne mi codziennie spotkanie a i inne niewiele wnosza oprocz straty czasu, uznano ze nie jestem wystarczająco zasngazowany i mnie zwolniono.
Korpo
2 miesiące temu
Szanowni. Was może i stać na to by wyjść ze spotkania gdyż wasza obecność niczego na nim nie wnosi ale w korpo kultura spotkań jest dość powszechna. Nie jesteś na spotkaniu znaczy nic nie robisz. A szczególnie gdy pracujesz w modnym modelu agile gdzie „wydarzenia scrumowe” pochłaniają jakieś 20 procent (i więcej) twojego czasu pracy i nie ma dnia bez jakiegoś super ważnego spotkania całego zespołu.
Unleashed
2 miesiące temu
Rady Muska są bezcenne. Fabryka pod Berlinem i jej wybrakowana obsada są tego żywym przykładem