Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Elon Musk, Bill Gates oraz inni słynni miliarderzy i CEO mówią, jakie umiejętności będą potrzebne na rynku pracy

213
Podziel się:

Jak będzie wyglądał rynek pracy w przyszłości? Szefowie największych światowych firm są zgodni. Dominować będzie automatyzacja, część zadań przejmie od nas sztuczna inteligencja, a pracownicy skupią się na wzajemnych relacjach. Elon Musk, Bill Gates, Mark Cuban i Ginni Rometty radzą, na co warto postawić, planując swoją zawodową przyszłość.

Elon Musk, Bill Gates oraz inni słynni miliarderzy i CEO mówią, jakie umiejętności będą potrzebne na rynku pracy
Elon Musk, Bill Gates i Mark Cuban mówią o tym, czego warto się uczyć, by mieć przewagę na rynku pracy w przyszłości (Getty Images, Roy Rochlin, Taylor Hill)

Ginni Rometty: analiza danych i empatia

Była prezeska amerykańskiego giganta informatycznego IBM Ginni Rometty, mówiąc o "umiejętnościach przyszłości", wskazuje na dominującą rolę sztucznej inteligencji na rynku pracy. Rometty przewiduje powstanie nowej kategorii pracowników: tzw. nowych kołnierzyków, która będzie musiała przystosować się do nowej rzeczywistości. Pomóc w tym ma umiejętność szybkiej i poprawnej analiza danych. Zdaniem szefowej IBM tylko 20 proc. danych można przeszukiwać. Pozostałe 80 proc. należy do klienta i ma bardzo dużą wartość dla tych, którzy wiedzą, jak odpowiednio z nich korzystać. Firmy, które to zrozumieją, "będą podejmować lepsze decyzje".

Nie bez znaczenia ma być również zdolność empatii, kluczowej cechy w kontekście szkolenia nowych pracowników i ich adaptacji do nowych realiów. Rometty twierdzi, że sztuczna inteligencja dokona rewolucji na rynku pracy w ciągu najbliższej dekady.

Mark Cuban: umiejętność skutecznego uczenia się

Pieniądze poświęcone na naukę są najlepszą inwestycją, jaką kiedykolwiek zrobiłem - powiedział Mark Cuban. Miliarder, właściciel klubu NBA Dallas Mavericks twierdzi, że umiejętność skutecznego uczenia się jest jedną z najważniejszych, jaką powinny opanować dzieci, a rola rodziców w tym procesie jest bardzo istotna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tesla uniknęła kolizji. Imponujące działanie autopilota

- Mój tata zawsze powtarzał, że nie żyjesz w świecie, w którym się urodziłeś, i to się nie zmieni. Tempo zmian będzie tylko przyspieszać - podkreślił Cuban podczas sesji pytań i odpowiedzi w Centrum George'a W. Busha w październiku 2020 r.

Znakiem czasu jest to, w jaki sposób pokolenie obecnych uczniów i studentów przyswaja wiedzę. Cuban przyznał, że jego dzieci, zamiast książek, do nauki używają mediów społecznościowych. On sam zaś w rozmowie z CNBC w 2018 r. zdradził, że spędza "cztery do pięciu godzin dziennie" na czytaniu. Jak podkreślił, nie jest istotna forma nauki, lecz to, czego się uczymy.

- Większość ludzi nie poświęca czasu, aby nadążyć za światem poprzez uczenie się. To zawsze dawało mi przewagę nad konkurencją - wskazał Cuban.

Na jakich dziedzinach powinni więc skupić się młodzi ludzie? Podczas wspomnianego spotkania w Centrum George'a W. Busha Cuban i inwestor Daymond John mówili o inteligencji finansowej.

- Te rzeczy powinny być (nauczane - red.) w drugiej, trzeciej, czwartej klasie, a nie wtedy, kiedy masz 17 lat - powiedział John. - Młody człowiek kończący dziś studia skończy na emeryturze z tytułem zawodowym, który jeszcze nie istnieje. Musimy zrozumieć, dokąd zmierzamy i musimy to wdrażać w bardzo młodym wieku - dodał.

Dyplom z filozofii

Tendencje dotyczące poszukiwanych na rynku pracy umiejętności mogą ulec zmianie. Cuban przewiduje, że w przyszłości sztuczna inteligencja stanie się tak inteligentna, że będzie mogła zaprogramować się sama, a to oznacza, że człowiek będzie musiał skupić na rozwijaniu innych kompetencji. Jakich? Chodzi np. o krytyczne myślenie i przewidywanie.


Za 10 lat dyplom z filozofii będzie wart więcej niż dyplom z tradycyjnego programowania - twierdzi miliarder.

Cuban zwraca też uwagę na zagrożenia idące za zmianami. - Pytaniem nie jest to, czy zmieni się charakter siły roboczej, lecz kiedy to się stanie i kto zostanie wyparty z rynku - zauważył Cuban.

Elon Musk: nauki ścisłe i interakcje między pracownikami

W podobnych słowa wypowiada się Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, najbogatszy człowiek na świecie. Musk podczas World Artificial Intelligence Conference w Szanghaju w 2021 r. stwierdził, że sztuczna inteligencja może doprowadzić do likwidacji wielu miejsc pracy, czyniąc je "w pewnym sensie bezcelowymi".

Musk zauważył, że najmniej narażone na utratę pracy będą osoby, które potrafią programować sztuczną inteligencję. Szef Tesli zaleca młodym ludziom studiowanie kierunków ścisłych, a firmom - rozwijanie interakcji między pracownikami.

Bill Gates: nauki ścisłe, inżynieria i ekonomia

Konkretne trzy dziedziny, które zdominują rynek pracy w przyszłości, wskazał Bill Gates. Współzałożyciel Microsoftu na podstawie własnych obserwacji doszedł do wniosku, że najbardziej poszukiwani przez pracodawców będą naukowcy, inżynierowie i ekonomiści. - Podstawowa wiedza z zakresu nauk ścisłych, umiejętności matematyczne, ekonomia - na tym będą budowane kariery - mówił Gates redaktorowi wykonawczemu LinkedIn Danielowi Rothowi.

Nie musisz być ekspertem w dziedzinie kodowania czy układu okresowego, ale umiejętność myślenia w sposób, w jaki robią to ci eksperci, bardzo ci pomoże - dodał.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(213)
Mirek
9 miesięcy temu
Mój zawód to Technik farmaceutyczny. Postawiłam na naukę w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, bo zależało mi na pewnym zawodzie i dobrych zarobkach. Dodatkowo zyskałem pasję, która jest moją pracą. Dobre kombo. Polecam.
edc
9 miesięcy temu
zawod przyszlosci to specjalista do pomnazania pracownikow-niewolnikow, a to wasze dzieci, moja pomylka.
Q.Dramat
9 miesięcy temu
Jeżeli ktoś słucha i wierzy w brednie boomerów typu Gill Bates i mu podobnych to sam sobie robi nieodwracalną krzywdę. Kolejny odklejony zbawiciel świata z kompleksem mesjasza.
toomuch
rok temu
A także tworzenie realnych i wirtualnych enklaw ( "rezerwatów") odpornych na działania i kontrolę sztucznej inteligencji
Taka prawda
2 lata temu
Geriatria - oto przyszłość plus ściąganie obcokrajowców do pracy w Polsce - kryzysu demograficznego w Polsce nic i nikt nie odwróci
...
Następna strona