Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Iwona Ludwinek,SAS
|
aktualizacja

15 cytatów o biznesie i pieniądzach, które padły z ust najbogatszych ludzi świata. Dają do myślenia

14
Podziel się:

Jakie myśli pomagają rozwijać globalne biznesy? Czym kierują się w życiu i pracy miliarderzy? Zebraliśmy wypowiedzi najbogatszych ludzi na świecie — być może zainspirują cię i zmotywują do działania.

15 cytatów o biznesie i pieniądzach, które padły z ust najbogatszych ludzi świata. Dają do myślenia
Bill Gates i Warren Buffett (Getty Images, Spencer Platt)

Mogłoby się wydawać, że miliarderzy to ludzie z innego świata. Tymczasem wielu z nich zaczynało swoje biznesy praktycznie od zera. Ich wspólną cechą jest upór i gotowość na zmiany. Wszak, jeśli prowadzi się firmę przez kilkanaście, a czasem wręcz kilkadziesiąt lat, trzeba być otwartym na trendy i potrzeby zarówno klientów, jak i samych pracowników.

Poniższe cytaty warto potraktować nie jako gotowy przepis na sukces, ale wskazówki, które być może pomogą ci w realizacji własnych celów.

Elon Musk

Do niedawna najbogatszy człowiek świata. Współzałożyciel firm PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company.

"Zawsze inwestuję własne pieniądze w firmy, które tworzę. Nie wierzę w to, że można po prostu korzystać z pieniędzy innych ludzi. Uważam, że to niewłaściwe. Nie mam zamiaru prosić innych o zainwestowanie w coś, jeśli sam nie jestem gotów, by to zrobić."
"Ludzie czasem się mylą. Uważają, że ekonomia to pieniądze. A pieniądze to baza danych dla wymiany towarów i usług. Pieniądze same w sobie nie mają mocy. Prawdziwa gospodarka to towary i usługi."

Jeff Bezos

Założyciel firm Amazon i Blue Origin. Bezos był przedsiębiorczy już w liceum. Wtedy założył swoją pierwszą firmę — The Dream Institute. Jej zadaniem było wspieranie wśród uczniów kreatywnego myślenia. Obecnie Jeff Bezos jest w ścisłej czołówce najbogatszych ludzi świata.

"Trudno znaleźć rzeczy, których nie da się sprzedać online."
"Chcemy zarabiać, kiedy ludzie korzystają z naszych urządzeń, a nie wtedy, kiedy je kupują."
"Myślę, że oszczędność napędza innowacje, podobnie jak robią to inne ograniczenia."

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Elon Musk pomógł Ukrainie. Coś takiego pierwszy raz w historii

Mark Zuckerberg

Platformę społecznościową Facebook założył wraz z kolegami w wieku raptem 20 lat. Serwis miał służyć pierwotnie tylko studentom Uniwersytetu Harvarda. Obecnie w każdym miesiącu korzystają z niego prawie trzy miliardy użytkowników z całego świata.

"Największym ryzykiem jest niepodejmowanie żadnego ryzyka. W świecie, który zmienia się naprawdę szybko, jedyną strategią gwarantującą porażkę jest właśnie niepodejmowanie ryzyka."
"Nie tworzymy usług, aby zarabiać pieniądze. Zarabiamy pieniądze, aby tworzyć lepsze usługi."

Amancio Ortega

Twórca sieci odzieżowych Zara i Bershka. Ortega to syn kolejarza, który w wieku 14 lat zatrudnił się w sklepie odzieżowym z męskimi koszulami. Tam nauczył się sztuki szycia ręcznego. Gdy miał 27 lat, założył firmę, w której sprzedawał pikowane szlafroki. 12 lat później otworzył z żoną pierwszy sklep Zara.

"Klient zawsze kierował moim modelem biznesowym."

Larry Page

Jeden z najsłynniejszych, a przy tym najbogatszych programistów na świecie. Współtwórca Google, CEO spółki Alphabet oraz twórca algorytmu PageRank, wykorzystywanego przez wyszukiwarkę. Fascynat technologii od najmłodszych lat. Będąc studentem, zaprojektował drukarkę atramentową, budując ją z klocków LEGO.

"Gdyby motywowały nas pieniądze, sprzedalibyśmy firmę już dawno temu i leżelibyśmy na plaży."

