Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Jest decyzja sądu ws. aresztowania Leszka Czarneckiego

Podziel się:

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie Prokuratury Regionalnej na brak zastosowania aresztu wobec Leszka Czarneckiego ws. afery GetBack - przekazał mecenas Roman Giertych na portalu X. "Oczekuję na natychmiastowe umorzenie postępowania" - czytamy.

Jest decyzja sądu ws. aresztowania Leszka Czarneckiego
Sąd oddalił wniosek o areszt dla Leszka Czarneckiego (PAP, Andrzej Grygiel)

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie Prokuratury Regionalnej w sprawie aresztowania Leszka Czarneckiego - poinformował mecenas Roman Giertych, który reprezentuje Czarnieckiego. Wskazał, że "sąd uznał, że prokuratura nie uprawdopodobniła popełnienia przez niego przestępstwa", a także oczekuje na natychmiastowe umorzenie postępowania.

Drugi z mecenasów, który reprezentuje Czarneckiego, Jacek Dubois wskazał w rozmowie z tvn24.pl, że "w tej chwili sprawa jest przesądzona, czyli stwierdzono, że nie ma podstaw do stosowania środka zapobiegawczego. Więc, przy niezmienionym stanie faktycznym, w tej sprawie nie ma podstawy do zatrzymania pana Czarneckiego. W tej sprawie, która się toczy, nie może zostać zatrzymany".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na obciachu zarobiła miliony! Polacy pokochali klapki Kubota - Alina Sztoch w Biznes Klasie

Afera GetBack

Śledztwo ws. afery GetBack wszczęto w kwietniu 2018 r., w dzień po złożeniu zawiadomienia przez Komisję Nadzoru Finansowego. Powołano specjalny zespół śledczy. 11 maja 2018 r. dokonano pierwszych przeszukań i zabezpieczeń dokumentów, nośników informacyjnych i mienia, a w czerwcu 2018 r. zatrzymano byłego prezesa GetBacku. W związku ze śledztwem zabezpieczono kwotę 400 mln zł, w tym kosztowności, biżuterię, nieruchomości, papiery wartościowe i pieniądze na rachunkach bankowych.

Leszek Czarnecki w śledztwie dotyczącym afery GetBack podejrzany jest m.in. o oszustwa na szkodę ponad 1,1 tys. klientów Idea Bank S.A. na kwotę 227 milionów złotych oraz wyrządzenie bankowi szkody w wielkich rozmiarach na kwotę 9 milionów złotych.

Imperium Leszka Czarneckiego

Z imperium finansowego Leszka Czarneckiego, którego majątek był szacowany na ok. 6,3 mld zł, zostało już bardzo niewiele. Getin Noble Bank trafił w ręce kapitału amerykańskiego, Idea Bank został wchłonięty przez Bank Pekao. GetBack nie istnieje po jednej z największych afer finansowych.

Open Finance, firma pośrednictwa finansowego, jest od 2022 r. w upadłości. Działa za to Getin Holding, którego głównym składnikiem aktywów jest Idea Bank Ukraina. Jego przychody operacyjne netto wyniosły w 2023 r. ok. 207 mln zł, a zysk netto - 27,3 mln zł. Jeśli chodzi natomiast o VeloBank, który powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Banku, to trafi on w ręce amerykańskiego funduszu Cerberus Capital Management LP z siedzibą w Nowym Jorku.

W 2008 r. Czarnecki znalazł się na liście najbogatszych ludzi świata miesięcznika "Forbes" - z majątkiem szacowanym na 2,6 mld dolarów zajął 446. miejsce. Wśród Polaków był na pierwszym miejscu. Obecnie nie ma go na liście "100 Najbogatszych Polaków".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl