Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Dagmara Sudoł
|

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego? Tego nie dowiesz się w banku

3
Podziel się:

Ubieganie się o kredyt hipoteczny to złożony proces, który wymaga zaangażowania ze strony kredytobiorcy, jak i samego banku. Poszczególne etapy kredytu hipotecznego mogą wiązać się z koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu i zgromadzenia wielu dokumentów. Czasami niedopełnienie formalności może opóźnić uruchomienie kredytu, a nawet spowodować, że bank odmówi udzielenia go.

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego? Tego nie dowiesz się w banku
Wyjaśniamy, jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego (Adobe Stock, Adam Machocki)

Proces starania się o kredyt hipoteczny może wydawać się skomplikowany. To dlatego, że bank ponosi duże ryzyko, pożyczając klientom wysokie kwoty na zakup mieszkania. Nie należy jednak obawiać się całej procedury kredytowej. Sam fakt, że kredyty hipoteczne cieszą się dużym zainteresowaniem i tylko w październiku br. o kredyt na mieszkanie wnioskowało 41,35 tys. potencjalnych kredytobiorców, a średnia wartość wnioskowanego kredytu wyniosła 421 tys. zł (według BIK), świadczy o tym, że banki chętnie udzielają tego typu zobowiązań.

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

Zanim zaczniemy poważnie myśleć o kredycie hipotecznym, warto sprawdzić, czy nas na niego stać, czyli poznać swoją zdolność kredytową. To od niej zależy czy bank udzieli nam kredytu. Co na nią wpływa? Do najważniejszych czynników oceny wiarygodności wobec banku należą m.in.:

 • kwota i okres kredytowania,
 • wysokość wkładu własnego,
 • forma zatrudnienia oraz wysokość miesięcznych dochodów,
 • liczba osób w gospodarstwie domowym,
 • inne kredyty i zobowiązania, w tym historia kredytowa.

Bardzo ważny jest wkład własny. Część banków uznaje minimalny wkład własny na poziomie min. 10 proc. wartości nieruchomości, ale z obowiązkiem ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. W większości jest to min. 20 proc. ceny nieruchomości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: RPP tnie stopy procentowe. "Trudno uzasadnić tę decyzję w dobrej wierze"

Trzeba pamiętać też o tym, że każdy bank indywidualnie ocenia każdego kandydata na potencjalnego kredytobiorcę. Nawet jeśli jeden odmówi udzielenia finansowania, to nie oznacza, że nie mamy szans na kredyt w innym. To jeden z haczyków, o których nie powie nam żaden bank.

Etapy kredytu hipotecznego

Jeśli chcemy wiedzieć, jak przygotować się do kredytu hipotecznego, to szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na poszczególne etapy kredytu hipotecznego. W uproszczeniu mogą wyglądać one następująco:

 • Wybór nieruchomości pod hipotekę.
 • Weryfikacja zdolności kredytowej.
 • Przygotowanie środków na wkład własny.
 • Weryfikacja ofert kredytowych i wybór banku.
 • Podpisanie umowy przedwstępnej na wybrane mieszkanie.
 • Złożenie wniosku kredytowego wraz z dokumentami w wybranym banku.
 • Wydanie decyzji kredytowej.
 • Prezentacja wstępnej umowy kredytowej i warunków kredytowania.
 • Podpisanie umowy kredytowej.
 • Wpis do księgi wieczystej nieruchomości.
 • Uruchomienie kredytu.

Pierwszym i najważniejszych etapem jest wybór nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym oraz wstępne oszacowanie zdolności kredytowej. Kolejnym krokiem będzie poszukiwanie kredytu hipotecznego na najkorzystniejszych warunkach. Można spróbować samodzielnie wyszukać najlepszą ofertę lub skorzystać z pomocy doradcy.

Zawsze, kiedy bank przedstawi nam swój kredyt hipoteczny, warunki należy dokładnie przeanalizować. Pracownikowi w banku będzie zależało na pozyskaniu klienta, a nam na wynegocjowaniu taniego kredytu. Jeśli uda nam się znaleźć bank, to w dalszym etapie czeka nas zapoznanie się z tym, jakie dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego trzeba złożyć razem z wnioskiem kredytowym.

