Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|

Afera GetBack. Tak topniał majątek Czarneckiego

223
Podziel się:

Coraz bardziej kurczy się imperium finansowe Leszka Czarneckiego. Od początku 2018 roku na akcjach stracił ponad 2,5 mld zł. Najnowsze doniesienia pokazują, że to nie koniec problemów biznesmena.

Afera GetBack. Tak topniał majątek Czarneckiego
Afera GetBack.Tak topniał majątek Czarneckiego (East News)
bEJChDGZ

Spółki należące do Leszka Czarneckiego zaliczają solidne spadki na warszawskiej giełdzie. Akcje zaczęły jeszcze mocniej zniżkować po informacji, że biznesmen może zostać aresztowany.

Jak podało w piątek RMF FM, Prokuratura w Warszawie zamierza postawić mu zarzuty i chce aresztu dla biznesmena. Dochodzenie dotyczy afery GetBack. Śledczy uznali, że za działanie piramidy finansowej odpowiadać powinni nie tylko twórcy, ale również właściciele banków, które sprzedawały obligacje tej spółki. A ponieważ takie papiery można było kupić chociażby za pośrednictwem należącego do Czarneckiego Idea Banku, to biznesmen - ich zdaniem - również ponosi odpowiedzialność za aferę.

Niegdyś jeden z najbogatszych Polaków może mieć więc spore problemy. Jeszcze kilka lat temu Leszek Czarnecki zajmował czołowe miejsce na liście najbogatszych według "Wprost". Dziś próżno go szukać w pierwszej dziesiątce, a nawet w pierwszej setce. Ostatnich kilku lat nie może zaliczyć do udanych i wszystko wskazuje, że to nie koniec jego problemów.

bEJChDHb
Zobacz także: Frankowicze wygrywają w sądach. Banki się odwijają, składają swoje pozwy

Gigantyczne straty w majątku Czarneckiego wynikają z przeceny akcji należących do niego banków. Pierwsze poważne problemy Czarneckiego i jego finansowego imperium związane były z kredytami frankowymi, które zaciążyły na portfelu Getin Noble Banku. Był on mocno zaangażowany w ich sprzedaż.

Z kolei dla Idea Banku ciosem okazała się sprzedaż trefnych obligacji upadającego GetBacku, która wywołała trwającą do dziś lawinę problemów.

bEJChDHh

Czarnecki posiada 62 proc. akcji Getin Noble Banku. Na początku 2018 roku akcje banku były notowane po 1,6 zł. Dziś to około 20 groszy. W tym czasie wartość akcji należących do biznesmena spadła z prawie 1,1 mld zł do 130 mln zł.

Oznacza to, że Czarnecki stracił prawie 960 mln zł, w tym około 68 mln zł tylko od początku tego roku. W ciągu niecałych trzech lat kapitalizacja giełdowa GNB spadła z 1,5 mld zł do 200 mln zł.

Czarnecki posiada też 74 proc. akcji Idea Banku. Jeszcze na początku 2018 roku kapitalizacja banku wynosiła 1,7 mld zł. W kwietniu 2018 roku wybuchła afera Getback. Dziś kapitalizacja Idea Banku na warszawskiej giełdzie to zaledwie nieco ponad 110 mln zł. W tym czasie wartość pakietu akcji należących do biznesmena zmniejszyła się aż o 1,2 mld zł, w tym o ponad 50 mln zł tylko w tym roku.

bEJChDHi

Biznesmen jest też właścicielem pakietu akcji Getin Holding (55 proc.). W tym przypadku jego strata od początku 2018 roku wyniosła ponad 500 mln zł.

Podsumowując, od początku 2018 roku portfel akcji należących do Czarneckiego skurczył się o 2,7 mld zł. Na tę stratę składa się spadek wartości akcji Getin Noble Banku (około 960 mln zł), Idea Banku (około 1,2 mld zł) oraz Getin Holding (prawie 520 mln zł). Dziś należące do biznesmena akcje tych trzech spółek są łącznie warte około 300 mln zł.

bEJChDHj

Doniesienia o planowanym aresztowaniu Leszka Czarneckiego próbowaliśmy potwierdzić w prokuraturze. O komentarz poprosiliśmy też Getin Noble Bank.

- Zgodnie z przyjętą polityką nie komentujemy tego typu spekulacji. Ponadto chciałbym zaznaczyć, iż sprawa ta nie dotyczy bezpośrednio Getin Noble Banku i nie ma związku z jego działalnością - poinformował nas Artur Newecki, rzecznik prasowy GNB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJChDHC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(223)
190popo
rok temu
Jest to po prostu polityczna zemsta i tyle.
rs
rok temu
twoj rzad juz ma na lewo
Jacek
rok temu
Tak właśnie niszczy się niewygodnych ludzi. Wystarczy rozesłać plotki, a spanikowani inwestorzy wysprzedają akcje... Potem za bezcen ktoś je skupuje i jak wszystko przycichnie zarabia miliony!!! Niech mówią co chcą ale Idea Bank zawsze dawał najlepsze odsetki od lokat i oszczędności... Oczywiscie były to jakieś grosze ale zawsze większe niż w nnych bankach. Szkoda, że tak to wyglada w naszym kraju.
bEJChDHD
wiejas
rok temu
Od wielu lat Idea i Getin, to solidne banki. Najlepsze warunki lokat w kraju. Porządna informacja i łatwa komunikacja przez stronę. To teraz czas rozwalić i wziąć w swoje lepkie łapki!
ASD
rok temu
LuDZie pRETENSJE MAJĄ A SAMI KREdYTY BIORą i daja im swoje oszczednosci do inwesrowania. WIEC DO KOGO te pretensje? JA NIGDY NIE BRALEM OD BANKU I NIE DAWALEM LEPIEJ SKROMNIE ŻYC. a kase miec w domu
...
Następna strona