Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Jak zostać szpiegiem? Agencje szukają w mediach społecznościowych

7
Podziel się:

Na Facebooku, Twitterze czy YouTube. Tak potencjalnych pracowników szuka nie tylko polska Agencja Wywiadu, ale również jej amerykańskie czy brytyjskie odpowiedniczki - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Rekrutacja w sieci? To nic nadzwyczajnego, również dla agencji wywiadowczych
Rekrutacja w sieci? To nic nadzwyczajnego, również dla agencji wywiadowczych (East News, ISOPIX/EAST NEWS)

O sposobie prowadzenia rekrutacji pisał pod koniec czerwca "Dziennik Gazeta Prawna". Do mediów społecznościowych dochodzą jeszcze wizyty na uczelniach.

Na spotkanie z oficerami Agencji Wywiadu na Uczelni Łazarskiego w Warszawie przyszło około 50 osób – relacjonuje w reportażu "Dziennik Gazeta Prawna"". Dwóch mężczyzn zachęcało studentów tej prywatnej uczelni do pracy w służbach.

Ne tylko na uczelniach pojawiają się oficerowie, ale agencja regularnie szuka kandydatów na szpiegów przez swoje konta w mediach społecznościowych, np. na Twitterze.

Nieważny jest kierunek studiów, aplikować może każdy – przekonują przedstawiciele wywiadu. Jak pisał "DGP", 99 aplikujących, którzy wysłali swoje CV, przechodzi pierwszy etap i kwalifikuje się do rozmowy.

Zobacz także: Obejrzyj: Kodeks pracy 2019. PPK. Ekonomista krytykuje: ryzykowny program

Agencja sprawdza wstępną wiedzę, potwierdza umiejętności wypisane w CV, a rozmowa ma charakter sondażowy. Dopiero po tym etapie przychodzą uciążliwe badania psychologiczne, testy oraz badania lekarskie. Do tego szczegółowo sprawdzany jest życiorys. A w pewnych sytuacjach wykorzystywany jest również wariograf – pisał pod koniec czerwca "DGP". Ostatnim etapem jest szkolenie w ośrodku AW w Starych Kiejkutach.

Okazuje się, że poszukiwania w mediach społecznościowych to nic nadzwyczajnego. Jak czytamy w środowym "DGP", podobnie działa to na przykład w CIA.

Od mediów nie stronią również służby kanadyjskie i brytyjskie, które do promocji wykorzystują choćby YouTube. W sieci jest również uchodzący za najlepszy wywiad na świecie izraelski Mossad.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wywiad
rekrutacja
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Barabasz
5 lata temu
Ciekawe czy zatrudnią sprawnego emeryta na 1/2 etatu.
Ojciecdyrekto...
5 lata temu
Studenci możecie się zaciągnąć a potem zostaniecie sprzedani i tak skończy się wasza kariera.
mat
5 lata temu
A w ślad za tym nowa ustawa inwigilacyjna, na mocy której wuadza prześwietli kandydata, jego rodzinę, a nawet znajomych nie tylko pod względem kontaktów i przeszłości, ale też ich źródeł finansowania i stanu majątowego. A jak państwo z kartonu już padnie, to kolejna RyPy na pewno odpowiednio "doceni" pracę dla domniemanego "reżimu".
1234
5 lata temu
a ile płacą?
asd
5 lata temu
Jak ktoś się nie wstydzi..... Ci co pracowali w PRL dla służb wywiadowczych też myśleli, że działają dla dobra Państwa. Później zaczęto ich rozliczać.