Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Jak często pijemy alkohol? Polacy na tle UE

20
Podziel się:

W przeciwieństwie do Portugalczyków czy Hiszpanów niewielu Polaków sięga po alkohol codziennie. Co szósty dorosły mieszkaniec Polski robi to raz w tygodniu. Jak wypadamy na tle innych krajów UE?

Jak często pijemy alkohol? Polacy na tle UE
Jak często pijemy alkohol? Polacy na tle UE
bEKqzZYR

Co dwunasty dorosły mieszkaniec UE (8,4 proc.) spożywa codziennie alkohol, wynika z najnowszych dostępnych danych Eurostatu za 2019 rok.

Codzienne spożycie alkoholu jest najczęstsze w Portugalii (21 proc.), Hiszpanii (13 proc.) oraz we Włoszech (12 proc.), a najrzadsze na Litwie i Łotwie (1 proc.) oraz w Norwegii i Polsce (niecałe 2 proc.). Pod tym względem jesteśmy znacznie poniżej unijnej średniej.

bEKqzZYT

Natomiast stosunkowo dużo, bo aż 30 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że spożywa alkohol raz w miesiącu, a 16 proc., czyli co szósty twierdzi, że robi to raz w tygodniu.

Zobacz także: Wakacyjne korki na autostradach. Bramki do likwidacji, powstaje nowy system

Czy można zatem powiedzieć, że Polacy piją rzadko, ale intensywnie? Nie do końca. Jak pokazują dane Eurostatu, sporadyczne intensywne picie alkoholu jest najbardziej charakterystyczne dla Duńczyków. Aż 38 proc. dorosłych przyznało się tam do intensywnego spożywania przynajmniej raz w miesiącu.

bEKqzZYZ

Sporadyczne intensywne picie definiuje się jako przyjęcie ekwiwalentu 60 gramów czystego etanolu przy jednej okazji. To niecałe 200 ml wódki lub nieco ponad 3 duże piwa. Do takiego sposobu konsumpcji przyznało się 17 proc. Polaków, czyli nieco mniej niż wynosi europejska średnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKqzZZu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Nina
2 miesiące temu
Od czasu do czasu lubię się napić wina, albo zrobić sobie lekkie mohito. Zawsze w lodówce butelka cisowianki, mięta czy limonki się znajdą. Uważam, że sporadycznie można napić się napoju wyskokowego.
vbn
3 miesiące temu
ja calkiem nie pije i zyje ,moja matka ma 70lat,i moze przez cale swoje zycie wypila,ze 3 kieliszki wodki,moj brat tez nie pije wodki i maz tez nie pije zadnych alkocholow i zyjemy i nie ciagnie ,na imprezy zakrapiane,alkocholem
Stalin
3 miesiące temu
Statystyki podnoszą nam emigranty z Ukrainy i Białorusi, a trochę ich tu jest
bEKqzZZv
krakus
3 miesiące temu
Podlasie, Podkarpacie i Świętokrzyskie to bimber. Kto tam bywa to wie.
As13
3 miesiące temu
Badania są robione na podstawie sprzedaży alkoholu a co drugi pędzi bimber i podejrzewam że jesteśmy w pierwszej trojce