Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
17.09.2019 14:44

Janusz Wojciechowski może objąć sporą dyrekcję. Ale jego kompetencje będą okrojone

Jeżeli Janusz Wojciechowski zostanie zatwierdzony na stanowisku komisarza ds. rolnictwa, obejmie dyrekcję generalną złożoną z 887 urzędników Komisji Europejskiej. Jednocześnie jego departament nie będzie się już zajmować sprawami pomocy państwa w dziedzinie rolnictwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zmiany kompetencji komisarza ds. rolnictwa to nie "decyzja polityczna", ale "organizacyjna" (Fot: Rafał Guz)

Informację o okrojeniu teki komisarza ds. rolnictwa podało RMF FM, powołując się na rzecznika przyszłej przewodniczącej KE Ursuli von den Leyen (urząd obejmie 1 listopada). Odebranie kompetencji dotyczących spraw pomocy państwa w dziedzinie rolnictwa tłumaczył on tym, że jest to potrzebne, aby "wzmocnić egzekwowanie zasad konkurencji we wszystkich sektorach".

Tym samym sprawy te przejmie komisarz ds. konkurencji. Nie wpłynie to jednak na wielkość zespołu urzędników.

Rzecznik jednocześnie podkreślił, że nie jest to "decyzja polityczna", ale "organizacyjna". Powołał się przy tym na przykład komisarza ds. rybołówstwa – przy jego obowiązkach podjęto podobną decyzję.

Zobacz także: Sztuczna inteligencja może nas zgubić. Jednak bez niej nie ma mowy o bezpieczeństwie

W ocenie rozmówcy RMF, jeżeli ktoś by chciał umniejszyć wagę teki komisarza ds. rolnictwa, to zabrałby mu ważniejsze działy, np. kwestie rozwoju obszarów wiejskich. Rzecznik powiedział, że, nawet pomimo powyższej zmiany, komisarz, na którego nominowany jest Wojciechowski, nadal będzie mieć duży wpływ na problematykę pomocy państwa.

W ostatnich dniach media donosiły, że jego kandydatura jest zagrożona. Po pierwsze dlatego, że mogłaby być odrzucona w imię tradycji w Parlamencie Europejskim. Utartą zasadą w europarlamencie jest "wymuszenie" rezygnacji co najmniej jednego kandydata.

Po drugie, w sprawie Janusza Wojciechowskiego toczy się postępowanie w Europejskim Urzędzie ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Dochodzenie dotyczy rozliczeń kosztów podróży polityka PiS w latach 2009-2016.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2019

#luk27:1

17-09-2019

mjoNajpierw musi go zatwierdzic PE a to nie jest pewne. Slyszalem wypowiedzi poslow, ktorzy wydaja sie dobrze poinformowani o jego ostatniej aferze i … Czytaj całość

17-09-2019

wre3a to pewne juz to ma skoro oskubał UE na kase

Rozwiń komentarze (22)