Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Jak pracują nasi posłowie? Powstała aplikacja, która to sprawdza

9
Podziel się:

Ile dają z siebie nasi parlamentarzyści? Jak pracują? Teraz można to sprawdzić za pomocą aplikacji, która monitoruje aktywność 460 posłów. Zarówno tych z obozu władzy jak i opozycji. "Wystarczy kilka kliknięć w przeglądarce na smartfonie, by odnaleźć posła, który nas interesuje" - przekonuję autorzy startup-u.

Jak pracują nasi posłowie? Powstała aplikacja, która to sprawdza
Sejmomierz.pl to aplikacja, która ma sprawdzić, jak pracują posłówie. (sejmomierz.pl)

Puste ławy Sejmowe, głosownie za nieobecnych, tak zwane pomyłkowe głosowania i reasumpcje, przysypianie na posiedzeniach czy konferencjach. Jak pracuje polski Sejm i za co biorą pieniądze nasi reprezentacji? Teraz można to sprawdzić za pomocą smartfona - donosi portal mamstartup.pl.

Sejmomierz.pl to aplikacja, która ma w tym pomóc. Informacje o tym, kto i jak wywiązuje się ze swoich podstawowych poselskich obowiązków, ma być dzięki niej łatwiejsze.

Zobacz także: Pandemia dobrym czasem na podwyżki dla polityków? Wiceminister zdrowia odpowiada

"Każdy obywatel powinien wiedzieć, jak spisuje się parlamentarzysta z naszego miasta czy regionu. Czy bierze udział we wszystkich głosowaniach? Odpowiedź na te pytania mamy teraz pod ręką" - przekonują autorzy pomysłu.

Właściwie kilka kliknięć na smartfonie czy przeglądarce pozwala odnaleźć posła, który nas interesuje i sprawdzić, jak wygląda jego zawodowa aktywność.

"Dzięki algorytmom, które automatycznie analizują tysiące danych ze stron sejmowych, można w łatwy i przejrzysty sposób dowiedzieć się, jak naprawdę pracuje polski Sejm oraz poszczególni posłowie. Na interaktywnej mapie sprawdzimy, jak rozkłada się poselska aktywność w całym Sejmie" - podkreślają twórcy Sejmometru.

Ile dostają za swoją pracę?

Po podwyżkach polski poseł zarabia ponad dwa razy tyle, co statystyczny Polak. Ich pensje wzrosły do 12,6 tys. zł brutto, a więc 225 proc. przeciętnego wynagrodzenia "Kowalskiego".

Do tego jeszcze dochodzi dieta parlamentarna, która w tej chwili stanowi 25 proc. uposażenia. Dieta ma w założeniu pokrywać koszty związane z wykonywaniem mandatu oraz liczne przywileje jak darmowy transport publiczny, bezpłatne loty, przejazdy pociągmi czy nocleg w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Puzio
5 miesięcy temu
Obecność w na sali sejmowej powinna być obowiązkowa. Regulamin sejmu odbiega od reszty społeczeństwa w zakresie obowiązku pracy. Potem pchają się tam obiboki na dużą kasę. Zwykły obywatel nie ma taryfy ulgowej bez zgody szefa. Mam nadzieję, że nieobecni posłowie mają uzasadnienie zaakceptowane przez Marszałka Sejmu. Po co tyle gadania z mównicy do kworum , którego nie ma. Wprawdzie mniej odwważni posłowie mają okazję szlifować swoje obycie na mównicy. I to jedyna pozytywna sprawa. Ale jak traktować głosowania gdy głosujacy nie wysłuchał tych co według prawa powinien wysłuchać. Za to bierzecie pieniądze i tu powinniscie świecić przykładem dla społeczeństwa.
P.S
2 lata temu
Aplikacja może i dobra ale brakuje mi tego że nie wiem jak głosuje poseł na którego głosowałem . Bo co innego jest na wyborach a co innego gdy jest się już na krześle.
ttt
2 lata temu
I z jego wypowiedziami, wnoszonymi uwagami do uchwał to by już było ekstra
pis to dno
2 lata temu
każda forma kontroli społecznej jest dobra
startap
2 lata temu
Tablica z przekaźnikami szybciej i taniej klikała by polecenia z Brukseli.