Jest decyzja ws. Orki. Będą okręty podwodne dla Polski
Polska i Szwecja zawarły porozumienie dotyczące strategicznej współpracy przy pozyskaniu okrętów podwodnych. Umowa zakłada kluczowe cele i zakres współpracy w ramach programu Orka.
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz jego szwedzki odpowiednik, Pal Jonson, podpisali porozumienie dotyczące strategicznej współpracy w ramach programu pozyskania okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP.
Memorandum precyzuje kluczowe aspekty przyszłej umowy, w tym liczbę oraz terminy dostaw okrętów. Zakup będzie obejmował kompleksowe wyposażenie i logistykę dedykowaną okrętom A26.
Nowy konkurent Żabki w Warszawie. Czy w Blumisiu jest taniej?
Transfer technologii i współpraca przemysłowa
Zgodnie z informacjami MON, porozumienie zakłada wsparcie polskiego przemysłu obronnego poprzez transfer technologii, co umożliwi krajowym firmom obsługę oraz przeglądy okrętów i ich uzbrojenia przez cały cykl życia. Szwedzka strona zobowiązała się również do włączenia polskich producentów w proces wytwarzania uzbrojenia dla swoich sił zbrojnych.
Ważnym elementem współpracy będzie również wykorzystanie polskich podzespołów w szwedzkich systemach uzbrojenia, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności i pozycji na rynku międzynarodowym.
Polski rząd w listopadzie zatwierdził zakup trzech nowoczesnych okrętów podwodnych od Szwecji w ramach programu Orka, który jest kluczowym elementem modernizacji Marynarki Wojennej RP. Szwedzka oferta obejmuje dostawę jednostek typu A26 Blekinge produkowanych przez stocznię Saab-Kockums.