Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janusz Jankowiak dla money.pl: Projekt zmian w OFE ma dwa plany: polityczny i ekonomiczny

24
Podziel się:

OFE mają dziś aktywa wyceniane na około 162 mld PLN. Pieniądze mają trafią na indywidualne konta emerytalne lub do 1 filara ZUS. - Projekt ten ma dwa plany: polityczny i ekonomiczny - pisze dla money.pl Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Janusz Jankowiak dla money.pl: Projekt zmian w OFE ma dwa plany: polityczny i ekonomiczny
(PAP/EPA, Rafał Guz)

W planie politycznym dominuje nuta "oddajemy wam wasze pieniądze, prywatyzujemy OFE, a nie nacjonalizujemy, jak poprzedni rząd", co spotka się oczywiście z powszechną aprobatą. Problemem pozostają tylko werdykt poprzedniego TK i klasyfikacja Eurostatu, uznające aktywa w OFE za środki publiczne, oraz odpowiedzialność polityczna za prywatyzację ponad 160 mld PLN środków, które zgodnie z obowiązującym prawem mają wciąż charakter prawno-publiczny.

Kalibracja ekonomiczna planu rządowego wskazuje zaś w każdym wariancie rozwoju sytuacji na bieżące korzyści dla budżetu, wzrost przyszłych zobowiązań państwa oraz przeniesie ryzyka inwestycyjnego (wysokość świadczenia) na prywatne IKE.

Plan nie jest w pewnością korzystny dla rynku kapitałowego w dłuższym okresie, ponieważ jeszcze silniej niż obowiązujący dziś „suwak” (przesuwający stopniowo aktywa z OFE do ZUS, aż do ujemnych napływów netto do OFE), ograniczy popyt na akcje, wynikający z alokacji przez OFE bieżącej płynności.

Plan usuwa niepewność związaną z losami OFE. Obiecuje przekształcenie środków publicznych w prywatne. Oferuje widoczne bieżące korzyści (dla ubezpieczonych – prywatyzacja; dla budżetu – większe dochody lub mniejsze wydatki) oraz ukrywa przyszłe koszty i ryzyka. Dlatego zostanie z pewności dobrze przyjęty przez zarządzających OFE i większość opinii publicznej, choć już – ze zrozumiałych względów i po pewnej refleksji – niekoniecznie przez GPW.

Jak pisalismy w money.pl, rząd proponuje przeniesienie 100% aktywów pozostających aktualnie w OFE na indywidualne konta emerytalne (IKE), jako opcję domyślną przy przeniesieniu środków. Opcją alternatywną, na żądanie ubezpieczonego, jest przepisanie środków do 1 filara ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
ZXCQVB
5 lata temu
Czy SLD, PSL, PIS i PO-KO to jedno BAGNO, praktycznie tych samych kolesi, CWANIACZKÓW (powiązanych z sobą), wspieranych przez kler, aby nas OKRADAĆ, głosząc nawet słuszne hasła dla swoich BRUDNYCH interesów?
Kazik
5 lata temu
Gościu,zacznijmy od tego ,że to nie są pieniądze publiczne tylko lindywidualnych ludzi.Trybunał konstytucyjny pod przywódctwem Orła wydał decyzję na zamówienie polityczne.Jak można mówić o pieniądzach pochodzących z składek indywiduanych ludzi jako publiczne.Jeżeli PIS to odda to oznaczać będzie że w tym przypadku ,żę wraca normalność!!!
Wk
5 lata temu
Za cztery lata przed następnymi wyborami zlikwidują IKE w imię sprawiedliwości społecznej. Nie chcę takiej Polski. Mówią, że mi oddają moje pieniądze ale za kilkanaście lat, a za tą wielkoduszność każą sobie płacić od razu.
kiciuś
5 lata temu
Najpierw okradł nas Tusk, bo nie potrafili tak kierować Państwem, że dochody były z jego rozwoju a nie z naszych kieszeni. Teraz ci, którzy poprzednio krzyczeli, dokonują reszty na wejściu obciążając podatkiem. Na dodatek jeszcze nie ma żadnych gwarancji, że później jeszcze czegoś nie zmienią, jak będzie brakowało pieniędzy na polityczną korupcję. Nie wierzę w żadne słowo tych złodziei i kłamców. OFE zostało rozkradzione - tak jest prawda - przez rządzących.
ZXCQVB
5 lata temu
Coby tu jeszcze ukraść? Coby tu jeszcze ukraść i pod jakim hasłem? Bardzo CIĘŻKA praca PREZESA i gliny? Nienażartym kieckowym wciąż mało?
...
Następna strona