Dokumenty do kredytu hipotecznego

Gdy zdecydujemy się na konkretny kredyt mieszkaniowy, wtedy bank otwiera procedurę kredytową. Składamy wniosek o kredyt hipoteczny i zobowiązujemy się do dostarczenia wymaganych dokumentów takich jak m.in. dokument tożsamości, zaświadczenie o wysokości zarobków, wyciąg z konta czy dokumenty związane z zakupem wybranego mieszkania (umowa przedwstępna, wyciąg z księgi wieczystej). Na tej podstawie bank wstępnie podejmie decyzję, czy udzieli nam kredytu.

Procedura kredytowa nie powinna trwać miesiącami. Zgodnie z obowiązującą ustawą o kredycie hipotecznym decyzja banku o przyznaniu kredytu powinna zostać podjęta w ciągu 21 dni od momentu dostarczenia kompletu wymaganych dokumentów. W praktyce bywa z tym niestety różnie.

Na tym etapie najwięcej trudności i czasu wymaga zgromadzenie wymaganej przez bank dokumentacji kredytowej. W zależności od banku lista niezbędnych dokumentów będzie się różnić. W tym, co dokładnie trzeba dostarczyć, powinien pomóc dedykowany doradca w banku, który zajmuje się obsługą naszego wniosku.

Podpisanie umowy kredytowej i uruchomienie kredytu

Kiedy wymarzone mieszkanie już czeka, plan finansowania jest to gotowy i bank pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek, wtedy odczujemy ulgę, że dostaliśmy kredyt. Przed nami najważniejszy krok, czyli podpisanie umowy kredytowej.

Musimy dokładnie ją przeczytać, a w przypadku wątpliwości niezwłocznie je wyjaśnić. Kredyt hipoteczny wpłynie na nasz domowy budżet przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt najbliższych lat, dlatego nie można pozwolić, żeby w umowie zawarte były zapisy dla nas niezrozumiałe.

Po tym jak podpiszemy umowę o kredyt hipoteczny, haczyki wyjaśnimy, to możemy zawrzeć ostateczną umowę zakupu mieszkania. Aby bank wypłacił kwotę przyznanego kredytu niezbędny będzie akt notarialny oraz dopełnienie pozostałych formalności.

W momencie, gdy zapłacimy za nieruchomość kończy się etap starania o kredyt, a zaczyna jego spłata. Jeśli wcześniej dobrze zapoznamy się z tym, co warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego, to później łatwiej będzie nam przejść przez całą ścieżkę kredytową, a w konsekwencji na czas spłacać raty kredytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(3)
Zdziwiona
5 miesięcy temu
Co to za etap wpis do księgi wieczystej? Co tu ma być wpisane na tym etapie? Po decyzji kredytowej jest podpisanie umowy sprzedaży albo deweloperskiej i potem umowa kredytową i wypłata środków. Wpis w KW to już końcówka procesu zakupu
Doświadczony
5 miesięcy temu
Tym to się lepiej nie zaciągaj.
Elof
5 miesięcy temu
W UK trzeba się przygotować kilka lat wcześniej zbierając sobie wysoki Credit Score. Najczęściej ludzie to robią przez wziecie karty kredytowej - ot taka kolejna sztuczka banków żeby naciągnąć ludzi na plastik bo mało kto naprawdę potrzebuje karty kredytowej a nawet reklamy mówią wprost że większość ludzi bierze ja dla tego celu. Ponadto nieruchomośc w UK kosztuje ponad 400 tys funtów czyli ponad 5x więcej przy zarobkach jedynie 2x większych i rzadko jest to nowe budownictwo. Najczęściej stary budynek z krzywymi skrzypiacymi podlogami wylożonymi śmierdzącą poplamioną wykładziną, nieustawnymi pokojami z kominkiem, brakiem wentylacji grawitacyjnej, nieocieplonymi ścianami, labiryntem korytarzy. Do tego prawie nigdy nie ma równego poziomu bo dodają bo kilka schodów między pokojami na tym samym piętrze a schody główne są wysokie i bardzo ciasne. Kto może robi remont totalny i buduje extensions czyli dobudowuje dodatkowe metry ale na to trzeba wyłożyć następne 100 tyś funtów. Polacy narzekają ale w Polsce nie jest tak źle.