Charles Koch

Współwłaściciel Koch Industries. Firmę odziedziczył po ojcu, wraz ze swoim bratem Davidem. Pierwotnie przedsiębiorstwo działało głównie w sektorze produkcji ropy i chemikaliów. Bracia stopniowo jednak rozszerzali działalność, produkując m.in. sprzęt i technologie kontroli procesów i zanieczyszczeń. Według danych Greenpeace Koch Industries przeznaczyło w latach 1997-2008 prawie 48 milionów dolarów na walkę z globalnym ociepleniem.

"Nieustannie staramy się wymyślać nowe i lepsze produkty i produkować je w sposób bardziej efektywny niż alternatywne rozwiązania."

David Koch

Drugi ze współwłaścicieli Koch Industries. Zabiegał o ograniczanie wydatków rządowych i zwiększenie wolności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Filantrop – na działania ws. walki z nowotworami przeznaczył ok. 200 mln dolarów. Sam chorował na raka prostaty. Zmarł w 2019 roku. Jego majątek szacowano wówczas na 60 mld dolarów.

"Kiedy już przeciwstawisz się rakowi, wszystko inne wydaje się dość łatwą walką."

Jack Ma

Współzałożyciel Alibaba Group, firmy konkurującej obecnie z Amazonem oraz Ebay. 10 razy składał podanie do Harvard Business School, jednak nie został przyjęty. Miał też problem z egzaminami na studiach, z racji na trudności w matematyce. Ostatecznie ukończył uczelnię. Zwolennik otwartej gospodarki rynkowej.

"Przyszedłem na świat nie po to, by pracować. Chcę tu być, aby cieszyć się życiem. Nie chcę umrzeć w biurze. Chcę umrzeć na plaży."

Bill Gates

Współzałożyciel i główny architekt Microsoftu. Już jako nastolatek wykazywał zdolności programistyczne oraz biznesowe. W wieku 14 lat wraz z Paulem Allenem stworzyli urządzenie do pomiaru natężenia ruchu ulicznego, za które otrzymali 20 tys. dolarów. W czasie jednej z sesji AMA (ang. Ask Me Anything) na Reddicie odpowiedział na pytanie o to, czy sądzi, że jako miliarder jest szczęśliwszy, niż byłby, gdyby należał do klasy średniej. Odpowiedział:

"Tak. Nie muszę myśleć o kosztach leczenia czy kosztach studiów. Bycie wolnym od trosk o sprawy finansowe to prawdziwe błogosławieństwo. Oczywiście nie trzeba miliarda, żeby dojść do tego punktu. Potrzebne jest jednak ograniczenie wzrostu kosztów w tych obszarach."
"Nie jesteś winny temu, jeśli urodziłeś się biedny. Możesz być winny temu, że biedny umrzesz."

Warren Buffett

Warren Buffett to jeden z najbardziej znanych i szanowanych inwestorów w historii, przedsiębiorca i filantrop, zwany też "wyrocznią z Omaha". Dyrektor generalny Berkshire Hathaway byłby bogatszy od Elona Muska, gdyby nie wydał ogromnej części swojej fortuny na cele charytatywne. Buffett jest wyjątkowo błyskotliwy, a jego wypowiedzi na temat pieniędzy i inwestowania są przez wielu traktowane jak prawdziwe lekcje. Oto jeden z jego najsłynniejszych cytatów:

"Powiem wam, jak stać się bogatym. Zamknijcie drzwi. Bądźcie pełni obaw, gdy inni są chciwi. Bądźcie chciwi, gdy inni się boją."
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Jan
2 miesiące temu
Jeśli chcesz do końca życia być nędzarzem - głosuj na koalicję 13 grudnia!
Albin
2 lata temu
I wszyscy oni mówią. Zycie jest jak gra, ludzie sa jak pionki i z nudów sie bawimy nimi.
Legionista
2 lata temu
Widzę, że same "autorytety" wybraliście xD 90% Lista rządowych pionków lub zwolenników niewolnictwa xD
Ambroży
2 lata temu
"Jeśli jesteś zapracowany cały dzień na etacie, to nie masz czasu na zarabianie pieniędzy"
vsdvs
2 lata temu
Pieniądze szczęścia nie dają? Być może, ale pozwalają go szukać w ładniejszych i ciekawszych miejscach. Przeczytajcie ksiązke pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Ciekawe podejście do problemu szczęścia, ale też pokazuje jak skutecznie budować majątek, bezpiecznie inwestować w niepewnych czasach wojny, inflacji i polskiego ładu, jak dojść do wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia